Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Tomaszewski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Od 29 stycznia do 5 lutego w Korei Południowej w PyeongChang odbędą się X Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Na tych igrzyskach będzie również reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska.

    Wczoraj w Warszawie odbyło się uroczyste zaprzysiężenie naszych olimpijczyków z niepełnosprawnością intelektualną. W ceremonii zaprzysiężenia wzięła udział pani Anna Komorowska, minister sportu i turystyki, wiceministrowie edukacji oraz pracy i polityki społecznej, a także wybitni sportowcy, mistrzowie olimpijscy Janusz Pyciak-Peciak oraz Leszek Blanik jako ambasadorowie olimpiad specjalnych oraz pan poseł Roman Kosecki.

    Uroczystość, w której poza oficjelami wzięły udział rodziny samych olimpijczyków, a także ambasadorowie, zawierała część nazywaną również przyrzeczeniem. To przyrzeczenie jest bardzo specyficzne i można powiedzieć, że mogłoby ono towarzyszyć nam w codziennej pracy parlamentarnej. A brzmi ono w sposób następujący: pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swoim wysiłku. To przyrzeczenie złożyło, jak wspomniałem, 41 sportowców, także działacze i trenerzy, którzy są opiekunami naszej kadry na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, na zimowe igrzyska, które odbędą się w Korei.

    Łącznie w tym czasie w tym mieście, które za pięć lat będzie organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich - a więc jest to największy sprawdzian dla organizatorów z Korei Południowej, jeśli chodzi o imprezę zimową przed zimowymi igrzyskami olimpijskimi - weźmie udział prawie 3200 uczestników ze 110 państw. Wymiar sportowy imprezy jest bardzo ważny, ale ta rywalizacja, często czystsza i szlachetniejsza od pozostałych, ma również istotny charakter czy wymiar społeczny i integracyjny, zwłaszcza dla organizatorów, którzy niejako przygotowują opinię publiczną do akceptacji i kibicowania wszystkim uczestnikom na tych igrzyskach.

    Trzymamy kciuki za naszych olimpijczyków z olimpiad specjalnych. Życzymy im przede wszystkim tego, aby mieli poczucie rywalizacji, rywalizacji z orłem, naszym godłem na piersiach, ale nade wszystko tego, aby mieli wsparcie wszystkich tych, którzy na co dzień stwarzają osobom z różnymi niepełnosprawnościami szansę na udział w imprezach sportowych.

    W czasie tej uroczystości doszło do podpisania porozumienia o współpracy między Olimpiadami Specjalnymi Polska a Ministerstwem Edukacji Narodowej. Chodzi o to, że ministerstwo uznaje Olimpiady Specjalne Polska za ważnego partnera szkół i placówek, a działalność stowarzyszenia za korzystne uzupełnienie ich funkcji wychowawczej. To porozumienie podpisali pan minister Sławecki i pan dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Bogusław Gałązka.

    Ważne jest to, aby również w działalności samorządowej dostrzegać możliwość udziału osób z niepełnosprawnością intelektualną w sporcie, aby tworzyć takie warunki w placówkach, w tym w placówkach szkolnictwa specjalnego, które na co dzień prowadzą samorządy gmin.

    Ogromnie się cieszę, że miałem możliwość wraz ze wspomnianymi parlamentarzystami wziąć udział w tej ceremonii. Krótko mówiąc, trzymamy kciuki za naszych sportowców. Dziękuję uprzejmie.



Poseł Tadeusz Tomaszewski - Oświadczenie z dnia 25 stycznia 2013 roku.


149 wyświetleń