Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Tadeusz Arkit:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Na podstawie ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej nastąpiło zespolenie administracji obejmujące wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska i wojewodów. W wyniku zespolenia było podejmowanych szereg działań oszczędnościowych, mających m.in. na celu zmniejszenie środków budżetowych i zatrudnienia w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska. Należy zaznaczyć, iż proponowane rozwiązania zagroziły pełnej i skutecznej realizacji zadań ustawowych przez Inspekcję Ochrony Środowiska.

    Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej nastąpił znaczny wzrost zakresu zadań ustawowych Inspekcji Ochrony Środowiska wynikający z wdrażania nowych regulacji. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska działające w zespoleniu z wojewodą mają poważne problemy w realizacji nowych zadań dotyczących kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów, kontroli rynku w zakresie zagospodarowania odpadów, jak również zadań w zakresie państwowego monitoringu środowiska.

    W ubiegłym roku minister środowiska skierował wystąpienie do ministra administracji i cyfryzacji o wzmocnienie etatowe i budżetowe wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w celu zapewnienia pełnej realizacji zadań monitoringowych na poziomie województwa. Wystąpienie to jednak nie przyniosło oczekiwanych efektów, a wręcz na skutek kolejnych cięć w budżecie państwa nastąpiło zmniejszenie środków dla wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Zarówno minister środowiska, jak i główny inspektor ochrony środowiska zgodnie z ustawą o finansach publicznych nie mają wpływu na sprawy kadrowe i finansowe w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska. Dla przykładu, panie ministrze, tylko podam, że między rokiem 2012 a 2013 ubyły 34 etaty w wojewódzkich inspektoratach ochrony środowiska, a kwota środków przeznaczonych dla tych inspektoratów zmalała ze 170 mln do 44 mln zł.

    I moje pytanie, panie ministrze. Podczas prac nad ustawami dotyczącymi ochrony środowiska niemal wszyscy ich uczestnicy, w tym środowisko przedsiębiorców, wnoszą o poprawę skuteczności kontroli w tym obszarze. Czy minister środowiska planuje wprowadzenie zmian, przygotowanie projektu ustawy powodującej odzespolenie wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i na bazie wszystkich służb kontrolnych stworzenie skutecznego sfederalizowanego systemu kontroli środowiska?

    Panie ministrze, zdaję sobie sprawę z tego, że czas na odpowiedź jest ograniczony, będę więc wdzięczny również za odpowiedź na piśmie poszerzoną o aktualną analizę sytuacji w tej kwestii. Dziękuję bardzo.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Ostapiuk:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowni Posłowie! Na postawione w sposób prosty i oczywisty pytanie pana posła mógłbym w zasadzie odpowiedzieć jednym słowem: tak. Natomiast uzasadnienie, które pan poseł zarówno przedstawił w dniu dzisiejszym, jak i bardzo szczegółowo rozwinął w piśmie, przysyłając pytanie, wymaga, i stawia to przede mną takie zadanie, trochę szerszego nakreślenia sytuacji, jaka w zakresie zadań Inspekcji Ochrony Środowiska występuje.

    Tak, minister środowiska zauważa, że w ostatnich latach do instytucji tej było kierowanych cały szereg zadań bez dodatkowego zabezpieczenia etatowego. Takie porównanie: w roku 2004 r., a więc w roku naszego przystąpienia do Unii, Inspekcja Ochrony Środowiska miała do wykonania 120 zadań, 120 pól kontrolnych, w chwili obecnej po 11 latach, jakie minęły bez mała od tego czasu, tych pól aktywności jest 285, a więc doszło ponad 150 pozycji, nowych zadań do wykonania. Z tytułu zwiększonego zakresu zadań tylko dwukrotnie zostały dołożone etaty i środki finansowe w inspekcji: w roku 2004 - na zadanie związane z kontrolą rynku, i w 2008 r. - w związku z koniecznością wdrożenia nowego systemu z zakresu kontroli chemikaliów. A zadania, bardzo istotne, które są realizowane w tej chwili przez inspekcję, to monitoring powietrza według dyrektywy CAFE, zupełnie inny rodzaj monitoringu, monitoring wód według ramowej dyrektywy wodnej, wdrożenie systemu nadzoru i kontroli nad stosowaniem ustawy o bateriach i akumulatorach, nad opakowaniami. Wymieniłem tylko dokumenty, które weszły do obiegu w roku ubiegłym w zakresie nadzoru i kontroli. W roku bieżącym na pewno dojdą jeszcze zadania związane z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, ustawą o lasach, kontrolą nielegalnego obrotu drewnem, czy ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

    Nietrudno jest stwierdzić, że przy tak dużym obciążeniu wydajność i skuteczność Inspekcji Ochrony Środowiska uległa znacznemu osłabieniu. Tak jak pan poseł zauważył, niestety nakłada się na to także mało efektywna, nieadekwatna do wymagań dnia dzisiejszego organizacja tej instytucji. Na szczeblu centralnym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podlega ministrowi środowiska, natomiast wojewódzkie inspektoraty są częścią wojewódzkiej administracji zespolonej. Dwa centra zarządcze niestety nie sprzyjają zarówno podejmowaniu decyzji w procesie organizacji kontroli i nadzoru, jak i właściwemu wykorzystaniu potencjału inspekcji, który jest niemały. Potencjału, który za różne pieniądze zewnętrzne, zarówno polskie jak i zagraniczne, został zbudowany - poziom techniczny inspekcji mamy naprawdę znakomity.

    Aby poprawić skuteczność inspekcji, zdaniem Ministerstwa Środowiska, tak, trzeba dokonać odzespolenia tej instytucji, dostosować organizację bazy laboratoryjnej do współczesnych możliwości technicznych - zdaniem Ministerstwa Środowiska inspekcji nie potrzeba na dzisiaj 34 laboratoriów, może być ich zdecydowanie mniej - przeorganizować zatrudnienie i, co jest możliwe nawet w ramach posiadanych etatów, umocnić część inspekcyjną oraz, oczywiście w ramach obowiązujących procedur, próbować dostosować budżet państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, już wtedy po zmianie, po ewentualnej reorganizacji, do rangi zadań stojących przed jej pracownikami.

    Zgodnie z treścią planu działań na rzecz wdrażania strategii ˝Sprawne państwo 2020˝ minister środowiska został wskazany do realizacji zadania: opracowanie koncepcji i wdrożenie reformy służb ochrony środowiska. Przewidziany w strategii termin realizacji to styczeń 2014 r. - grudzień 2020 r. W roku 2013 na zlecenie ministra środowiska przygotowano opracowanie: analiza efektywności funkcjonowania służb ochrony środowiska, w szczególności w zakresie egzekwowania prawa wraz z rekomendacjami zmian systemowych. Ta analiza zidentyfikowała słabości, potwierdziła wcześniej omówione uwagi, wskazała na konieczność reformy - reformy, która niestety wiąże się ze zmianą ustaw: ustawy z 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska, z późniejszymi zmianami, oraz ustawy z 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

    Prace są podjęte w Ministerstwie Środowiska. Komplet dokumentów jest przygotowany. Musimy tylko dopracować uzasadnienie wynikające z bieżącej, dzisiejszej konieczności sprawnej kontroli i właściwego monitoringu - monitoringu dostosowanego do wymogów prawa, ale również do potrzeb wykorzystywania pieniędzy z Programu Operacyjnego ˝Infrastruktura i środowisko˝. Gdy zostanie sporządzone to uzasadnienie, te dokumenty uzasadniające, a myślę, że to nastąpi niezwłocznie, za kilka tygodni, rozpoczniemy dyskusję, ustalenia wewnątrz rządu na temat możliwości zmiany praw, o których wcześniej mówiłem. Dziękuję. (Oklaski)


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Miron Sycz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Z zadowoleniem przyjmujemy odpowiedź pana ministra, ale dostrzegając pozytywne przemiany w zakresie ochrony środowiska, nietrudno zauważyć, że prawo często, nie zawsze jest respektowane. Przykłady, na które pragnę zwrócić uwagę, to przede wszystkim szara strefa w dziedzinie recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak również szara strefa w dziedzinie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Z różnych źródeł wynika, że straty, jakie ponosi z tego tytułu system recyklingu, to kilkaset milionów złotych rocznie. Są to straty zarówno dla legalnie działających przedsiębiorstw, jak i dla budżetu państwa. Zatem pytanie dodatkowe: Panie ministrze, jakie działania planuje podjąć ministerstwo, aby ograniczyć szarą strefę w wymienionych obszarach, to znaczy szczególnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz pojazdów wycofanych (Dzwonek) z eksploatacji?


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Janusz Ostapiuk:

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle! Z tej trybuny już miałem okazję mówić o tym, że od pewnego czasu, od dwóch, trzech lat, może trochę więcej, odpady stały się towarem i to towarem cennym, towarem poszukiwanym, towarem, na którym zarabia się duże pieniądze - na jego zbieraniu, przetwarzaniu, sprzedaży różnego rodzaju frakcji. Jak często bywa przy wysokorentownym biznesie, również ożywają demony, które niekoniecznie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu rynku. Widzimy to. W tym zakresie, o którym pan poseł wspomniał, w zakresie pojazdów wycofywanych z eksploatacji, rząd przyjął ustawę, która znajduje się obecnie w Sejmie, już trwają prace podkomisji nad nowymi rozwiązaniami. Miejmy nadzieję, że te rozwiązania w finale pracy komisji będą na tyle nowoczesne, że pozwolą szarą strefę jeżeli nie ograniczyć, to chociaż ucywilizować. Natomiast jeżeli chodzi o ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, w ostatni wtorek Rada Ministrów przyjęła znowelizowaną ustawę i ta ustawa niebawem trafi również do parlamentu. Oczywiście wiązać się ona będzie - akurat to jest ustawa techniczna - z całym procesem notyfikacji w Komisji Europejskiej, ale ten dokument, mówię, znajdzie się w Sejmie niezwłocznie. (Oklaski)



Tadeusz Arkit i Miron Sycz - pytanie z 19 lutego 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pytania w sprawach bieżących. Posłowie Tadeusz Arkit i Miron Sycz - PO w sprawie oceny systemu nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska oraz możliwości poprawy skuteczności działania służb kontrolnych


543 wyświetleń