Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 i 9 punkt porządku dziennego:  8. Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 255 i 395).
  9. Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego oraz niektórych innych ustaw (druki nr 256 i 396).


Poseł Roman Kotliński:

    ? propos działalności charytatywnej: Czy panowie sprawozdawcy wiedzą, że koszty Caritasu, największej charytatywnej organizacji kościelnej, to ponad 70% koszty własne? Idzie to na pensje dla księży dyrektorów Caritasu i głównie pracowników duchownych. Około 30% pieniędzy, które Caritas dostaje nie od biskupów, nie od księży, tylko od ludzi świeckich, którzy w dobrej woli przekazują te pieniądze na rzecz ubogich ludzi, tylko 30% trafia do tych ludzi ubogich.

    Czy panowie wiedzą o najnowszym projekcie unijnym pod hasłem ˝Ryby˝, gdzie pieniądze są przeznaczone na zarybienia, na regulacje brzegów? Czy panowie wiedzą, że do tej pory Kościół wziął z tych pieniędzy około 70 mln na remonty plebanii, na nowe dachy plebanii i kościołów? Czy panowie wiedzą, że podatki proboszczów są śmieszne i ile one wynoszą? (Dzwonek)

    Pytanie do pana ministra: Czy jest wiadomo, jak wielkie są ukryte podatki pod pretekstem działalności kultowej i charytatywnej? Na przykład parafie, organizując wycieczki pod szyldem pielgrzymek, stanowią de facto konkurencję dla firm turystycznych i deklasują te firmy, bo nie płacą podatków.

    Pytanie do pana posła Zielińskiego. Pan mówi, że nie ma presji na chodzenie na katolickie nabożeństwa, ale dlaczego, panie pośle, ma być presja na to, by Polacy niewierzący lub innowiercy płacili na Kościół, do którego nie należą? (Oklaski)

    Czy członkowie komisji, którzy odrzucili projekty RP i SLD, uważają się za patriotów, służąc Watykańczykom, zamiast nakarmić polskie dzieci, zakupić pilnie chemioterapeutyki czy dofinansować na przykład PAN? Dlaczego posłowie PO działają wbrew swojemu premierowi, który też zmienił zdanie i teraz za plecami społeczeństwa knuje, jak dać duchownym jeszcze więcej niż dotychczas? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Poseł Roman Kotliński:

    Jeśli można, ja z racji swojej profesji wiem, że niestety pan minister nie odpowie na część tych pytań...


Poseł Roman Kotliński:

    ...ponieważ ministerstwo nie ma niestety informacji na te tematy, co jest skandalem tak naprawdę. (Oklaski)Poseł Roman Kotliński - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2012 roku.


90 wyświetleń