Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

28 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 679) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 953).


Poseł Artur Górczyński:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie przedstawionej przez Radę Ministrów informacji o funkcjonowaniu centrów i klubów integracji społecznej, druk nr 679.

    Moi przedmówcy i przedstawiciel ministerstwa powiedzieli już wiele na temat działalności klubów integracji społecznej czy też tego, jakie mają wykonywać zadania, więc myślę, że szybko przedstawię tylko takie krótkie streszczenie i przykład, jak to działa w jednej z gmin mojego okręgu.

    Jak wiemy, główne założenia centrów to działania obejmujące reintegrację zawodową i społeczną osób długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, mające na celu przywrócenie ich na rynek pracy. Działania KIS-ów i CIS-ów - ich pozytywne działania - są dostrzegane przez samorządy, które chętnie wspierają powstawanie nowych centrów, a także klubów. Oczywiście jest to zależne od tego, jakimi środkami te samorządy dysponują. Widać też zmianę wśród postaw pracodawców, którzy coraz częściej sięgają po absolwentów tych klubów.

    Tak jak mówiłem, chciałbym krótko, żeby nie powtarzać się po moich przedmówcach, przedstawić, jak działa taki klub integracji społecznej w Pszczynie. Klub, pomimo że wydaje się, iż nie jest duży, działa dość prężnie, przygotowuje i prowadzi szkolenia i warsztaty oraz grupy wsparcia, oferuje poradnictwo z zakresu informacji zawodowej, pomoc psychologiczną indywidualną i grupową, pomoc prawną, udostępnia fachową bibliotekę, nieodpłatny dostęp do Internetu, telefonu w celu poszukiwania pracy dla klientów klubu, zapewnia nieodpłatny dostęp do prasy, pomoc w przygotowaniu profesjonalnych aplikacji, możliwość napisania tychże aplikacji i wydrukowania na komputerze, dostęp do aktualnych ofert pracy, szkoleń, kursów podnoszących lub uzupełniających kwalifikacje zawodowe. W ramach klubu prowadzone są zajęcia w formie indywidualnej i grupowej. Dla osób zakwalifikowanych do grup warsztatowych organizowane są zajęcia aktywizujące i psychoedukacyjne, które prowadzą psychologowie, doradca zawodowy, lider klubu pracy, prawnik i informatyk. Doradca zawodowy i jeden z psychologów prowadzą zajęcia w KIS w ramach umowy zlecenia, która została sfinansowana ze środków finansowych OPS przewidzianych na działalność KIS. Reszta osób prowadzących zajęcia zatrudniona jest w ośrodku pomocy społecznej na podstawie umowy o pracę.

    Rekrutacją uczestników do kolejnych edycji zajmuje się dział pomocy i pracy socjalnej. Warsztaty grupowe odbywają się dwa razy w tygodniu, w czterogodzinnych sesjach, a zajęcia indywidualne z doradcą zawodowym, w wymiarze 2 godzin na uczestnika klubu, realizowane są przez cały okres trwania edukacji. Poszczególne edycje trwają ok. 3 miesięcy i obejmują 23 dni warsztatowe. W celu podniesienia kompetencji życiowych osób długotrwale bezrobotnych, a także zwiększenia ich szans na rynku pracy w Unii Europejskiej od kwietnia 2007 r. wprowadzono kurs języka angielskiego. Również od 2007 r. ośrodek pomocy społecznej rozpoczął wdrażanie prac społecznie użytecznych dla osób wcześniej zaktywizowanych w ramach zajęć warsztatowych klubu integracji społecznej. Uczestnictwem w tej formie aktywizacji objętych zostało bardzo dużo osób bezrobotnych, które podjęły zatrudnienie na terenie pszczyńskich szkół oraz na terenie OPS.

    Na tym krótkim przykładzie małego KIS działającego w niedużej gminie można stwierdzić z całą pewnością, iż tego rodzaju działalność jest potrzebna. Dlatego też należy dołożyć starań, aby każda, nawet najmniejsza, gmina miała możliwość zaproponować swoim mieszkańcom skorzystanie z pomocy, aktywizując i mobilizując do działania. Pan minister powiedział, że ok. 50% absolwentów podejmuje pracę na otwartym rynku pracy. Możemy oczywiście dyskutować, czy szklanka jest do połowy pełna, czy też do połowy pusta. Osobiście uważam, że być może nie ma rewelacji, ale szklanka jest do połowy pełna. Musimy zrobić wszystko, żeby wypełnić ją do końca.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Ruchu Palikota będzie głosował za przyjęciem tej informacji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Górczyński - Wystąpienie z dnia 25 stycznia 2013 roku.


150 wyświetleń