Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1727).


Poseł Krzysztof Michałkiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy, zawartego w druku nr 1727, o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

    Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma już 10 lat. To dobry moment, aby zastanowić się, czy ustawa spełnia pokładane w niej nadzieje. Niestety przedłożenie rządowe zajęło się tylko dwoma artykułami ustawy. Pozostałe zmiany są z tym związane jako ich konsekwencje.

    W projekcie przedłożonym Wysokiej Izbie proponuje się dodać art. 11d w celu, jak możemy przeczytać w uzasadnieniu, rozwiania wątpliwości interpretacyjnych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że od początku twórcy ustawy z 2003 r. zakładali w art. 11 ustawy współpracę organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, w tym wspieranie i powierzanie organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy realizacji zadań publicznych. Od początku też wspieranie i powierzanie zadań wymagało przeprowadzenia otwartego konkursu ofert. Dopiero duża nowelizacja ustawy z 2010 r. wprowadziła wyjątki od tej zasady, to znaczy dała możliwość pominięcia otwartego konkursu ofert w sytuacjach dotyczących klęsk żywiołowych, katastrof, awarii technicznych, gdy to jest niezbędne ze względu na ochronę zdrowia, życia lub ważny interes publiczny oraz w przypadku zadań z zakresu ochrony ludności i ratownictwa. Zawarte to było w art. 11a, 11b, 11c, które weszły do ustawy w 2010 r.

    Wprowadzony w omawianej dzisiaj ustawie art. 11d wskazuje, że powierzenie przez organy administracji publicznej zadań organizacjom pozarządowym bez przeprowadzenia konkursu ofert nie zwalnia z przestrzegania pozostałych zasad wynikających z ustawy. W przypadku powierzenia zadań zgodnie z art. 11a, 11b, 11c należy również rozpatrzyć oferty zgodnie z art. 16 ustawy, przeprowadzić kontrolę i ocenę realizacji zadań, o których mówi art. 17, i zgodnie z art. 18 przygotować sprawozdanie z wykonania zadań. Jeżeli były różne interpretacje realizowania zadań powierzonych organizacjom pozarządowym bez przeprowadzenia konkursu, to proponowany zapis art. 11d wyjaśnia te wątpliwości.

    W przedłożonej ustawie znajduje się również nowe brzmienie art. 27a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Artykuł ten nakłada na właściwego ministra prowadzenie wykazu organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego. Nowym wymaganiem jest to, aby w wykazie znalazły się nie tylko nazwa i siedziba oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, ale również numer identyfikacji podatkowej, jeżeli został nadany organizacji oraz wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.

    Ważną zmianą dla organizacji pozarządowych jest możliwość zgłaszania we właściwym urzędzie skarbowym informacji o numerze rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku dochodowego w terminie do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym. Dotychczas przepisy mówiły o konieczności zawiadomienia o numerze rachunku bankowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.

    Wprowadzone zmiany powinny ułatwić prowadzenie wykazu organizacji pożytku publicznego, a także usprawnić przekazywanie środków z 1% od podatku dochodowego od osób fizycznych.

    Podkreślić tu należy, że mimo wielomiesięcznych konsultacji społecznych proponowana nowelizacja w niewielkim stopniu odnosi się do problemów, które budzą dyskusję w środowisku osób zainteresowanych rozwojem sektora pozarządowego. Jednym z takich problemów jest efektywność wykorzystywania środków uzyskanych przez organizacje z 1% podatku dochodowego. Wiele osób przekazujących swój podatek byłoby bardzo zdziwionych, gdyby wiedziały, ile z tych środków wykorzystywane jest na kampanie reklamowe prowadzone przez organizacje, jak różne mogą być koszty obsługi zadań czy jak wysokie mogą być wynagrodzenia kadry kierowniczej w organizacjach pozarządowych.

    Warto zająć się także rozstrzygnięciem...

    (Poseł Tadeusz Tomaszewski: Nie, nie, to reguluje...)

    Reguluje tylko najwyższy pułap, panie pośle, i na pewno niektóre są wyższe od pana poborów.

    (Poseł Tadeusz Tomaszewski: Ale reguluje.)

    Warto zająć się także rozstrzygnięciem tego, jaki charakter ma mieć wskazywanie w deklaracji podatkowej celu, na jaki osoby chcą przekazać swój podatek. Pytań i wątpliwości, którymi warto się zająć, jest więcej.

    Nasz klub jest za skierowaniem tego projektu do dalszych prac w komisji. Jesteśmy przygotowani na dalszą dyskusję i szukanie jak najlepszych rozwiązań dla rozwoju sektora organizacji pozarządowych. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 10 października 2013 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przedsiębiorstwie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krzysztof Michałkiewicz - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy