Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Uzupełniając pytanie mojego kolegi, chcę zadać pytanie fundamentalne: Czy sprzedaż polskiej ziemi rolniczej jest realizowana z jakąś logiką kształtującą ustrój rolny oparty na zapisanej w konstytucji podstawowej roli gospodarstwa rolniczego czy raczej przyświeca jej cel wskazany w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego przez byłego prezesa waszej partii pana Pawlaka, zakładający, że sprzedaż ziemi ma załatać dziurę budżetową? Obserwujemy liczne patologie przy sprzedaży ziemi z zasobu Skarbu Państwa. Czy minister rolnictwa wie, jaka jest skala zjawiska wykupu przez podstawione słupy, przez spółki z kapitałem mieszanym, gdzie polski wspólnik jest figurantem służącym do obchodzenia polskiego prawa? Czy minister rolnictwa podjął jakiekolwiek działania, by wyeliminować patologię? Czy minister rolnictwa oraz Agencja Nieruchomości Rolnych są w bieżącym kontakcie z urzędami skarbowymi, z Policją, w tym z CBŚ, z CBA, z wojewodami i ich służbami, bo nie można chyba poważnie traktować obciążenia izb rolniczych odpowiedzialnością za poprawność przetargów, kiedy nie dysponują żadnymi narzędziami prawnymi do kontroli i egzekwowania prawa przez urzędy państwowe i uczestników przetargu? Dziękuję.


3 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Krzysztof Ardanowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pan minister Kalemba stwierdził, że wie o tym, iż patologie związane ze sprzedażą państwowej ziemi mają miejsce już od 20 lat. Chciałbym przypomnieć, że przez większą część tego okresu to Polskie Stronnictwo Ludowe jest w różnych koalicjach sprawujących realną władzę w Polsce.

    Panie ministrze, dlaczego zatem - wiedząc o przestępstwach - nie zrobiliście nic do tej pory? Przyczyną znacznej części problemów jest zła i szkodliwa ustawa, której pan minister jest współautorem, zmuszająca rolników do kupna ziemi bez uwzględnienia ich siły nabywczej i przy realnym braku kredytów na zakup tej ziemi.

    Mam również bardzo ważne pytanie w kontekście zmian, które zachodzą na polskiej wsi - również zbliżającego się roku 2016. Czy ministerstwo rolnictwa pracuje nad ustawą o dzierżawie rolniczej? Kiedy możemy spodziewać się w parlamencie projektu ustawy, która regulowałaby, podobnie jak w innych krajach europejskich, kwestie związane z dzierżawą gruntów rolnych? Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Krzysztof Ardanowski - Zapytanie z dnia 21 marca 2013 roku.


38 wyświetleń

Zobacz także: