Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji w PLL LOT SA.


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dobrze, że pan minister Budzanowski dzisiaj swoje wystąpienie zaczął od słów pokory, od uderzenia się w piersi, nie tylko za siebie, ale także za wielu ministrów skarbu, za wielu prezesów zarządu LOT i za rady nadzorcze, które w LOT były.

    Pan minister dobrze wie o tym, że LOT, polski przewoźnik, polska linia lotnicza, jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem, bardzo ważną spółką dla Polski, dla Polaków. LOT bowiem to nie tylko zwykła spółka prawa handlowego, to jest taka wysunięta na wszystkie rynki świata polska placówka, bo tam, gdzie dociera LOT, tam dociera polska flaga, tam dociera logo polskiej linii lotniczej, która ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Dla Polonii rozrzuconej po całym świecie, po Europie, po Stanach, także w Kanadzie, to jest bardzo ważna linia, bardzo ważny przewoźnik i bardzo ważna firma.

    Panie ministrze, nie będę powtarzał słów, które padły przed moim wystąpieniem, czy to pana posła Aziewicza, czy to panów posłów z klubów opozycyjnych, bo każdy, mówiąc z większą czy mniejszą troską, bardziej czy mniej uderzając w ministra skarbu, w tę linię, w sytuację, która tam była, w złe zarządzanie, każdy tak naprawdę ma jeden cel - każdy chce, żeby ta linia, ta firma była ratowana. Pytanie tylko, czy pomysły, które od 10 lat mieli różni ministrowie i różni prezesi, które miały różne zarządy, są jedyne i słuszne. Od 10 lat chodzimy po europejskim i światowym, od Niemców, poprzez Brytyjczyków, Francuzów, Turków, Arabów, rynku różnego rodzaju przewoźników, oferując nasze srebra rodowe, lecz okazuje się, że od 10 lat tak naprawdę nie ma popytu na spółkę LOT.

    Dlaczego nie ma popytu? Ponieważ nie jest to już tak piękna spółka, jaką była 10, 15 lat temu, kiedy rzeczywiście była inna wartość LOT-u. Jednak także ci potencjalni nabywcy, chociażby tacy jak Lufthansa, którzy może jeszcze parę lat temu chcieli rozmawiać o zakupie, dzisiaj już nie muszą. Lufthansa bowiem zrobiła wszystko, żeby z polskiego rynku wywieźć pasażerów swoimi liniami Lufthansa Regional czy Lufthansa do swoich hubów w Berlinie, w Monachium, we Frankfurcie, a potem z tamtych hubów wywieźć ich w świat, łącznie z tym, że z wszystkich portów lokalnych, nie tylko z Warszawy, naszego portu krajowego, od Gdańska i Poznania po Rzeszów włącznie, Lufthansa ma już jeden, dwa, trzy albo i nawet więcej lotów dziennie do portów we Frankfurcie, Monachium, Berlinie. Niemcy dobrze wiedzą i Lufthansa dobrze wie, że w ten sposób budują własne huby i siłę portów lotniczych we własnym kraju.

    A co w tym czasie robią polskie linie lotnicze Eurolot czy LOT? Ano zapominają nawet czasem wystartować w przetargach na lokalną obsługę różnych linii krajowych albo linii z Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Katowic, Wrocławia do stolic europejskich. Przykład? Proszę bardzo, w Rzeszowie port lotniczy Jasionka też ma oczywiście Lufthansę, Ryanaira, bo jakżeby nie. Samorządy województw albo miasta prezydenckie prawie w każdym mieście prezydenckim, gdzie jest port, i w każdym województwie, gdzie najczęściej samorząd obok portów lotniczych jest udziałowcem spółki ˝Porty Lotnicze˝, dopłacają obcym liniom typu Ryanair czy Lufthansa dziesiątki milionów złotych w ramach promocji, po to żeby była obsługa w tym porcie, żeby były loty, żeby przewożono pasażerów do różnych portów polskich czy europejskich.

    Moim zdaniem wokół LOT-u trzeba zbudować nie tylko dobre wsparcie ze strony państwa, ministra skarbu państwa, ale trzeba zbudować, skonsolidować wokół tego narodowego przewoźnika interesy i zainteresowanie nie tylko polityków, ale także samorządów, bowiem LOT, ta linia i ta spółka, to dzisiaj jest problem nie tylko ministra skarbu, ale także ministra infrastruktury, bo porty lotnicze bez mocnego LOT-u, bez tej dobrej spółki niestety też sobie nie poradzą i za chwileczkę także będą bankrutować. Powiem więcej, trzeba zainteresować samorządy wojewódzkie tym, żeby stworzyły lepszy klimat do współpracy i do pracy LOT-u czy Eurolotu jako operatora w regionalnych portach lotniczych. Tego dzisiaj również mi brakuje.

    Panie ministrze, uważam też, że patrzenie na to, że zrobimy restrukturyzację w tej firmie, a trzeba zrobić, bolesną, głęboką restrukturyzację, wiąże się z tym, że bronimy też w tej firmie miejsc pracy, bo to nie tylko miejsca pracy w LOT, jak mówił poseł Bodio, to są miejsca pracy w całej infrastrukturze - obsługa LOT, porty lotnicze, różnego rodzaju firmy remontowe, techniczne. To jest może kilka, może kilkanaście tysięcy miejsc pracy, które generuje praca na rzecz LOT i wokół LOT jako linii lotniczej.

    Ale moim zdaniem, panie ministrze, popatrzmy na to trochę szerzej, jeśli nam się uda, a trzymam za to kciuki i wierzę w to, że uda się panu, uda się zarządowi, choć pan prezes Mikosz w ciągu tych lat 10 miał już swoje 5 minut i niestety, panie ministrze, nie wykazał się wtedy zbyt wielką i mądrą polityką i decyzjami zarządczymi. Być może paroletnia pokora zmieniła trochę jego myślenie i teraz będzie inna sytuacja. Uważam osobiście, że czekanie na to, że za rok czy 1,5 roku, kiedy się uda tę firmę urentownić, przyjdzie tajemniczy nabywca, to nie jest właściwa droga. Myślę, że będzie go bardzo trudno znaleźć. Upadłość wielu linii wokół, i w Europie, i na świecie, pokazuje, że na tym rynku nie jest wcale łatwo. Mam wrażenie, że tak naprawdę LOT powinien, i jednak musi, liczyć na państwo polskie. Ta pomoc jest potrzebna. Czy ostatecznie tylko tyle wystarczy? Boję się, że nie. Być może będzie trzeba udzielić jeszcze większej pomocy. A może trzeba szukać inwestora finansowego dla LOT pośród wielkich polskich firm finansowych. Przecież mamy PKO BP, dużą publiczną firmę, mamy PZU, dużą publiczną firmę. Jeśli stać Polskę np. było na Inwestycje Polskie - proszę bardzo - jeśli stać było Polskę na to, żeby kilka lat temu duża giełdowa spółka KGHM w czasie kryzysu za 10 mld zakupiła w Kanadzie...

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Tak jest.)

    ...jakieś wielkie złoża, jeśli stać dzisiaj nas na to, żeby PKO i PZU zakupywały aktywa na różnych rynkach, poza Polską też, to stać nas również na to, żeby zainteresować dobrym programem naprawczym, dobrą strategią rozwoju tej spółki dla przyszłości polskie podmioty finansowe i, być może, udziałem w akcjonariacie takiej spółki jak LOT.

    Wierzę w to, że wtedy nie będziemy tym proszącym i tankującym znów na świecie, od arabskich krajów, do Europy, kto nas kupi za jeden rok czy dwa, tylko możemy stać się linią, która dla LOT i dla hubu w Warszawie stworzy nie tylko warszawski czy polski rynek, ale za 2-3 lata wybierze się sama na zakupy i akwizycję. Dlaczego ma być tylko 40-milionowy rynek? Może pomarzmy trochę i stwórzmy z tego LOT w ciągu lat najbliższych 5, 10 według strategii dalekosiężnej dużą środkowoeuropejską linię lotniczą z hubem dużym i dobrym w Warszawie. To jest możliwe, ale trzeba w to uwierzyć. Trzeba w to uwierzyć. Jeśli na rynku lotniczym dzisiaj są upadłości, to wiele małych linii lotniczych będzie można za nieduże pieniądze kupić, nabyć, a wtedy może być tak, że stworzymy środkowoeuropejską dużą linię lotniczą i będziemy się na tym rynku jako poważni gracze liczyć. Mam takie marzenia i chciałbym, żeby takie marzenia miał też minister skarbu, bo LOT na to zasługuje.

    Nasz klub PSL, panie ministrze, będzie za przyjęciem informacji, bo uważamy, że LOT potrzebuje wsparcia. Polski nie stać na upadłość takiej firmy jak LOT. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 marca 2013 roku.


126 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy