Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2011 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (druk nr 303) wraz ze stanowiskiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (druk nr 358).


Poseł Zbigniew Sosnowski:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Przypadł mi zaszczyt zaprezentowania stanowiska Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych sprawozdania z realizacji w 2011 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

    Ustawa ta z racji swojego charakteru, ale także przywiązania Polaków do swojej własności, zawsze miała i ma nadal charakter szczególny. Nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości stanowiących własność Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli budzi duże zainteresowanie, a co za tym idzie, jest i winno być obłożone stosownymi rygorami.

    Wykonując ustawowy obowiązek informowania Sejmu o tak ważnej kwestii, minister spraw wewnętrznych dokonał prawidłowej egzemplifikacji tego zjawiska. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż na przestrzeni roku sprawozdawczego 2011 wydano jedynie 309 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, a powierzchnia nieruchomości objęta zezwoleniami wynosiła 1008 ha. Zauważyć należy iż począwszy od roku 2010, zarówno liczba zezwoleń, jak i powierzchnia nieruchomości bardzo wyraźnie zmalały, biorąc pod uwagę skalę lat 1990-2011.

    Godzi się w tym miejscu podnieść fakt, iż liczba zezwoleń na nabycie lub objęcie przez cudzoziemców udziałów lub akcji w spółkach handlowych z siedzibą w Polsce oscylowała wokół najniższych i wynosiła 12 zezwoleń na ogólną powierzchnię 39 ha. Minister prowadzi stosowny rejestr nieruchomości, udziałów i akcji nabytych lub objętych przez cudzoziemców na podstawie wymaganych zezwoleń, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz w art. 3e ust. 1 i 2 ustawy.

    Wpisu do rejestrów dokonuje się na podstawie wpisu aktu notarialnego dotyczącego stosownej czynności prawnej. W okresie 2011 r. cudzoziemcy na podstawie zezwoleń nabyli 396 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ok. 546 ha oraz 80 lokali. W odniesieniu do tych ostatnich, nabyły je wyłącznie osoby fizyczne. Jedną nieruchomość nabyło przedstawicielstwo dyplomatyczne państwa obcego w Polsce, dotyczy to Ukrainy.

    Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wbrew przepisom ustawy jest nieważne. Zdarzyły się przypadki zawierania transakcji z naruszeniem przepisów ustawy.

    Minister spraw wewnętrznych wydaje zezwolenie na nabycie nieruchomości, o ile sprzeciwu nie wniesie minister obrony narodowej lub też, w innych przypadkach, minister właściwy w sprawach rolnictwa.

    Wydanie zezwolenia cudzoziemcowi nie jest prostą, quasi-administracyjną czynnością. Minister spraw wewnętrznych może zwrócić się o wyrażenie opinii do innych podmiotów administracji rządowej, a także innych właściwych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego i samorządu rolniczego, a także organizacji zawodowych. Minister - co zasługuje na podkreślenie - może określić w zezwoleniu specjalne warunki, od spełnienia których uzależniona jest zgoda na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.

    Nowe regulacje nabywania nieruchomości przez cudzoziemców podyktowane zostały akcesją Polski do Unii Europejskiej. Ustawa przewiduje także wyjątki traktujące o niekonieczności posiadania zezwolenia przez cudzoziemców. Są to ściśle określone przypadki. W ustawie funkcjonuje instytucja przyrzeczenia wydania zezwolenia zwana dalej promesą.

    Kontrolę nad realizacji przepisów ustawy sprawują także wojewódzkie sądy administracyjne i Naczelny Sad Administracyjny. To daje gwarancję zgodnego z prawem postępowania w przypadkach wątpliwych. W 2011 r. na decyzję ministra wniesiono trzy skargi.

    Panie i panowie posłowie, informacja w odczuciu mojego klubu jest rzetelna i przejrzysta, wyjaśnia i opisuje wszystkie rodzaje przypadków zakupu nieruchomości przez cudzoziemców. Ilustruje to załączona tabela, obrazująca stan aktualny za 2011 r., nad którym dziś procedujemy. W tym stanie rzeczy uznać należy, że przedłożony dokument, a także sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poprzedzone głęboka analizą, zasługują na przyjęcie sprawozdania ministra i uznania, że w roku 2011 wywiązał się w pełni i należycie z realizacji omawianej ustawy.

    Zatem Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego, którego stanowisko reprezentuję, pozytywnie opowie się za przyjęciem sprawozdania rządowego. Dziękuję za uwagę.



Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 15 czerwca 2012 roku.


34 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy – Prawo o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Zbigniew Sosnowski - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy