Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druki nr 1576 i 2150).


Poseł Brygida Kolenda-Łabuś:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec rządowego projektu ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (druk nr 1576) oraz sprawozdania Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji (druk nr 2150).

    Utrzymywanie barier regulacyjnych w dostępie do zawodów powoduje obniżenie zatrudnienia w sektorach, których regulacja dotyczy. Wysokie wymogi stały się narzędziem stosowanym pod naciskiem grup zawodowych zainteresowanych uzyskiwaniem korzyści z ograniczenia konkurencji na rynku. Obecny poziom regulacji zniechęca lub wręcz uniemożliwia wielu osobom podjęcie pracy w danym zawodzie. Ułatwienie dostępu do zawodów młodym, dobrze wykształconym kandydatom możliwe jest dzięki ograniczeniu skali regulacji.

    Istotą deregulacji jest pozostawienie poszczególnych zawodów w katalogu zawodów regulowanych przy jednoczesnym obniżeniu wymogów dostępu do zawodu. Rozwiązanie takie jest uzasadnione w szczególności w przypadku zawodów zaufania publicznego.

    Projekt ustawy przewiduje dereglamentację, tj. wyłączenie zawodu z katalogu zawodów regulowanych, gdy brak jest przesłanek do interwencji państwa w konkretnym segmencie rynku. Mój klub zdecydowanie pozytywnie ocenia propozycję rezygnacji przez organy państwa z kreowania całego szeregu ograniczeń dla osób kandydujących do określonego zawodu. Rozwiązania te skutkować będą nie tylko otwarciem dostępu do zawodów, ale także pozwolą na obniżenie kosztów utrzymania rozbudowanego systemu, czyli odciążą podatników, a obniżone opłaty wnoszone przez kandydatów do zawodu stanowić będą dla nich realne ułatwienie.

    W przedłożeniu rządowym zastosowano wspólne racjonalne kryteria przy określaniu poziomów wymogów wejścia do zawodu, zapewniające z jednej strony posiadanie przez kandydata minimum kompetencji dla rozpoczęcia świadczenia usług danego rodzaju, a z drugiej zaś bezpieczeństwo osobiste i bezpieczeństwo obrotu prawnego. Naszym zdaniem poprawki przyjęte przez Komisję Nadzwyczajną w trakcie jej prac nad projektem także były podporządkowane tej zasadzie. Pozytywnie oceniamy skutki zastosowanych nowych rozwiązań w postaci obniżenia kosztów finansowych nabycia uprawnień do wykonywania danego zawodu, skrócenia ścieżki zawodowej do uzyskania określonych uprawnień, a przede wszystkim ujednolicenia postępowania egzaminacyjnego, co może zwiększyć szansę młodych ludzi na uzyskanie uprawnień. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, obecnie zdawalność egzaminów maleje w okresie wzrostu bezrobocia. Redukcja ograniczeń w dostępie do zawodów świadczących usługi konsumenckie spowoduje wzrost dostępności tych usług i spadek ich cen, a w przypadku usług świadczonych przedsiębiorcom doprowadzi do obniżenia kosztów prowadzenia działalności.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zgodnie z przedłożeniem Komisji Nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji, wyrażając przekonanie, że spowoduje on rynkową weryfikację kwalifikacji i potencjału osób wykonujących dane zawody, a także otworzy drogę awansu zawodowego dla młodych, zdolnych i dobrze wykształconych kandydatów. Dla pełniejszej realizacji tego celu klub przedkłada 3 poprawki szerzej otwierające zawody urbanisty, aktuariusza i biegłego rewidenta. Te poprawki obejmują art. 8 pkt 1 ustawy poprzez zastąpienie spójnika ˝i˝ spójnikiem ˝lub˝ w art. 5 pkt 6 zmienianej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, co pozwoli uniknąć zarzutu dyskryminacji obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego EFTA, i art. 11 pkt 1 ustawy poprzez ustalenie w ustawie o działalności ubezpieczeniowej dla kandydata na aktuariusza wymogu odbycia rocznej praktyki z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki pod kierunkiem aktuariusza, co jest zgodne z dyrektywą 2009/138/WE Parlamentu Europejskiego i Rady. To jest ten konsensus, o którym tutaj pan sprawozdawca przed chwilą mówił, przy czym zwrócę uwagę, że zrezygnowano z dwuletniej praktyki na rzecz rocznej praktyki. Poprawki obejmują także art. 18 pkt 6 lit. f ustawy, który zmienia ustawę o biegłych rewidentach, poprzez umożliwienie osobom, które ukończyły postępowanie kwalifikacyjne w innym państwie Unii Europejskiej, zwolnienia z części egzaminów z wiedzy teoretycznej w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta, jeżeli od jego zakończenia nie upłynęło więcej niż 3 lata. Ponadto klub przedkłada 3 poprawki o charakterze interpunkcyjno-redakcyjnym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 12 marca 2014 roku.


176 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja o działalności Sądu Najwyższego w roku 2014 wraz ze...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o opiniodawczych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Brygida Kolenda-Łabuś - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Przedstawiona przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy