Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2013 r. (druki nr 2093 i 2151).


Poseł Jacek Osuch:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt i przyjemność w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko w sprawie sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2013 r.

    Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy spełniają oczekiwania związane z rozwiązaniem problemu koordynacji systemu zabezpieczeń społecznych w relacjach obu stron, gdyż umowa będzie miała zastosowanie do osób, które podlegały lub podlegają ustawodawstwu jednej lub obu umawiających się stron, albo do innych osób, które wywodzą swoje prawa od tychże osób.

    Niewątpliwie wejście w życie niniejszej ustawy umożliwi osobom posiadającym status repatrianta uwzględnienie wysokości wynagrodzenia uzyskanego za pracę w Mołdawii podczas ustalania wysokości polskiego świadczenia przyznawanego z uwzględnieniem okresów zatrudnienia w Mołdawii. Dodatkowo z prawa do wliczenia okresu zatrudnienia w Mołdawii do polskich świadczeń emerytalno-rentowych będą mogli skorzystać członkowie rodzin repatriantów oraz osoby, które osiedliły się w Polsce poza procedurą repatriacji. Dla osób posiadających status repatrianta najważniejsza jest jednak możliwość uzyskania prawa do mołdawskich świadczeń emerytalno-rentowych za czas, kiedy pracowali w Mołdawii, co z pewnością pozwoli repatriantom na otrzymywanie zasłużonych świadczeń z tytułu pracy w Mołdawii za okres ich ciężkiej pracy i daje gwarancję wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych w kwocie nie niższej niż obecnie otrzymywane.

    Istotne jest również umożliwienie sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Mołdawii w celu ustalenia prawa i wysokości świadczeń pieniężnych, a także otrzymywanie ich przez osoby zamieszkałe na terytorium drugiej strony. Przepisy tej umowy zapewniają również eliminację podwójnego opłacania składek ubezpieczeniowych z tytułu wykonywania jednej pracy lub braku ubezpieczenia, co dotychczas stanowiło znaczną przeszkodę w rozwoju obustronnych stosunków gospodarczych, a tym samym rozwiązanie to może pozytywnie wpłynąć na decyzje polskich przedsiębiorstw o podejmowaniu nowych inwestycji w Mołdawii, a także skłonić mołdawskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. Uregulowania tej ustawy dotyczące stosowanego ustawodawstwa mogą również skutkować zmniejszeniem grupy obywateli Mołdawii podejmujących w Polsce zatrudnienie nielegalnie.

    Wprawdzie z inicjatywy strony mołdawskiej zakres przedmiotowy umowy ze względów finansowych nie obejmuje postanowień dotyczących świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń rodzinnych, zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków pogrzebowych, a także świadczeń rzeczowych, zdrowotnych, jednakże dobrą prognozę na przyszłość w tym aspekcie stanowi zapis umowy, iż jeżeli sytuacja finansowa Republiki Mołdawii ulegnie poprawie, możliwe będzie rozszerzenie zakresu przedmiotowego (Dzwonek) umowy za pomocą protokołów dodatkowych.

    W chwili obecnej nasz kraj obowiązują umowy o zabezpieczeniu społecznym z takimi państwa, jak: Australia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Kanada, Korea Południowa, Macedonia, Serbia i Czarnogóra, Stany Zjednoczone oraz Ukraina. Ponadto Polska jest związana międzynarodowymi konwencjami i zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz postanowieniami Europejskiej Karty Socjalnej Rady Europy.

    W związku z powyższym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, mając na względzie dobro osób, których zapisy ustawy dotyczą, opowiada się za przyjęciem proponowanych zmian. Jest to ustawa, która z pewnością będzie korzystna dla obywateli zarówno Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Mołdawii. Dziękuję bardzo.



Poseł Jacek Osuch - Wystąpienie z dnia 13 marca 2014 roku.


284 wyświetleń

Zobacz także: