Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 717 i 793).


Poseł Marek Domaracki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Niniejszym mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Ruchu Palikota wobec sprawozdania Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw, druk nr 717.

    Wysoka Izbo! 12 października 2012 r. na posiedzeniu połączonych komisji ochrony środowiska i samorządu terytorialnego posłowie poparli projekt nowelizacji ustawy o odpadach wydobywczych. Ma ona dostosować polskie przepisy do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej i zapobiec karom za brak wprowadzania dyrektyw. Bez wątpliwości inicjatywa ustawodawcza zmierzająca do poprawienia ustawy z 2008 r. o odpadach wydobywczych jest w pełni uzasadniona. Chodzi m.in. o przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/21/WE z marca 2006 r. Komisja Europejska już w 2010 r. wystosowała pismo wzywające Polskę do prawidłowego wdrożenia dyrektywy, a w październiku 2011 r. wszczęła procedury w tej sprawie.

    W nowelizacji zmianie będzie podlegać 6 grup zagadnień, chodzi m.in. o zmianę brzmienia definicji obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych, które mają być przeznaczone do składowania odpadów wydobywczych m.in. w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub w zawiesinie, z wyjątkiem wyrobisk górniczych. Projekt ten doprecyzuje także cele i zakres programu gospodarowania odpadami wydobywczymi oraz zasady dotyczące funkcjonowania obiektów unieszkodliwiających odpady wydobywcze.

    Cieszy fakt, że nowelizacja uwzględnia konsultacje społeczne na etapie postępowania dotyczącego wydawania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Tego rozwiązania obecna ustawa właściwie nie przewiduje. Konsultacje będą przeprowadzane m.in. w przypadku zmiany zezwolenia. Jednak zmieniana przez projekt legalna definicja tzw. zainteresowanej społeczności w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o odpadach wydobywczych nadal nie w pełni odpowiada definicji zainteresowanej społeczności zamieszczonej w art. 3 pkt 23 dyrektywy 2006/21/WE. Nad tą sprawą należy się pochylić.

    Projekt ustawy zmienia także przepisy pięciu innych ustaw: ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy Prawo wodne, ustawy o odpadach, ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie.

    Podczas posiedzenia komisji poprawiono niektóre ze spornych punktów, bazując na opiniach specjalistów niezależnych, jak i opinii Biura Analiz Sejmowych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Ruch Palikota, mając na względzie dobro Polski, jej obywateli, mając świadomość, że trzeba proponowaną nowelizację jak najszybciej przyjąć, wiedząc, że większość błędów została wyeliminowana, a jeszcze inne przepisy zostały przyjęte do implementacji, poprze projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 717. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 23 października 2012 roku.


123 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Dnia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy