Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2106 i 2284).


Poseł Marek Gos:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2106 i 2284.

    Przedmiotowy projekt ustawy uszczegóławia transpozycję czterech dyrektyw unijnych Parlamentu Europejskiego i Rady do prawa krajowego. Jest odpowiedzią na zgłoszone przez Komisję Europejską zarzuty pod adresem Polski w formie tzw. naruszeń. Naruszenia dotyczą niektórych przepisów następujących dyrektyw: ramowej dyrektywy wodnej, dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, dyrektywy w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu oraz dyrektywy w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim.

    Aby zadośćuczynić zapisom ramowej dyrektywy wodnej i dokonać jej pełnej transpozycji, rządowe przedłożenie wprowadza do Prawa wodnego wiele definicji legalnych, które mają ułatwić komunikowanie się, kompatybilność i jednoznaczność określeń zarówno w ustawie Prawo wodne, jak i w wydanych do niej aktach wykonawczych.

    Ponadto projekt ustawy doprecyzowuje regulacje w zakresie problematyki planowania w gospodarowaniu wodami. Plany takowe dla terenów dorzecza ma obowiązek przygotować Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, zaś w formie rozporządzenia będzie przyjmować te dokumenty Rada Ministrów. Jeżeli chodzi o uzupełnienie transpozycji dyrektywy ws. ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu, wprowadza się definicję normy jakości wód podziemnych, wartości progowej, znaczącej i utrzymującej się tendencji wzrostowej oraz wartości tła.

    W zakresie spełnienia wymagań wynikających z transpozycji dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych zaproponowano wprowadzenie do art. 45 ust. 1 ustawy Prawo wodne pkt 4, w którym określone są najwyższe dopuszczone wartości zanieczyszczeń dla oczyszczalni przyjmujących ścieki z aglomeracji.

    Jednocześnie projekt zobowiązuje ministra środowiska do zapewnienia 75% redukcji całkowitego ładunku azotu i fosforu w ściekach komunalnych na terytorium kraju w celu ograniczenia eutrofizacji wód. W celu sprawnej realizacji krajowego programu oczyszczalnia ścieków wprowadzono regulację, która określa tzw. gminę koordynującą, wiodącą w aglomeracji składającej się z kilku gmin. Nowe przepisy krajowe mają również uprościć proces wyznaczania aglomeracji. Proponuje się nową definicję aglomeracji, określenie statusu gminy wiodącej oraz możliwość podziału aglomeracji na mniejsze obszary, co jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o określenie standardów odprowadzania ścieków komunalnych, które oczywiście zależą od wielkości aglomeracji. W art. 43 ustawy Prawo wodne wprowadzono ust. 3d, który przewiduje przeprowadzanie co 2 lata przeglądu obszarów i granic aglomeracji, a także umożliwia ich korektę.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Komisja Europejska wymusza na polskim ustawodawcy doprecyzowanie i skatalogowanie tzw. prac utrzymaniowych. Niestety regulacje idą tutaj w niekorzystnym dla nas kierunku, zwiększając biurokrację, wydłużając czas na przygotowanie robót oraz te roboty podrażając. Wprowadza się także obowiązek sporządzania nowego dokumentu planistycznego, chodzi o plan utrzymania wód. Plan ten ma być opracowany przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska, przyjmowany przez dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej i stanowić akt prawa miejscowego. Pierwsze takie plany mają zostać sporządzone na dzień 1 stycznia 2016 r. Dokument ten ma podlegać strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, o której mowa w ustawie o udostępnieniu informacji o środowisku. Przy transpozycji dyrektywy powodziowej zmodyfikowano definicję powodzi, uszczegółowiono tryb przygotowania oceny ryzyka powodziowego oraz wymiany informacji z zakresu ochrony przeciwpowodziowej w ramach państw członkowskich Unii Europejskiej. Plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla dorzeczy mają być przyjmowane również w formie rozporządzenia Rady Ministrów.

    Oczywiście jesteśmy zmuszeni dostosować nasze prawo krajowe do wymienionych dyrektyw, ale dzisiaj z tych planów, z tego projektu, który jest przedmiotem naszych obrad, wynika jednak wiele zagrożeń. Niektóre z kwestii dotyczących tych zagrożeń zostały już poruszone. (Dzwonek) Zwróciłem uwagę na prace melioracyjne, na które jest coraz mniej środków finansowych zarówno na poziomie krajowym, jak również regionalnym. Jak dojdą jeszcze tego typu obostrzenia, będzie nam coraz trudniej prowadzić gospodarkę wodną. Przy inwestycjach różnego typu rzeczywiście było wiele zastrzeżeń, problemów, także jeżeli chodzi o prowadzenie postępowania administracyjnego w celu wydania decyzji administracyjnych. Teraz jeszcze trudniej, jak się okazuje, będzie te decyzje uzyskać, będą one jeszcze droższe, potrzeba będzie więcej czasu na ich uzyskanie. Mimo wszystko, mimo tych zagrożeń podzielamy zdanie Ministerstwa Środowiska, że do polskiego prawa powinniśmy jak najszybciej transponować zapisy tych czterech dyrektyw w obszarach, które zostały wytknięte przez Komisję Europejską.

    W związku z tym w imieniu klubu będziemy wnosić o przyjęcie przez Wysoką Izbę projektu ustawy, nad którym dziś procedujemy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


99 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy