Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Przedstawiona przez ministra środowiska informacja: Gospodarowanie wodami w Polsce w latach 2010-2011 (druk nr 594) wraz ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (druk nr 697).


Poseł Marek Domaracki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Niniejszym mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Ruch Palikota w sprawie informacji ministra środowiska na temat gospodarowania wodami w Polsce w latach 2010-2011, druk nr 594. W druku tym otrzymaliśmy dane dotyczące zadań wykonywanych przez prezesa zarządu gospodarki wodnej i podległych mu dyrektorów, marszałków województw i dyrektorów parków narodowych z zakresu gospodarowania wodami.

    Według opinii BAS gospodarowanie wodami w omawianym okresie prowadzono zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, czyli z zachowaniem zasady racjonalnego i całościowego traktowania zasobów wód powierzchniowych i podziemnych z uwzględnieniem ich ilości i jakości. Według BAS gospodarowanie wodami prowadzone było w taki sposób, aby działając w zgodzie z interesem publicznym, nie dopuszczać do wystąpienia możliwego do uniknięcia pogorszenia ekologicznych funkcji wód oraz pogorszenia stanu ekosystemów lądowych i terenów podmokłych bezpośrednio zależnych od wód.

    Przedstawiono stan zasobów wodnych państwa, stan wykorzystywania zasobów wodnych, realizowanie planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, omówiono współpracę międzynarodową na wodach granicznych i realizację umów w tym zakresie, w sposób wyczerpujący zwrócono uwagę na kwestię utrzymywania wód powierzchniowych oraz urządzeń wodnych. Przedstawiono stan inwestycji w gospodarce wodnej, ochronę przed powodzią, suszą, przedstawiono prace państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i hydrologicznej, przygotowano informację o kontroli gospodarowania wodami.

    Ministerstwo Środowiska przygotowało obszerne opracowanie, i to się zgadza. Z opracowania tego wynika, że z tą naszą gospodarką wodną w Polsce nie jest tak źle, a tak naprawdę, panie ministrze, jest bardzo źle. Podam tylko kilka przykładów: fatalny stan jakości wody w polskich rzekach i jeziorach, brak wzrostu retencji zbiornikowej z całkowitym pominięciem działań na rzecz retencji naturalnej, znaczna część urządzeń melioracji wodnych i cieków istotnych dla rolnictwa w ogóle nie jest utrzymywana, brak rozwoju energetyki wodnej, opieszałość w realizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, brak współpracy Polski z Białorusią w kwestii gospodarki wodnej na wodach granicznych, brak systematycznej konserwacji cieków wodnych oraz budowli wodnych z uwagi na skandalicznie niskie - 30% potrzeb - finansowanie zadań związanych z utrzymywaniem majątku Skarbu Państwa z budżetu państwa.

    Panie posłanki i panowie posłowie, ocieplenie klimatu nie ulega wątpliwości. Zaobserwowano już jego istotne konsekwencje. Choć globalne zmiany klimatu utożsamia się potocznie ze wzrostem temperatury, to zmieniają się wszystkie elementy sprzężonych systemów klimatu i zasobów wodnych. Do obszarów, które wymagają opracowania szczegółowych zintegrowanych i długofalowych programów przeciwdziałania skutkom zmian klimatu w Polsce, należą: obszary górskie, generujące powodzie, odprowadzające nadwyżki wody, strefa wybrzeża Bałtyku, objęta ochroną ze względu na podnoszenie się poziomu morza, dno dolin rzecznych, wymagające ochrony, a szczególnie wycofania zabudowy z obszarów zalewowych. Jest to bardzo istotne. Konieczne jest podjęcie budowy dalszych zbiorników retencyjnych, w tym polderów retencjonujących wodę.

    Należy zaznaczyć w tym miejscu, że problemem gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej w naszym kraju jest bazowanie na rozwiązaniach anachronicznych. Ani obecny, ani poprzedni rząd nie brały pod uwagę faktu, że rzeka, woda są żywymi ekosystemami. Najprawdopodobniej zapomniano, że ramowa dyrektywa wodna Unii Europejskiej zobowiązuje nas do utrzymania lub odtworzenia dobrego stanu ekologicznego ekosystemów wodnych. Z opracowań, jak i z omawianej informacji Ministerstwa Środowiska wynika, że do wody z polskich rzek i jezior ze względu na jej jakość nie powinno nawet wchodzić bydło, nie wspominając o ludziach. Trzeba jak najszybciej połączyć nowoczesne gospodarowanie wodami z dbaniem o ekologię, zsynchronizować je, by jutro móc spojrzeć swoim dzieciom i wnukom prosto w oczy.

    Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Licząc na jak najszybszą pełną transpozycję dyrektywy wodnej Unii Europejskiej do polskiego prawa, wiedząc, że da ona szansę przyszłym pokoleniom na to, że rzeki i jeziora będą czyste, naturalne i bogate w ryby, klub Ruchu Palikota, mając również nadzieję na usunięcie wytkniętych wcześniej niedociągnięć, zagłosuje za przyjęciem informacji ministra środowiska: Gospodarowanie wodami w Polsce w latach 2010-2011. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 28 września 2012 roku.


107 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Dnia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy