Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Poseł Piotr Naimski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Po pierwsze, dwa słowa na temat tego, co usłyszeliśmy przed chwilą. Otóż, pani poseł, zalecam przeczytanie konkluzji z 2007 r. Tam jest jasno powiedziane, że wszystkie decyzje dotyczące polityki klimatycznej będą podejmowane z uwzględnieniem warunków każdego kraju członkowskiego, a decyzje podejmowane były naprawdę w roku 2008.

    A teraz do rzeczy. Najpierw szczegóły. 40% uprawnień darmowych to są... (Gwar na sali)

    (Poseł Anna Paluch: ...korespondencyjnie...)

    Pani poseł, przepraszam. 40%...

    (Poseł Jagna Marczułajtis-Walczak: Przeszkadzacie nawet swoim.)

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Szanowne panie posłanki z Platformy i z PiS, bardzo proszę o stonowanie tych okrzyków, żeby pan poseł Naimski mógł się wypowiedzieć.

    Poseł Piotr Naimski:

    40% darmowych uprawnień to są uprawnienia, które de facto nie są darmowe, dlatego że są uwarunkowane modernizacją istniejących elektrowni. Modernizacja elektrowni istniejących to jest przedłużenie ich życia o 15 lat. Nowe elektrownie buduje się na lat 40. Modernizacja, która umożliwi użycie tych darmowych emisji, tak naprawdę czyni z polskiej energetyki skansen.

    Jeżeli chodzi o instrument, który będzie dawał Komisji Europejskiej prawo ustalania ceny emisji, Rada Europejska 24 października zgodziła się na to, i o tym tak naprawdę nie mówimy, a Komisja Europejska przewiduje cenę emisji na 50-60 euro w roku 2030. Biorąc to pod uwagę, cena produkcji energii będzie dwukrotnie wyższa mniej więcej w roku 2030.

    Mam pytanie do pana ministra. Proszę o przedłużenie czasu troszeczkę. Otóż rząd, jadąc do Brukseli, przyjął jako pole negocjacyjne coś, na czym nie ma ani jednego punktu zgodnego z polskim interesem. Z polskim interesem zgodne jest (Dzwonek) wyprowadzenie naszego kraju z polityki klimatycznej. Pole do kompromisu jest pomiędzy niezgodą na politykę klimatyczną Unii Europejskiej w takim kształcie a uzyskaniem opt-outu dla Polski. I to jest kompromis. Takiego kompromisu Polska potrzebuje i o taki kompromis trzeba zabiegać. Dlaczego rząd odrzuca tę możliwość? (Oklaski)



Poseł Piotr Naimski - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


119 wyświetleń