Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Artur Górczyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 30 listopada br. w Warszawie przed gmachem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej odbył się pierwszy protest pracowników socjalnych. Była to pikieta pod hasłem: ˝Socjalni - dla osób, rodzin i dla społeczeństwa. Silni - razem˝. Niektórzy mogą teraz pewnie pomyśleć: No i co? Ale to duże wydarzenie, jeżeli chodzi o grupę zawodową pracowników socjalnych, ponieważ była to pierwsza ogólnopolska pikieta pracowników socjalnych i pracowników sektora pomocy społecznej od przemian z 1991 r. Chciałoby się powiedzieć: nareszcie.

    Dotychczas ta grupa zawodowa była chyba jedyną, która nie uczestniczyła w takich protestach. W sobotę protestowali, aby zwrócić uwagę na planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz negatywne konsekwencje wprowadzenia w życie niektórych z tych zmian. Akcję protestacyjną zorganizowała koalicja przedstawicieli trzech organizacji związkowych o zasięgu ogólnopolskim: NSZZ ˝Solidarność˝ - Sekcja Krajowa Pracowników Pomocy Społecznej, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych OPZZ Pracowników Socjalnych oraz Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Ja również brałem udział w tym proteście, nie jako poseł, ale jako pracownik socjalny. Co ważne, pikieta nie miała politycznych powiązań i mam nadzieję, że kolejne też takich mieć nie będą.

    Apel do pracowników socjalnych. Wszystkie ugrupowania przed wyborami obiecywały nam zmiany, a potem nie interesowały się naszym losem. Nadchodzi czas kolejnych wyborów. Znów kilka znanych twarzy będzie chciało się podłączyć pod nasz - pracowników socjalnych - protest. Nie pozwólcie na to. Pozostańmy przy ważnych dla nas argumentach bez politykierstwa. Pokazujmy nadal absurdy legislacyjne, jakie są nam fundowane, a także jakie budzą one obawy. Ich wprowadzenie w życie pogorszy standard udzielanej pomocy oraz warunki pracy i płacy pracowników realizujących zadania pomocy społecznej.

    Konsekwencje wprowadzenia nowego kryterium dochodowego. Nowe rozwiązanie, tzw. minimalny dochód socjalny, wykluczy z systemu publicznej pomocy społecznej wszystkie osoby, których dochód będzie wyższy od wysokości tego kryterium. Proponowane zmiany wprowadzą możliwość prywatyzacji sektora pomocy społecznej.

    Zlecanie dotychczas realizowanych zadań instytucjom niepublicznym. Wpłynie to na pogorszenie jakości udzielanej pomocy dla klientów oraz pogorszenie warunków pracy i płacy dla realizujących te zadania. Doprowadzi do tego, że pracownicy socjalni albo będą musieli zakładać własną działalność gospodarczą, albo też będą zatrudniani na tzw. umowach śmieciowych. Praca nasza będzie skierowana na interwencję, a nie na wsparcie. Już dziś w mediach przy różnych nieszczęśliwych zdarzeniach mówi się, że zawalili pracownicy socjalni. Co się będzie działo, kiedy będziemy mogli tylko interweniować i nie będziemy mogli wykonywać pracy socjalnej?

    Chcemy zmian, ale rozsądnych, takich jak rozdzielenie pracy socjalnej od decyzji o pomocy finansowej, zmian, które wzmocnią pozycję pracowników socjalnych, ale też partnerów korzystających z naszego wsparcia.

    Jako kontrustawę Twój Ruch złoży projekt ustawy o zawodzie pracownika socjalnego.

    Dziękuję raz jeszcze wszystkim uczestnikom manifestacji. Mam nadzieję, że zarazili oni innych, koleżanki i kolegów, pracowników sektora pomocy społecznej i na wiosnę spotkamy się w szerszym gronie. Dziękuję.



Poseł Artur Górczyński - Oświadczenie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


566 wyświetleń