Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Roman Kotliński:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Chciałbym zadać pytanie w sprawie wysokości odliczeń podatkowych w związku z darowiznami na rzecz Kościoła katolickiego i kościelnych osób prawnych. W ostatnich miesiącach, od niemalże roku, opinia publiczna była informowana o negocjacjach strony rządowej i Episkopatu Polski w sprawie wysokości procentowej tych odliczeń. Zastanawialiśmy się, czy ma być to 0,5%, czy 0,3%. Jak gdyby wszyscy zapomnieli, może nie wszyscy, ale opinia publiczna w każdym razie nie była poinformowana, że od 1991 r. istnieją inne formy zwolnień podatkowych. I tak art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia podatnikom przy ustalaniu podstawy opodatkowania odjęcie od dochodu kwoty darowizn dokonanych na cele kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny nie większej niż 6% dochodu.

    Natomiast art. 18 pkt 7 ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych umożliwia 10-procentowe odliczenie darowizny. Natomiast ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego umożliwia odliczenie całościowe darowizny przeznaczonej na działalność kościelną charytatywno-opiekuńczą, czyli dokładnie każda kwota darowizny, nieważne w jakim wymiarze, jest odliczona od podatku. Innymi słowy, cały podatek mógłby być odliczony.

    Moje pytanie brzmi: Jaka jest wysokość darowizny (Dzwonek), tych wszystkich darowizn w trzech wymienionych przypadkach? Jakie to były kwoty, poczynając od 2008 r. do chwili obecnej? Z moich danych wynika, że jest to kilkaset milionów złotych rocznie. Dziękuję bardzo.


7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Roman Kotliński:

    Prosiłbym jeszcze pana ministra, żeby pan pozostał.


7 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Roman Kotliński:

    Panie Ministrze! Ja przede wszystkim proszę o odpowiedź na piśmie, bardzo proszę. A nasuwa się oczywiste pytanie. Czy w związku z wejściem w życie, w momencie gdy wejdzie w życie odpis 0,5%, rząd bierze pod uwagę likwidację tych możliwości stosowania ulg podatkowych? Ja złożyłem w tej sprawie projekt nowej ustawy i wystarczy sięgnąć do tego projektu. W dobie kryzysu, kiedy oszczędzamy nawet na najbiedniejszych, takie odpisy podatkowe, które często łączą się z nadużyciami, to jest tajemnicą poliszynela, ale tak jest, wystarczy mieć znajomego proboszcza lub biskupa i po prostu załatwić sobie pokątnie zaświadczenie o przekazanej darowiźnie... Czy rząd bierze pod uwagę rezygnację z tych ulg? Dziękuję.



Poseł Roman Kotliński - Zapytanie z dnia 04 kwietnia 2013 roku.


29 wyświetleń