Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o pilnym rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Europejską Agencją Kosmiczną w sprawie przystąpienia Polski do Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej i związanych z tym warunków, podpisanej w Warszawie dnia 31 lipca 2012 r., oraz Konwencji o utworzeniu Europejskiej Agencji Kosmicznej, sporządzonej w Paryżu dnia 30 maja 1975 r. (druk nr 803).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego jest w ostatnich miesiącach i latach bardzo zaangażowany w sprawie tej ratyfikacji i w sprawie przynależności Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Te działania wspieraliśmy od początku, do dzisiaj bardzo czynnie to robimy, pan wicepremier Waldemar Pawlak także bardzo te działania w ostatnich miesiącach wspierał, bo uważamy, że dla Polski jest to, panie pośle Jasiński, bardzo ważna decyzja. Rumunia, Węgry, Czechy zrobiły to przed Polską o wiele, wiele wcześniej. To trwało zbyt długo. I chwała Bogu, że teraz w takim trybie w ostatnich miesiącach, począwszy od lipca, od podpisania umowy rządowej do teraz... W tej chwili nawet jest nadany taki tryb, iż ten dokument wchodzi w życie z momentem ogłoszenia.

    Jest to niezmiernie ważne, bo Polska będzie mogła uczestniczyć, tak jak mówi pan przewodniczący, sprawozdawca, od razu w pierwszym posiedzeniu rady i mieć wpływ na to, jakie będą plany ESA w najbliższych trzech latach. Dla takiego kraju jak Polska, która ma na uczelniach wyższych, na swoich politechnikach i uniwersytetach wydziały lotnicze, wydziały nanotechnologiczne, wydziały do spraw przestrzeni kosmicznej, to są dzisiaj bardzo ważne obszary aktywności właśnie w kontaktach z ESA. Dla polskiej gospodarki, gdzie wiele przedsiębiorstw... Pochodzę z Podkarpacia, gdzie jest przedsiębiorstwo takie jak WSK Rzeszów, którego głównym właścicielem jest Pratt & Whitney, ale dzisiaj ta firma już w 99% produkuje na potrzeby eksportowe, w tym w dużej mierze także na potrzeby przemysłu kosmicznego. W Mielcu, w Rzeszowie inne firmy także produkują dzisiaj na rzecz tego właśnie obszaru, tego właśnie przemysłu.

    A więc dla rozwoju, dla innowacji, dla nowych technologii udział w obszarze kosmicznym jest dzisiaj niezmiernie ważny. Nie ma dzisiaj w gospodarce takiego obszaru, gdzie bez aktywnego uczestniczenia w przestrzeni kosmicznej mogłaby normalnie rozwijać się technologia. To jest nie tylko kwestia meteorologii, topografii i telekomunikacji, ale dzisiaj to są także przestrzenie związane chociażby z rolnictwem, przewidywaniem suszy, prognozowaniem pogody, a nawet zasobnością ziemi w minerały. To wszystko dzisiaj można robić w sposób wyśmienity, kilka razy tańszy, z przestrzeni kosmicznej, obserwując, badając, monitorując te obszary, niż za pomocą technologii konwencjonalnych. To są obszary, gdzie jeśli nas nie ma, to gospodarka w sposób wymierny traci olbrzymie pieniądze, a jeżeli jesteśmy, płacąc niewielką składkę - bo to jest niewielka składka, jak na taki kraj jak Polska - możemy z tych programów korzystać i w nich uczestniczyć. Możemy różne obszary, od uniwersytetów, uczelni, to wszystko, i przemysł także, montować i uczestniczyć w różnych bardzo ważnych projektach. (Dzwonek)

    Chciałbym też, drodzy państwo, bardzo podziękować kilku osobom, bo to, że jesteśmy, że to wszystko tak się toczy, to zasługa wielu ludzi z parlamentu, rządu, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych - pani minister, dziękujemy - ale także wielu naukowców, o których warto tu wspomnieć, pana prof. Banaszkiewicza i Zbigniewa Kłosa z Centrum Badań Kosmicznych.

    Panie pośle Jasiński, to jest 200 osób, polskich naukowców, rewelacyjnych.

    (Poseł Wojciech Jasiński: Ja o tym wiem, panie pośle.)

    Świetnie pracują, naprawdę. Wie pan, więcej wiary, panie pośle Jasiński. Z tą złotą rybką, wie pan, ważne jest, kto ma wędkę. Mądrze łowić trzeba umieć.

    (Poseł Wojciech Jasiński: Ale mądrze.)

    To pan dr Władysław Lewandowski, S?vres, w Paryżu, także bardzo zaangażowany w ten obszar i w tę aktywność, żeby Polska była wreszcie, bo też widzi tę potrzebę bycia, pan prof. Wolański z PAN-u. To są osoby, które były bardzo zaangażowane w cały proces przygotowania, wszystkich uzgodnień, żeby Polska była i mogła być zaprezentowana właśnie w sposób formalny i zgodnie z prawem unijnym, a także z polskim prawem.

    Na końcu chciałbym podziękować... Jestem także członkiem zespołu do spraw przestrzeni kosmicznej.

    (Poseł Bogusław Wontor: Jesteś przewodniczącym.)

    To jest zespół prawie 30-osobowy. Przewodniczącym jest poseł Wontor. Drodzy państwo, jak bardzo poseł Wontor starał się na arenie międzynarodowej i w Polsce, nawet te ostatnie dwa dni, to że była u nas konferencja do spraw przestrzeni kosmicznej z udziałem parlamentarzystów z Europy i ze świata, to także wkład posłów w to, żebyśmy byli wreszcie, żeby ta ratyfikacja odbyła się bardzo szybko i sprawnie, naprawdę warto.

    (Poseł Andrzej Czerwiński: Brawo, Boguś.)

    Polska gospodarka, polski świat nauki będzie nam bardzo wdzięczny za szybką decyzję, za ten udział w ESA. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 października 2012 roku.


117 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy