Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Lidia Gądek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Obecnie kształcenie nauczycieli prowadzą uczelnie i pełniące funkcję uzupełniającą zakłady kształcenia nauczycieli, tj. kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych. Kolegia funkcjonują w systemie oświaty na podstawie przepisu art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Zakłady kształcenia nauczycieli przez ponad 20 lat funkcjonowania w znakomity sposób zaspokajały potrzeby systemu oświaty. Słuchacze kolegium po 3 latach nauki uzyskują tytuł licencjata, nadawany przez uczelnię patronacką. Obecnie za celowe uznano zmianę statusu nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów nauczycielskich poprzez włączenie ich do struktury szkolnictwa wyższego. Umożliwia to zapis wprowadzony do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który stanowi: ˝Art. 261a. Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego może, w drodze rozporządzenia, na wniosek organu prowadzącego, przekształcić publiczną szkołę pomaturalną, kolegium nauczycielskie, nauczycielskie kolegium języków obcych albo kolegium pracowników służb społecznych w publiczną uczelnię zawodową, 2) włączyć placówki, o których mowa w pkt 1, do uczelni publicznej, po uzyskaniu zgody senatu tej uczelni, 3) połączyć placówki, o których mowa w pkt 1, w publiczną uczelnię zawodową (...)˝.

    Jak pokazuje praktyka, uczelnie wyższe, szczególnie publiczne, nie są zainteresowane włączaniem kolegiów do swojej struktury, a jednocześnie art. 261b stanowi: ˝Porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych albo kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwiają one absolwentowi, po zdaniu egzaminu dyplomowego, ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu w uczelni oraz uzyskanie dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, tracą moc z dniem 30 września 2015 r.˝ (Dzwonek) Efektem takiego podejścia jest wstrzymanie naboru do kolegiów jako droga do wygaszania ich działalności. Pomimo możliwości prawnych i mimo spełnienia wymaganych warunków minister szkolnictwa wyższego nie podejmuje pozytywnych decyzji w sprawie wniosków o przekształcenie kolegiów w publiczne uczelnie zawodowe. W konsekwencji takiego postępowania zwolnieniami zagrożonych jest około 600 nauczycieli, którzy stanowią wysoko wykwalifikowaną kadrę. Ponadto nauczyciele placówek funkcjonujących w systemie oświaty mogą ubiegać się o przyznanie nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Prawo do świadczenia kompensacyjnego, po spełnieniu wymaganych warunków, przysługuje nauczycielom wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, tymczasem nauczyciele kolegiów są niejako dyskryminowani, gdyż nie obejmuje ich ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Przepraszam, pani poseł, proszę zadać pytanie.

    Poseł Lidia Gądek:

    Już kończę. Pytania do pana ministra: Czy i jakie działania podejmuje ministerstwo, by osłonowo wesprzeć grupę nauczycieli tracącą pracę w związku z wygaszaniem działalności kolegiów? Z jakiego powodu nauczyciele kolegiów nie byli objęci i nie są objęci ustawą o świadczeniu kompensacyjnym i czy w tym zakresie pan minister, ministerstwo, ma zamiar podjąć ewentualną inicjatywę legislacyjną w celu zmiany sytuacji tejże grupy? Dziękuję bardzo.



Poseł Lidia Gądek - Zapytanie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


12 wyświetleń

Zobacz także: