Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Marian Cycoń:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym wygłosić oświadczenie w sprawie współpracy naukowców z przedsiębiorcami.

    W czasie gospodarczych wyzwań warto zwrócić uwagę na fakt, że małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają ok. 2/3 PKB. Ten sektor gospodarki jest również siłą napędową wzrostu innowacji w Unii Europejskiej. Według wyników badań przedstawionych pod koniec marca tego roku przez Komisję Europejską mocną stroną najbardziej innowacyjnych krajów Unii Europejskiej jest świetna współpraca innowacyjnej przedsiębiorczości i szkolnictwa wyższego. Sektory gospodarki wszystkich liderów innowacji osiągają bardzo wysokie wskaźniki nakładów na badania naukowe i rozwój oraz przodują w składaniu wniosków patentowych. W krajach tych istnieje również dobrze rozwinięty sektor szkolnictwa wyższego oraz są ścisłe powiązania między przemysłem i nauką. Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia to kraje osiągające wyniki znacznie powyżej średniej europejskiej. Unijny ranking innowacyjności na drugim biegunie stawia Polskę.

    Ten stan rzeczy na szczęście zaczął się zmieniać. Przedsiębiorstwa i uczelnie, widząc wzajemne korzyści ze wspólnej wymiany i rozwoju wiedzy, podejmują szeroko rozumianą współpracę. Istniejącą do niedawna przepaść między nauką a gospodarką stara się zmniejszyć konkurs ministerstwa nauki ˝Top 500 Innovators˝ skierowany do badaczy, którzy za granicą uczą się, jak przekuć pomysły na biznes. Uczestnicy pierwszej edycji dwa miesiące spędzili na Uniwersytecie Stanforda w Dolinie Krzemowej, gdzie poznawali tajniki współpracy nauki z biznesem. Do 2015 r. na szkolenia zagraniczne wyjedzie łącznie 500 osób. By zbliżyć naukę do gospodarki, przy uczelniach w Polsce powstała sieć akademickich inkubatorów innowacyjności.

    Niedawno otwarto Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jego budowę w większości sfinansowano z funduszy europejskich - blisko 240 mln pochodziło z programu ˝Innowacyjna gospodarka˝. Całkowita wartość inwestycji to ok. 291 mln zł. Główne obszary, w których będzie się tam prowadzić badania, to ochrona środowiska, nowe źródła energii i związki biologicznie aktywne. Centrum, wyposażone w nowoczesną aparaturę, posłuży naukowcom do zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych na styku biologii i chemii. W ten sposób powstał jeden z najnowocześniejszych ośrodków naukowych w Europie, ale, co wydaje się najważniejsze, działalność centrum będzie ukierunkowana na współpracę z przedsiębiorcami, co ma przyczynić się do transferu wiedzy i technologii do gospodarki. Na zlecenie firm lub wspólnie z nimi naukowcy będą realizowali projekty badawcze, których wyniki powinny znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach, jak biotechnologia, energetyka, farmaceutyka, elektronika, medycyna czy wspomniana ochrona środowiska. Na terenie centrum ma powstać również inkubator technologiczny wspierający tworzenie przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie powstałe w wyniku badań.

    Do podobnych przedsięwzięć i projektów należy przykładać ogromną wagę. Szybki i skuteczny transfer wiedzy do gospodarki jest dzisiaj jednym z najważniejszych atutów w utrzymaniu gospodarczego wzrostu. Polsce w tym momencie jest jeszcze daleko do liderów innowacyjności w Unii Europejskiej. Dlatego każda inicjatywa, każde spotkanie i każdy pomysł zbliżający biznes, przedsiębiorców i wyższe uczelnie są niezwykle cenne i będą procentowały w przyszłości. Dziękuję za uwagę.



Poseł Marian Cycoń - Oświadczenie z dnia 14 maja 2013 roku.


106 wyświetleń

Zobacz także: