Przedstawiamy Państwu odpowiedz pana Zbigniewa Rynasiewicza Sekretarza Stanu na zapytanie poselskie posła Arkadiusza Mularczyka w sprawie wygórowanych opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków – Katowice.

DDA.III.054.8.2015.JS.2
Nk: 65218/15

Pan
Radosław Sikorski
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na otrzymane w dniu 4 marca 2015 r. zapytanie nr 7937 posłów: Łukasza Gibały, Marka Łatasa, Krzysztofa Szczerskiego, Barbary Bubuli, Piotra Ćwika, Lidii Gądek, Jarosława Gowina, Anny Grodzkiej, Arkadiusza Mularczyka, Andrzeja Romanka, Józefa Rojka, Michała Wojtkiewicza, Małgorzaty Pępek, Marka Balta, Henryka Siedlaczka, Ewy Kołodziej oraz Jerzego Borkowskiego w sprawie wygórowanych opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków – Katowice, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazuje informacje w zakresie swojej właściwości.
Koncesjonariusz – spółka Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) poinformował Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, że od marca 2015 r. zamierza podnieść opłaty na autostradzie A4 na odcinku Katowice – Kraków. Zgodnie z Umową Koncesyjną (UK) SAM S.A. posiada uprawnienia do zmiany wysokości opłat w ramach limitów określonych w UK, a rolą GDDKiA jest zaopiniowanie takiej zmiany.
Należy zaznaczyć, że w projekcie budowy przez przystosowanie i eksploatację autostrady płatnej A4 na odcinku Katowice – Kraków ryzyko popytu (ruchu) ponosi wyłącznie partner prywatny. Skarb Państwa nie udzielił żadnych gwarancji spłaty kredytów zaciągniętych przez koncesjonariusza na przebudowę oraz modernizację autostrady, natomiast przychody z opłat za przejazd są dla spółki jedynym źródłem obsługi tego zadłużenia. Rodzi to stosowne konsekwencje w zakresie polityki taryfowej, tj. daje koncesjonariuszowi prawo kształtowania wysokości opłat za przejazd w granicach określonych prawem oraz UK, ale jednocześnie umożliwia, zgodnie m.in. z decyzją Eurostat 18/2004, statystyczną klasyfikację tego projektu poza sektorem finansów publicznych.
Minister Infrastruktury i Rozwoju całkowicie popiera wydaną w tym zakresie negatywną opinię Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, jednakże nawet negatywna opinia GDDKiA nie daje możliwości zablokowania takiej zmiany. Wobec braku umownych i prawnych podstaw do odrzucenia wniosku koncesjonariusza, prawa spółki do jej wprowadzenia nie zostały zakwestionowane, gdyż wniosek został złożony odpowiednio wcześnie, a proponowana wysokość opłaty za przejazd nie była wyższa od określonej w UK stawki maksymalnej. W tej sytuacji zakwestionowanie przez GDDKiA wniosku o podwyżkę oznaczałoby możliwość wystąpienia przez spółkę z roszczeniem o odszkodowanie.
Odnosząc się do realizacji przez spółkę podjętych zobowiązań, uprzejmie informuję, że SAM S.A. nie narusza postanowień Umowy Koncesyjnej w zakresie rozbudowy zarządzanego odcinka autostrady A4 Katowice – Kraków. W najbliższym czasie koncesjonariusz ma zamiar rozpocząć realizację dwóch inwestycji zlokalizowanych na przedmiotowym odcinku autostrady, tj. rozbudowę węzła Mysłowice i budowę węzła Rudno zlokalizowanego w okolicy Krzeszowic i Alwerni. W związku z tym, SAM S.A. w dniu 4 marca br. ogłosił przetarg nieograniczony w celu wyłonienia wykonawcy robót objętych kontraktem F2b-8-2014 – „Rozbudowa węzła Mysłowice i budowa węzła Rudno na autostradzie A4 Katowice – Kraków”. Termin złożenia ofert został wyznaczony na 20 kwietnia 2015 roku.

Z poważaniem
Zbigniew Rynasiewicz
Sekretarz Stanu