Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Marian Cycoń:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Oświadczenie pragnę wygłosić w 90. rocznicę urodzin księdza Henryka Ostacha. W polskim panteonie naukowców zajmujących się hodowlą pszczół i apiterapią niekwestionowane wysokie miejsce zajmuje postać księdza doktora Henryka Ostacha związanego z Kamianną na Sądecczyźnie.

    Urodził się w rodzinie powstańca wielkopolskiego, we wczesnym dzieciństwie został sierotą. Początkowo uczył się w szkole podstawowej w Pisarzowicach koło Kępna, a od czwartej klasy - w szkole powszechnej w Jarocinie. W czasie II wojny światowej w dniu 19 czerwca 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do niemieckiej kolonii karnej w Rathenau. Po zakończeniu wojny ukończył gimnazjum w Gostyniu i tam też wstąpił do kongregacji św. Filipa Neri. Studiował w seminarium duchownym w Tarnowie, a święcenia kapłańskie otrzymał 16 grudnia 1951 r. W 1985 r. uzyskał tytuł doktora, broniąc rozprawę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

    Po zakończeniu studiów pracował jako kapłan w Studziennej koło Opoczna. Cały czas marzył, aby osiąść w takim terenie, gdzie życie religijne i społeczne trzeba będzie budować od podstaw. Cel ten został osiągnięty po otrzymaniu skierowania z kurii, na podstawie którego w dniu 8 maja 1960 r. przyszedł do małej, zatopionej wśród gór i lasów Kamiannej, gdzie zastał kilkadziesiąt osób. Ludzie ci żyli w bardzo surowych warunkach, ale zjednoczeni z naturą. Pracując w parafii w Kamiannej, dał się poznać jako doskonały społecznik i organizator licznych inicjatyw. Założył m.in. Ochotniczą Straż Pożarną, zainicjował budowę domu strażaka, a także powstanie strażackiej orkiestry dętej. W późniejszych latach doprowadził do budowy domu pod wezwaniem św. Filipa, a później do budowy kolejnego domu pod wezwaniem błogosławionego Honorata.

    Z pszczelarstwem związany był od dzieciństwa. W młodości uzyskał tytuł mistrza pszczelarskiego u doktora Antoniego Chwiałkowskiego. W czasie pracy w parafii w Bereście zorganizował pasiekę w stu starych pniach, które następnie przeniósł do Kamiannej.

    W 1972 r. zorganizował w Kamiannej I Sądecki Dzień Pszczelarza, podczas którego zrodziła się inicjatywa budowy Domu Pszczelarza, wybudowanego następnie w latach 1978-1983. W listopadzie 1981 r. ksiądz Ostach został prezesem Polskiego Związku Pszczelarskiego i funkcję tę sprawował przez trzy kolejne kadencje. W tym czasie ksiądz Henryk Ostach doprowadził do zorganizowania Międzynarodowego Sympozjum Apiterapii w Krakowie w maju 1985 r. Doprowadził też do zorganizowania XXXI Światowego Kongresu Apimondia w Warszawie w 1987 r., który był prezydentem. Zainicjował coroczne ogólnopolskie dni pszczelarza i pielgrzymki na Jasną Górę z okazji dnia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Doprowadził do reaktywowania Wszechsłowiańskiego Związku Pszczelarzy ˝Apislavia˝ w Bratysławie, zrzeszającego kraje słowiańskie i naddunajskie, którego został prezydentem, a następnie zorganizował spotkanie jego delegatów w Domu Pszczelarza w Kamiannej. Podczas prezesury księdza dr. Henryka Ostacha w Polskim Związku Pszczelarskim Kamianna była postrzegana jako stolica polskiego pszczelarstwa, coraz częściej odwiedzana przez pszczelarzy z zagranicy. Pasieka stała się bazą dydaktyczną dla uczniów szkół rolniczych, studentów i pszczelarzy. Działał również dział produkcji apiterapeutyków.

    Z inicjatywy księdza dr. Henryka Ostacha w Kamiannej zapoczątkowano apiterapię prowadzoną przez naukowców i lekarzy medycyny (Dzwonek) różnych specjalności. Dzięki pasji księdza Henryka Ostacha zorganizowano wiele szkoleń z zakresu pszczelarstwa w kraju i za granicą. Dziesiątki razy występował w audycjach radiowych i telewizyjnych. Napisał też wiele artykułów prasowych. Za całokształt działalności na rzecz pszczelarstwa został wyróżniony około 100 odznaczeniami, z których najważniejsze to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi.

    W ostatnich latach związał się z Gorlicami. Zmarł 1 maja 2011 r. Na jego cześć pasieka ˝Barć˝ w Kamiannej została nazwana jego imieniem. Dziękuję bardzo.



Poseł Marian Cycoń - Oświadczenie z dnia 25 września 2014 roku.


162 wyświetleń

Zobacz także: