Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Krystyna Skowrońska:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim okresie toczy się burzliwa dyskusja wskazująca, że główną przyczyną trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorców jest stosowana metoda dokonywania zapłaty podatku od wartości dodanej, tak zwanego VAT-u. Podatnicy wskazują, że obowiązująca dziś zasada memoriałowa, czyli taka, że przedsiębiorca musi zapłacić podatek od transakcji, nawet jeżeli nie otrzymał pieniędzy, jest uciążliwa, a często i ryzykowna, w sytuacji gdy kontrahent nie płaci. Problem ten podnoszą głównie tzw. mali podatnicy, czyli tacy, których obroty roczne nie przekraczają 1,2 mln euro, a więc około 5 mln zł, i którzy podatek VAT powinni zapłacić w terminie 90 dni, a z ulgi za złe długi mogą skorzystać, jeżeli kontrahent nie zapłaci należności w przeciągu 180 dni.

    Według obecnie obowiązującej ustawy o VAT w myśl art. 21 ust. 1 mały podatnik może wybrać metodę rozliczania polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, czyli tzw. metodę kasową, pod rygorem wypełnienia określonych obowiązków wobec urzędu skarbowego.

    Sprawa dotyczy podatku VAT, ma dwa ważne aspekty - pierwszy dla podatnika, drugi dla budżetu państwa. W związku z tym chcę zapytać: Jaka jest skala korzystania przez małych podatników z kasowej metody zapłaty podatku VAT? Jakie zmiany i kiedy zamierza wprowadzić rząd w zakresie podatku od towarów i usług, jeżeli chodzi głównie o stosowanie metody kasowej, o termin zapłaty podatku VAT, w sytuacji gdy kontrahent nie dokona zapłaty w terminie 90 dni, a także kiedy podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi za złe długi? Dzisiaj z tej ulgi może on skorzystać, gdy kontrahent nie zapłaci należności w ciągu 180 dni. A zatem jakie metody zapłaty podatku VAT obowiązują w krajach Unii Europejskiej, w tym dla małych podatników? Czy nie uważa pan minister, że głównym powodem kłopotów podatników nie jest wybierana przez nich metoda zapłaty podatku VAT, ale w wielu przypadkach niesolidność kontrahentów? Dziękuję.



Poseł Krystyna Skowrońska - Zapytanie z dnia 11 października 2012 roku.


33 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Skowrońska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o wsparciu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy