Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tadeusz Arkit:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie obserwuje się liczne przypadki działań przedsiębiorców, którzy chcąc zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe, a głównie oszczędzić na podatku dochodowym, przekształcają spółki kapitałowe w spółki osobowe, spółki komandytowo-akcyjne. Spółki te są spółkami osobowymi, w których za zobowiązania odpowiada co najmniej jeden wspólnik bez ograniczenia, zwany on jest komplementariuszem, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem, który nie odpowiada za zobowiązania spółki. Skutkiem przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytowo-akcyjną jest przesunięcie w czasie obciążeń z tytułu podatku dochodowego. Spółka komandytowo-akcyjna nie oblicza i nie odprowadza comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, tak jak spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wspólnicy spółki komandytowo-akcyjnej w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia w przedmiocie podziału zysku.

    Dokonywanie przekształceń spółek kapitałowych w spółki komandytowo-akcyjne było szeroko propagowane przez doradców podatkowych głównie ze względu na korzyści płynące z opodatkowania takiej formy działalności i o ile odroczenie w czasie należnego podatku dochodowego nie uszczupliłoby poszczególnych budżetów, ponieważ byłyby one zasilane w późniejszym terminie, o tyle ostatnio dochodzi do sytuacji mających na celu całkowite wyeliminowanie płacenia podatku dochodowego, który zasila budżet państwa oraz w pewnym procencie budżety jednostek samorządu terytorialnego.

    Niepokojącym sygnałem jest przenoszenie większości akcji spółek komandytowo-akcyjnych do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, notabene tworzonego na potrzeby tej transakcji. Zauważona tendencja sprowadza się do pozostawienia komplementariuszowi 0,01% akcji spółki komandytowo-akcyjnej, zaś fundusz inwestycyjny zamknięty staje się akcjonariuszem posiadającym 99,99% akcji spółki komandytowo-akcyjnej. Celem takiej operacji jest uniknięcie płacenia podatku dochodowego, ponieważ fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

    Pytanie do pana ministra. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie takich przepisów, które uniemożliwią unikanie płacenia podatku dochodowego przez spółki kapitałowe, wykorzystujące możliwość przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną, a następnie, tak jak mówiłem, przeniesienia większości akcji spółki komandytowo-akcyjnej do funduszu inwestycyjnego zamkniętego? Dziękuję bardzo.



Poseł Tadeusz Arkit - Zapytanie z dnia 11 października 2012 roku.


94 wyświetleń