Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1639).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Nasz Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie popierał ten projekt. Nie będę powtarzał argumentów pana ministra czy państwa posłów na temat tego projektu ustawy i tego, co on wnosi, co proponuje, ale uważam, że jest to projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kandydatów do zawodu sędziowskiego.

    Nie trzeba przekonywać, że zawód sędziowski jest ukoronowaniem kariery prawniczej i kwalifikacje, kompetencje są bardzo ważne. Wiedza o kandydacie, wywiad środowiskowy, opinia są niezmiernie ważne, bo rzeczywiście od kandydatów na sędziów, od przyszłych sędziów wymaga się jak najlepszych parametrów etycznych i moralnych. Myślę, że ważne jest to, aby w całej procedurze nie zagubić właśnie patrzenia na kandydata jako na osobę, która ma prezentować najwyższe wartości etyczne i moralne.

    Myślę też, że nie może być tak jak dotychczas, że procedura wyłaniania kandydata trwała rok czy półtora roku, bo ten kandydat już zapominał, że w ogóle złożył wniosek na sędziego i nawet nie wiedział, do jakiego sądu go złożył, tym bardziej że, jak mówił pan minister, a ja znam to także z autopsji, bo widzę to nieraz w Krajowej Radzie Sądownictwa, jeden kandydat czy kandydatka składa w jednym czasie kilkadziesiąt ofert, od Szczecina aż po Rzeszów. Oczywiście potem pojawia się następna spraw. Potem jest rozłąka, bo często są to już osoby w takim wieku, że mają małżonków, czasem także mają rodziny. A potem są wnioski o przeniesienie. To są koszty dla systemu, także dla państwa. Wydaje mi się, że trzeba poszukać takich rozwiązań, które z jednej strony skróciłyby do minimum, niezbędnego minimum, tak żeby nie odbyło się to ze szkodą dla całego systemu naboru i dla całej procedury, czas trwania wyłaniania kandydata, z drugiej strony uważam, że dzisiaj już chyba standardem jest, panie pośle... Też pamiętam, że kiedy zaczynałem aplikację sądową kilkadziesiąt lat temu, wszystko było inne, nie było systemu informatycznego, nie było Internetu, więc żyliśmy w innych realiach.

    Dzisiaj jednak ten system jest wszędzie powszechny, coraz więcej jest już sądów rejonowych, nie mówię o okręgowo-apelacyjnych, gdzie jest także system w sądzie, nagrywanie audiowizualne. Myślę więc, że dzisiaj również procedura naboru, wyłaniania powinna być oparta na tym właśnie systemie i pełnym bezpieczeństwie. Dlatego dobrym pomysłem jest to, żeby każdy potencjalny kandydat miał swój login, będzie zarejestrowany. Czasem widzę w Krajowej Radzie Sądownictwa, a co miesiąc mamy posiedzenia, nawet w tym tygodniu jest posiedzenie, tony papierów, panie ministrze, często oberwanych, bo często dotyczą one kandydata, który ileś lat kandyduje do tej funkcji. Te papiery wędrują z sądu do ministerstwa, z sądu do następnego sądu i tak przechodzą, a przecież to wszystko można zgromadzić w plikach, przesłać normalnie drogą elektroniczną. Jest szybciej, prościej, bezpieczniej i sprawniej. Myślę więc, że czas najwyższy, aby właśnie takie mechanizmy były stosowane także w resorcie sprawiedliwości. Cieszę się, że resort właśnie w taki sposób podszedł do tego.

    Mało tego, dzisiaj to jest trochę chichot historii, że w roku ubiegłym było 300 wakujących miejsc, teraz jest 500 wakujących miejsc, a wszyscy wiemy w Wysokiej Izbie, na tej sali, pan minister też, że chętnych do zawodu sędziowskiego są tysiące młodych ludzi, świetnie wykształconych prawników. Są to asystenci, referendarze czy przedstawiciele innych zawodów, bo mogą kandydować także prokuratorzy, adwokaci czy radcowie do tej funkcji. Mamy dzisiaj tysiące świetnie, dobrze przygotowanych młodych, ambitnych ludzi, z biegłą znajomością języka angielskiego, co też jest niezmiernie ważne, bo jesteśmy w Unii Europejskiej i często w czasie postępowań wiedza językowa jest ważna. Mamy świetnie przygotowanych ludzi do tego, żeby pełnili te funkcje, i dziwi, że jest aż kilkaset wolnych, wakujących stanowisk do objęcia. Moim zdaniem to przyspieszy procedurę, ułatwi ją, usprawni i jest to wyjście naprzeciw potencjalnym młodym kandydatom do zawodu sędziego w Polsce.

    Tak że, panie ministrze, nasz klub parlamentarny będzie popierał to rozwiązanie, te propozycje rządowe i czekamy na dalsze propozycje, bo uważam, że ta procedura powinna być sprawna od momentu jej rozpoczęcia do momentu wręczenia przez prezydenta nominacji przyszłym sędziom. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 12 września 2013 roku.


118 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy