Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druki nr 1785 i 1800).


Poseł Marek Gos:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę zaprezentować nasze stanowisko wobec sprawozdania Komisji Zdrowia w sprawie zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zmiany niektórych innych ustaw.

    Szanowni Państwo! Otrzymaliśmy projekt rządowy, który rzeczywiście w iście ekspresowym tempie był dziś procedowany na posiedzeniu komisji. Oczywiście były zdania podzielone co do sposobu procedowania. Myślę, że nawet gdybyśmy powołali podkomisję, to niewiele wątpliwości udałoby się rozwiać. Pracowaliśmy w szerszej formule, w związku z tym może zarzuty, które padają, związane są z tym, że praca w szerszej formule jest znacznie trudniejsza, tym bardziej że mamy świadomość, że działamy pod presją czasu. A jeżeli chodzi o to, co pan poseł Hoc powiedział, to, niestety, mamy taką dziś potrzebę, żeby zabezpieczyć się i uniknąć zagrożenia chaosem przy kontraktowaniu świadczeń. Osobiście też jestem za tym, żeby dać możliwość przedłużenia dotychczas obowiązujących kontraktów tym wszystkim jednostkom, które sprawdziły się przez lata, które zarówno realizują kontrakty i nadwykonania, jak i wykazują się wysoką jakością świadczonych usług.

    Szanowni Państwo! Kiedyś tak się stało, że fundusz wykorzystał możliwości ustawowe i rozmontował nam specjalistykę, która dosyć dobrze wtedy funkcjonowała - mówię o specjalistyce przyszpitalnej. Ludzie obserwowali ten proces z wielkim niepokojem, jako że liczyła się li tylko cena i rzeczywiście niepotrzebnie wyprowadzono duże pieniądze z jednostek publicznych, ze szpitali. Dzisiaj mamy znacznie wyższe koszty świadczeń, szczególnie ambulatoryjnych, przez taką właśnie działalność. W pewnym sensie ta ustawa jest próbą naprawienia, przynajmniej w części, błędów. Podkreślamy tutaj również kwestię poradni przyszpitalnych i potrzeby ich funkcjonowania. Zwracamy uwagę na ciągłość i kompleksowość udzielanych świadczeń. Do tej pory w zasadzie te aspekty historyczne nie były brane pod uwagę. Jedynie w przypadku gdy trzeba było ustalić wysokość kontraktu, aspekty historyczne były uwzględniane, natomiast wprowadzano ciągle nowych świadczeniodawców na rynek i niestety ja mam inne spostrzeżenia: że to nie jest dobra konkurencja, tylko to wprowadza chaos, to po prostu świadczy o braku kontroli nad rynkiem, rynkiem dzisiaj w miarę poukładanym. Był czas na to, żeby nowe podmioty wchodziły, i dobrze, że część podmiotów weszła. Dzisiaj miejmy świadomość, że w dalszym ciągu dysponujemy bardzo ograniczonymi środkami na świadczenia zdrowotne, i starajmy się, jeżeli pacjent rzeczywiście ma udzielone świadczenia na dobrym poziomie w określonej placówce, żeby ta placówka dalej te świadczenia realizowała. Przykład Pomorza, myślę, wszystkim powinien dać dużo do myślenia. Spróbowano wykorzystać możliwości prawne w sposób, że tak powiem, nie do końca przemyślany i doszło do paraliżu działalności ochrony zdrowia w trzech województwach.

    Szanowni państwo, jest kwestia pewnej przejrzystości, jasności postępowania, jeżeli chodzi o zlecanie realizacji usług zdrowotnych, kwestia odwołania decyzji dyrektora funduszu. Chodzi tutaj przede wszystkim o skrócenie czasu odwołania, chodzi o, że tak powiem, mobilność przy podpisywaniu umów na świadczenia zdrowotne z Narodowym Funduszem Zdrowia, z oddziałami. I kwestia w końcu bardzo istotna - do tej pory nie ustalono, nie było tzw. ustalenia stron postępowania administracyjnego, co niejednokrotnie było wielkim problemem nawet przy procesach sądowych. Dzisiaj tę kwestię w tym projekcie ustawy rozstrzygamy.

    To są najważniejsze zmiany, które rząd proponuje wprowadzić. Poprawki, które zostały przyjęte przez komisję, również ja i mój klub będziemy popierać. Oczywiście jest kwestia dyskusyjna, czy zgodnie z procedurą legislacyjną je wprowadzamy, czy może nie do końca, bo takie głosy się pojawiły. Mają one, i co do tego jesteśmy wszyscy przekonani, służyć dobrej sprawie. Mają służyć pewnemu uporządkowaniu kwestii, z którymi dzisiaj możemy mieć problemy. Uważam, że nie dopracowaliśmy jako parlament spraw związanych z ubezpieczeniem od (Dzwonek) zdarzeń medycznych. W związku z tym jasno dzisiaj trzeba przyznać: trzeba to odłożyć w czasie, bo postawimy dyrektorów szpitali i jednostek ochrony zdrowia w bardzo trudnej sytuacji. Kolejna poprawka, która została również przyjęta, związana z chemioterapią niestandardową, też pozwoli płynnie wejść w nowy rok tym świadczeniodawcom, którzy dotychczas te świadczenia realizują. Dziękuję za uwagę, panie marszałku, Wysoki Sejmie. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 października 2013 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy