Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1992).


Poseł Mieczysław Marcin Łuczak:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Panowie Generałowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1992).

    Po wysłuchaniu wszystkich wypowiedzi nasuwa mi się takie pytanie, panie ministrze: Czy nie należałoby się nad tym zastanowić, bo uszczegóławiamy to, ale kiedyś wojsko, nawet to z poboru, dawało przychód, tak to określę, i tworzyło dobra dla Rzeczypospolitej. Dziś tworzymy Narodowe Siły Rezerwowe, których celem jako rezerwy wojska jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa. Kiedyś chłopak, który nie skończył szkoły średniej, tylko skończył podstawówkę, czy zawodówkę, a nawet nie skończył zawodówki, miał szansę dokształcić się w wojsku, ba, to było coś niesamowitego, otrzymać zawód, fach do ręki, mógł być przydatnym obywatelem. Dziś odwracamy sytuację. Dlatego to, co mówił poseł Kamiński... Chodzi o coś, co dałoby nam wszystkim możliwość pomocy ludziom, bo dziś same Ochotnicze Hufce Pracy i samo szkolenie czy nauczanie w szkołach średnich nie do końca załatwia sprawę. Dziś dyskutujemy nawet nad nauczaniem w szkołach podstawowych i w sprawie gimnazjum.

    Ale wracam do meritum. Cóż, projekt ustawy dotyczy NSR-u, unormowania, usprawnienia zasad odbywania służby, odpłatności, rekompensaty, porozumień z pracodawcą i rekompensaty dla pracodawców, normuje sprawy w zakresie informacyjnym, form doskonalenia zawodowego, o tym wspomniałem, ale w drugą stronę - kursów i ich kosztów. Praktycznie mówimy o szczegółach funkcjonowania służby, do czego jest powołana, po jakich kosztach, jakie są zasady logistyczne funkcjonowania wojska poza granicami kraju, kryteria komisji lekarskich i sprawy związane stricte z takim buchalterskim, normalnym prowadzeniem tej służby, bo tak to trzeba określić. A NSR jaki jest dzisiaj, taki jest. Tak szczerze mówiąc, należałoby się jednak zastanowić nad formą, czy to, co było wspomniane, gwardia narodowa... Może spójrzmy na to jeszcze z innej strony, nie tylko ze strony wojska, lecz także ze strony państwa, żeby mieć podwójną korzyść. Przepraszam bardzo, mamy wspaniałych fachowców w wojsku, którzy potrafili kształcić i dziś potrafią robić to samo. I ich nie wykorzystujemy.

    Mimo moich osobistych zastrzeżeń Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiada się za dalszą pracą nad tą ustawą. Niemniej jednak prosiłbym, panie ministrze, o uwzględnienie moich sugestii. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Mieczysław Marcin Łuczak - Wystąpienie z dnia 09 stycznia 2014 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: