Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

33 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2051 i 2193).


Poseł Sprawozdawca Maks Kraczkowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Gospodarki przedstawić sprawozdanie komisji dotyczące prac nad drukiem nr 2193, to jest prac Komisji Gospodarki nad projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.

    Komisja po kilku spotkaniach, po kilku swoich sesjach przygotowała dla Wysokiej Izby - myślę, że już na tym etapie dobre - sprawozdanie. Po uwzględnieniu licznych propozycji poprawek i właściwie po jednogłośnym ich przyjęciu mogę z całą odpowiedzialnością w imieniu Komisji Gospodarki rekomendować Wysokiej Izbie przyjęcie przedłożenia.

    Projekt nowelizacji, który jest tematem tego punktu porządku obrad, został przygotowany w związku z koniecznością wdrożenia do naszego krajowego systemu prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu i Rady z 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej wcześniejsze dyrektywy funkcjonujące w tej mierze z lat 2001 i 2003.

    Projekt, szanowny panie marszałku, jest typowo techniczny. Oprócz propozycji nowych definicji zawiera szereg wprowadzonych nowych, dość szczegółowych obowiązków rejestracyjnych. Zawiera uregulowania w zakresie sprawozdawczości podmiotów, które będą monitorowane, jeżeli chodzi o wytwarzanie biokomponentów w związku z wprowadzeniem do ustawy przepisów dotyczących konieczności spełnienia kryteriów zrównoważonego rozwoju.

    Niniejsza transpozycja przepisów dyrektywy z punktu widzenia Komisji Gospodarki i podkomisji, która zajmowała się badaniem propozycji, przedłożenia rządowego, stanowi dość dobre połączenie realizacji celu w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie w części odnawialnej, stosowania biokomponentów w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych zużywanych w sektorze transportu, a także, co wymaga podkreślenia, interesu dotyczącego zapewnienia stabilnych dochodów dla gospodarstw podejmujących produkcję biomasy do wytwarzania biokomponentów, a poprzez to stabilności rynku produkcji rolnej w obszarze niespożywczym.

    W imieniu Komisji Gospodarki chciałbym również poinformować Wysoką Izbę o załączonym do sprawozdania wniosku mniejszości będącym wynikiem powtarzającego się postulatu przedstawicieli branży paliwowej. Ten wniosek dotyczy regulacji odnoszących się do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, możliwości odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w przypadku niezapewnienia przez podmiot realizujący narodowy cel wskaźnikowy obowiązku, o którym mowa w ustawie. Bardzo dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Maks Kraczkowski - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


121 wyświetleń

Zobacz także: