Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

30 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1565 i 1581).


Poseł Piotr Naimski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kończymy rzeczywiście prace nad małym trójpakiem. Ta ustawa jest pewnego rodzaju krzykiem rozpaczy, jest projektem poselskim Platformy Obywatelskiej, który ma nas obronić przed oskarżeniami Komisji Europejskiej o niepełne wdrożenie odpowiednich dyrektyw. Miejmy nadzieję, że ten efekt zostanie osiągnięty.

    Wśród poprawek Senatu, które przyszły z powrotem do Izby, są poprawki dotyczące obligu gazowego, czyli próby ustawowego wymuszenia liberalizacji rynku gazu przez zmuszenie do odpowiedniego procentu obrotu giełdowego. Proponowane w ustawie w wersji sejmowej 70% było nie do przyjęcia tak naprawdę z uwagi na stronę merytoryczną, bo po prostu to nie było poparte żadnymi analizami. Jednak już w Senacie doszło do naprawdę kuriozalnej sytuacji, dlatego że Senat stwierdził, że krakowskim targiem obniżył tę liczbę do 55%.

    (Poseł Cezary Olejniczak: Końskim.)

    Usłyszałem: krakowskim.

    To powoduje, że klub Prawa i Sprawiedliwości będzie wstrzymywał się w sprawie tej poprawki, dlatego że nie można wybierać pomiędzy niemądrym a niemądrym. Miejmy nadzieję, iż ta kwestia kiedyś w przyszłości zostanie rozwiązana dużo lepiej.

    Jeżeli chodzi o poprawkę 23., to jest to poprawka, która rozmywa odpowiedzialność związaną z certyfikacją operatorów systemów przesyłowych, dzieląc ją pomiędzy prezesa URE i ministra spraw zagranicznych. Jesteśmy przeciwko tej poprawce. Ta odpowiedzialność nie powinna być rozmywana.

    Jesteśmy za poprawką 26. Senatu, która uwalnia prosumentów, czyli właścicieli mikroinstalacji, od obowiązku rejestracji działalności gospodarczej. To jest słuszny kierunek i tutaj będziemy głosowali za.

    Ogromna większość poprawek senackich, aż 59, to poprawki redakcyjne. Oczywiście one są do zaakceptowania, bo czyszczą ten projekt, który był przygotowywany w dość kuriozalnych warunkach, stąd tyle jest poprawek redakcyjnych.

    Na zakończenie warto chyba powiedzieć, że ta nowelizacja nie rozwiązuje problemu OZE, nie rozwiązuje innych poważnych kwestii, które muszą być w przyszłości podjęte. Kończy, miejmy nadzieję, implementację trzeciego pakietu energetycznego w Polsce i ten kształt implementacji, wydaje się, jest zadowalający. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Naimski - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2013 roku.


110 wyświetleń