Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o obywatelskim projekcie ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA (druki nr 24 i 854).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego wnikliwie zapoznał się z obywatelskim projektem ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA, ale po wnikliwej analizie tego projektu, po dyskusji na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa, w tym momencie także po pierwszym czytaniu uważamy, że nie może być tak, iż państwo polskie tworzy ustawy incydentalne, w doniesieniu do poszczególnych podmiotów, firm i spółek.

    Jeśli będziemy myśleć w taki sposób, to za chwileczkę będzie obywatelski albo poselski projekt ustawy o zachowaniu pakietu większościowego w PGE, pojutrze będzie o tym, żeby zachować pakiet większościowy w PGNiG, popojutrze w banku BGK, za chwilę w kolejnym. Nie Sejm jest instytucją, która ma decydować o tym, czy jeden, drugi, trzeci podmiot państwowy lub podmiot giełdowy, publiczny będzie traktowany w taki sposób. W państwie prawa to rząd, to organ wykonawczy ma kompetencje, aby decydować o losach podmiotów prawa handlowego, a spółka akcyjna Lotos SA jest podmiotem publicznym notowanym na giełdzie papierów wartościowych, jest to podmiot, w którym państwo polskie utrzymuje pakiet kontrolny.

    Mało tego, drodzy państwo, to nie jest tak, że państwo polskie nie widzi strategicznych spółek. Wręcz przeciwnie, właśnie państwo polskie pod rządami tej koalicji, jak będzie podczas przyszłych rządów, za lat 10, 12, 50, bo przez najbliższe dwie kadencje pewnie ta koalicja będzie rządzić, tego nie wiem, ale na razie państwo polskie i rząd polski widzą potrzebę zachowania pakietów kontrolnych w tzw. spółkach strategicznych. W resorcie Skarbu Państwa funkcjonuje zresztą od kilku ładnych miesięcy Departament Projektów Strategicznych, który jest także po to, żeby pokazać, jak dużą troskę przejawia państwo polskie w zakresie opieki nad tymi podmiotami w segmencie strategicznym, ich kontroli i rozwoju. To są spółki paliwowe, to są spółki wydobywcze, to są spółki energetyczne, to są spółki infrastrukturalne. Jedynie w spółkach infrastrukturalnych typu PERN, typu PSE Operator, w spółkach, które zajmują się przesyłem gazu, jak Gaz-System, państwo zachowuje stuprocentowy pakiet kontrolny. I nie ma tam dyskusji o tym, czy będzie 50%, 30% czy 33%. Jest 100%. W innych podmiotach państwo zachowuje pakiet kontrolny.

    Tak jak mówił pan poseł z Ruchu Palikota, który właśnie w tym momencie wyszedł, bo zabrał już głos, mówi się wyraźnie, że pakiet kontrolny to niekoniecznie większościowe 50+1, bo np. dzisiaj państwo wykonuje skuteczną kontrolę w KGHM, w Orlenie, w Tauronie, mając trzydzieści kilka procent pakietu większościowego, i de facto państwo decyduje o losach, o przyszłości tego typu podmiotów. Rozumiem i doceniam, nasz klub PSL docenia to, jak ważną rolę spełniają w każdym państwie spółki strategiczne. Lotos jest dla nas, dla klubu PSL, taką spółką strategiczną. W najbliższej przewidywalnej perspektywie nie wyobrażam sobie, żeby ta koalicja podjęła decyzję o zbyciu tej spółki. Nie wyobrażam sobie tego. Dlatego też nasz klub parlamentarny nie będzie dalej popierał tego projektu ustawy - będziemy głosować za rekomendacją komisji.

    Przypomnę też o tym, że to przecież m.in. ten rząd - chodzi o trudny, aczkolwiek bardzo potrzebny Program 10+, trudny, bo były takie momenty, że ten program się załamywał, sytuacja na rynkach finansowych była bardzo trudna - rząd Rzeczypospolitej udzielił wszelkiego wsparcia Lotosowi, żeby dokończyć i zrealizować ten program, bardzo potrzebny program. Dzisiaj rzeczywiście, tak jak mówił pan poseł Jackiewicz, po tym programie, po tych inwestycjach Lotos naprawdę jest w innym rzędzie wśród spółek rafineryjnych chociażby w basenie Morza Bałtyckiego czy w Europie. To jest prawda. Jest to także przykład na to, jak państwo wspierało Lotos w jego rozwoju, bo doceniamy wagę tej firmy, wagę tego podmiotu. Takie wsparcie ze strony Skarbu Państwa dalej powinno mieć miejsce, bo uważam, że jest to potrzebne polskiej gospodarce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2013 roku.


121 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy