Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 i 11 punkt porządku dziennego:



  10. Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie uchwały w sprawie uchylenia rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r. Nr 4, poz. 17) oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 7 lutego 2012 r. (druki nr 284 i 361).
  11. Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie rezolucji wzywającej rząd Rzeczypospolitej Polskiej do zmiany rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 204) (druki nr 285 i 362).


Poseł Mirosław Pluta:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu klubu Platforma Obywatelska pragnę przedstawić państwu stanowisko klubu dotyczące projektu uchwały zawartego w druku nr 284 w sprawie uchylenia rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz rozporządzenia ministra edukacji w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 7 lutego 2012 r., jak również projektu rezolucji zawartego w druku nr 285, wzywającej rząd Rzeczypospolitej Polskiej do zmiany tegoż samego rozporządzenia.

    Szanowna Izbo! Na samym wstępie chciałbym zapewnić, że wszelkie zmiany dokonywane przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego za główny cel i główne zadanie mają podnoszenie jakości polskiej oświaty. Wszystkie działania nakierowane są na ucznia, realizowane są w celu jego wszechstronnego rozwoju i powinny stwarzać nauczycielom odpowiednie możliwości do ich realizacji. Chciałbym zapewnić, że staramy się, aby wszystkie nasze propozycje dbały o dobro naszej młodzieży.

    Nowa podstawa programowa została przyjęta w 2008 r., a sama dyskusja nad jej treścią rozpoczęła się już w 2005 r. i była odpowiedzią na potrzebę stworzenia wewnętrznie spójnego jednego dokumentu połączonego ze standardami egzaminacyjnymi. Zakładano również wówczas, że taka podstawa powinna w większym niż do tej pory stopniu łączyć wiedzę i umiejętności, przy jednoczesnym zwiększeniu zaufania do nauczycieli, jak również przestrzeganiu autonomii szkoły.

    Przypomnę, że nad podstawą programową pracowało 140 ekspertów, a w procesie szerokich konsultacji zebrano wiele opinii różnych środowisk, przeprowadzono szereg analiz, tak aby nowa podstawa programowa spełniała podstawowe warunki, zarazem umożliwiające naszym dzieciom i młodzieży łatwiejsze odnalezienie się w dzisiejszym świecie, a także aby przygotowała do dokonania przez nich świadomych i właściwych wyborów.

    Podstawa programowa spełnia warunek przekazania uczniom kanonów wiedzy ogólnej, fundamentów wiedzy. Przekazujemy również najważniejsze dla ogólnego wykształcenia umiejętności i wiadomości. Umożliwia ponadto zdobywanie wiedzy specyficznej, zgodnej z zainteresowaniami młodych ludzi, co jest dobrym wstępem przygotowującym do podjęcia studiów. Przypomnę, że nowa podstawa programowa obowiązuje i jest realizowana od tego roku w przedszkolach, a zgodnie z nią uczą się pierwszoklasiści szkół podstawowych i nasi gimnazjaliści.

    Omawiana podstawa programowa nie uniemożliwia nauczania chronologicznego, jak również nie zmniejsza liczby godzin na naukę historii. Proponuje natomiast takie nauczanie, które pomaga zrozumieć procesy historyczne, ciągłość zdarzeń i ich wzajemną zależność. Kształtuje świadomego swojej przeszłości młodego Polaka i świadomego uczestnika współczesności, potrafiącego samodzielnie wziąć za siebie odpowiedzialność.

    Zasadniczą rolę we wprowadzaniu nowej podstawy programowej oraz ramowych programów nauczania będą mieli nauczyciele. To ich doświadczenie i wiedza pomogą poprawić niedoskonałości proponowanych zmian. Mając duże zaufanie do polskich pedagogów, pozwólmy, aby nasze dzieci i młodzież uczyły się w sposób nowoczesny, efektywny, szanujący naszą przeszłość i tradycję. Chciałbym dodać również, że odwiedziłem kilka szkół, rozmawiając z nauczycielami i dyrektorami. Oczywiście, tak jak państwo podnosicie, że widzicie same negatywne strony nowej podstawy programowej, tak nauczyciele również mają pewne obawy. Było jednak jedno stwierdzenie - że ta nowa podstawa programowa jest tak jak sztafeta i jeżeli dobrzy ludzie startują w sztafecie, to i dobrzy nauczyciele odpowiednio przygotowujący naszą młodzież dadzą im to, czego w życiu potrzebują.

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Tylko bieżni nie ma. Jest żwir zamiast bieżni.)

    Chciałbym w imieniu klubu Platformy Obywatelskiej powiedzieć, że będziemy za odrzuceniem uchwały i rezolucji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Mirosław Pluta - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2012 roku.


60 wyświetleń

Zobacz także: