Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jarosław Żaczek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Puławy są czołowym polskim producentem nawozów azotowych oraz chemikaliów używanych do produkcji tworzyw sztucznych. Zgodnie z obowiązującymi planami prywatyzacyjnymi obecnego rządu następuje zbywanie kolejnych pakietów akcji spółek notowanych na giełdzie, w tym akcji Zakładów Azotowych Puławy SA. W zeszłym tygodniu Synthos SA ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji Puław, co da mu pełną kontrolę nad Azotami.

    Przychody Zakładów Azotowych Puławy w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o blisko 1/4 w porównaniu do ostatniego w 2011 r. Podobnej tendencji uległ zysk netto. Wyniki świadczą o dobrej kondycji spółki.

    Propozycja Synthos SA oraz wypowiedzi polityków koalicji rządzącej budzą wśród pracowników zakładów niepokój. Premier Pawlak w wypowiedzi dla mediów wyraził się na ten temat pozytywnie, nie sprawdzając nawet, czy oferta jest korzystna. Jednocześnie Synthos otrzymał gwarancje od banku kontrolowanego przez państwo.

    Związki zawodowe oceniają, że przejęcie spółki przez Synthos nie niesie wymiernych korzyści i inwestycji dla Puław, a zaproponowana cena nie odzwierciedla realnej wartości zakładów. Zastanawia fakt, że wezwanie pojawiło się tuż po tym, gdy w Zakładach Azotowych Puławy zakończył się spór zbiorowy, którego zakończenie było wymuszone przez obecny zarząd firmy, tak jakby zarządowi zależało na czasie. Ta zbieżność wydaje się nieprzypadkowa. Pakiet kontrolny Skarbu Państwa był dla załogi gwarancją rozwoju przedsiębiorstwa, nowych inwestycji, gwarancją przeciwko złej prywatyzacji, a takich w Polsce było przecież wiele. W związku z tą sytuacją zarząd spółki pracowniczej Chemia-Puławy sp. z o.o. złożył ministerstwu skarbu wstępną ofertę w sprawie zbycia wszystkich akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa. Oferowana cena za akcje przewyższać będzie 105 zł za akcję. Ostateczna wartość jednostkowa oferty zostanie określona po uzgodnieniu sposobu płatności oraz ogłoszeniu (Dzwonek) wyników finansowych.

    Panie ministrze, dlaczego Ministerstwo Skarbu Państwa chce się pozbyć tak perspektywicznej gałęzi, jaką jest wielka synteza chemiczna, która dostarcza stałej dywidendy? Jaki jest preferowany sposób sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Puławy posiadanych przez Skarb Państwa? Dziękuję bardzo.



Poseł Jarosław Żaczek - Zapytanie z dnia 27 czerwca 2012 roku.


31 wyświetleń

Zobacz także: