Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (druki nr 637 i 709).


Poseł Artur Górski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec sprawozdania Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych, druk nr 709.

    Nowelizacja ta ma na celu, po pierwsze, poszerzenie katalogu przypadków, w których mogą być wydawane paszporty tymczasowe. Uzasadniając nową regulację dotyczącą paszportów tymczasowych - niewątpliwie potrzebną - wnioskodawca stwierdza, że proponowana zmiana wyczerpuje wszystkie przypadki wymagające wydania paszportu tymczasowego. Stwierdzenie to jest bardzo śmiałe i można tylko mieć nadzieję, że niebawem nie będziemy musieli znowu nowelizować ustawy o dokumentach paszportowych w kwestii paszportów tymczasowych, gdyby życie okazało się bardziej złożone, niż przewiduje wnioskodawca, co niestety zdarza się dość często.

    Druga zmiana dotyczy odmiejscowienia wydawania dokumentów paszportowych. Nie ma wątpliwości, że należy pozytywnie ocenić propozycję rezygnacji z przypisania czynności urzędowych do miejsca zameldowania, co umożliwi obywatelom składanie wniosków o wydanie dokumentu paszportowego w dowolnym organie paszportowym. Proponowane rozwiązanie, zgodnie z którym organem paszportowym właściwym do wydania paszportu będzie w kraju wojewoda, do którego wpłynie wniosek, a za granicą konsul, jest bardzo elastyczne i korzystne dla obywateli. Jak zaznaczają wnioskodawcy, odmiejwscowienie procedury wydawania paszportów stało się możliwe po zgromadzeniu w rejestrze danych o wszystkich dokumentach paszportowych pozostających aktualnie w obiegu prawnym.

    Trzecia zmiana ma na celu odejście od konieczności składania wniosku o drugi paszport w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie niezależnie od miejsca zameldowania obywatela w kraju bądź za granicą. Proponowane nowe rozwiązanie zakłada, iż minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie organem właściwym do wydania decyzji w przedmiocie wyrażenia zgody na wydanie obywatelowi drugiego paszportu, podczas gdy przyjęcia wniosku i wydania drugiego paszportu dokona dowolny, wybrany przez obywatela, organ paszportowy.

    Reasumując, należy stwierdzić, że jest to niewielka i prosta nowelizacja, ale potrzebna. Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość udzieli jej poparcia wbrew opiniom tych, którzy twierdzą, że zawsze negujemy propozycje wychodzące z innej części sali sejmowej. Niemniej pozostaje pewien niedosyt, bowiem jest to jedna z tych ustaw, które wyjątkowo często nowelizujemy. Przypomnę, że niedawno naprawialiśmy nieudany rządowy eksperyment, w którym ograniczono termin ważności paszportu dziecięcego do 12 miesięcy, co było bardzo niekorzystne dla obywateli. Wszak nie dalej jak 11 sierpnia 2012 r. weszła w życie poprzednia nowelizacja ustawy o dokumentach paszportowych, która wydłużyła termin ważności paszportów osób małoletnich do 5 lat. Minął miesiąc i znów grzebiemy przy tej ustawie. Mimo że - jak zapowiadałem - poprzemy zaproponowane obecnie zmiany, niesmak pozostaje, tym bardziej że rządu nie było stać na tę nowelizację i posłużył się posłami. Mam nadzieję, że w przyszłości zostaną zebrane wszystkie mankamenty, które jeszcze będą wychwycone, i zostanie przeprowadzona solidna nowelizacja, zaś nie będziemy zmieniać tej ustawy po kawałku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Górski - Wystąpienie z dnia 26 września 2012 roku.


73 wyświetleń

Zobacz także: