Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki (druki nr 1662 i 1845).


Poseł Piotr Naimski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiam stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość wobec kwestii powołania Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych. Chciałbym przypomnieć, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt powołania takiej właśnie komisji 12 listopada dwa lata temu i pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w komisji regulaminowej, która skierowała go do Wysokiej Izby. To było w czerwcu 2012 r. I dobrze się składa, że już po dwóch latach możemy na wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości...

    (Poseł Maria Nowak: Platformy Obywatelskiej.)

    ...Platformy Obywatelskiej (Oklaski) tę komisję powołać. Zakres jej działania w proponowanym przez Platformę Obywatelską kształcie jest dokładnie taki sam, jaki planowaliśmy, projektowaliśmy dwa lata temu. To jest komisja potrzebna. Uważamy w klubie Prawo i Sprawiedliwość, że jest ona potrzebna w Sejmie, dlatego że do tej pory rozmycie tych kwestii w kilku komisjach merytorycznych powodowało, że, faktycznie rzecz biorąc, projekty ważne dla polityki energetycznej kraju, dla bezpieczeństwa energetycznego Polski nie miały swojego gospodarza. Równocześnie jest tak, że mamy podobne rozproszenie po stronie rządu. Mamy ministra gospodarki, który odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne, mamy ministra środowiska, który jest w to zaangażowany, mamy ministra skarbu, który odpowiada za to od strony właścicielskiej. Rezultat jest taki, że po dwóch latach intensywnych prac w dalszym ciągu rząd nie jest w stanie przesłać do Sejmu projektu ustawy regulującej wydobycie gazu ze złóż łupkowych. Być może od strony Sejmu, od strony Izby będziemy mogli tę sprawę popchnąć, zrobić, powiedzmy, niewielki krok do przodu w tej kwestii, dlatego że wyprzedzimy w sprawie konieczności koordynacji po stronie Sejmu to, co się dzieje po stronie rządu. Zwykle to się dzieje inaczej, ale tutaj widocznie rząd nie jest w stanie nic w tej sprawie zrobić sensownego.

    Będziemy jako klub Prawo i Sprawiedliwość popierali powołanie tej komisji. Mam nadzieję, że podczas prac tej komisji będziemy mogli zarówno procedować legislacje konieczne i potrzebne, jak i prowadzić nadzór nad tym, co się w tym sektorze w Polsce dzieje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Naimski - Wystąpienie z dnia 06 listopada 2013 roku.


137 wyświetleń