Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

22 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej systemu edukacji - ˝Ratuj maluchy i starsze dzieci też˝ (druk nr 1635).


Poseł Jan Dziedziczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Przedstawiciele Inicjatywy! Na wstępie dziękuję za to, co robicie, bo to, co robicie, jest przejawem nowoczesnego patriotyzmu. Państwo jesteście nieobojętni na to, co się dzieje z naszą ojczyzną, co się dzieje z najmłodszym pokoleniem w naszym kraju, a dzieje się bardzo źle, bo najmłodsze dzieci są zmuszane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, żeby uczestniczyły w lekcjach w nieprzygotowanych budynkach, w złych warunkach, wreszcie w złym momencie ich życia, bo jak tu już wiele osób przede mną mówiło, w sensie psychofizycznym te dzieci są jeszcze do tego nieprzygotowane. Ale państwo również jesteście nieobojętni na to, co się dzieje z formacją patriotyczną polskiego młodego pokolenia. To, że w polskich szkołach pod rządami Platformy Obywatelskiej i PSL-u w zasadzie na poziomie licealnym prawie już nie ma lekcji historii - jedna godzina w tygodniu w pierwszej klasie - to jest kpina. Likwiduje się w programie literaturę, która formuje patriotycznie młodzież - literaturę romantyzmu: ˝Pan Tadeusz˝, ˝Konrad Wallenrod˝, ˝Trylogia˝. To wszystko dzieje się w tej chwili w polskich szkołach i my jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy to kiedyś naprawiać. Łatwo jest przywrócić wiek emerytalny do 60, 65 lat, łatwo jest obniżyć podatki, ale tu ileś roczników polskiej młodzieży wyjdzie z platformerskich szkół i będzie bardzo ciężko to naprawić. (Dzwonek)

    Chciałbym skierować pytanie do przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej: Czy państwo widzicie różnicę w szkołach m.in. dla sześciolatków w Europie Zachodniej, bo państwo często o tym mówicie, że w Europie Zachodniej są dzieci w wieku 6 lat w szkołach, czy państwo widzicie różnicę w infrastrukturze...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, w imię sprawiedliwości regulaminowej proszę kończyć.

    Poseł Jan Dziedziczak:

    ...budynków na Zachodzie i w Polsce?

    I pytanie do przedstawicieli inicjatywy: Czy państwo uważacie, że to jest wychowawcze dla młodzieży, że państwo, którzy wzięliście na siebie odpowiedzialność, sprawy we własne ręce, chcecie zorganizować referendum, nie zostaliście przyjęci przez Ministerstwo Edukacji Narodowej? Dziękuję bardzo, panie marszałku. (Oklaski)



Poseł Jan Dziedziczak - Wystąpienie z dnia 24 października 2013 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także: