Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez Radę Ministrów sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć Euro 2012 oraz z wykonanych działań dotyczących realizacji przygotowań Polski do finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM (marzec 2011 r. - styczeń 2012 r.) (druk nr 291) wraz ze stanowiskiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (druk nr 354).


Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przyszedł czas na przedstawienie sprawozdania z przygotowań do turnieju Euro 2012 za okres marzec 2011 r. - marzec 2012 r. Dzisiaj, na 14 dni przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy, jest to o tyle problematyczne, że nie chciałabym przedstawiać państwu danych dotyczących końca marca tego roku. W związku z tym, jeśli państwo pozwolicie, będę uzupełniała tę informację o aktualne, dzisiejsze dane.

    Na 14 dni przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy Polska znajduje się w finalnej fazie przygotowań do Euro 2012. Gotowość kraju do przeprowadzenia mistrzostw znajduje się obecnie na poziomie 100%. Polska dysponuje wszystkimi stadionami na Euro 2012. Wszystkie obiekty zostały przetestowane podczas wielu dużych imprez o charakterze nie tylko sportowym, ale i kulturalno-rozrywkowym, w których każdorazowo brało udział kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Potwierdza to gotowość polskich aren do przeprowadzenia na nich 15 meczów w ramach UEFA Euro 2012, w tym meczu otwarcia na Stadionie Narodowym oraz 2 ćwierćfinałów i półfinału.

    Gotowe do przyjęcia kilkuset tysięcy kibiców i turystów zagranicznych są również rozbudowane i zmodernizowane lotniska w 4 miastach gospodarzach. Dzięki realizowanym inwestycjom znacznie zwiększy się przepustowość lotnisk w polskich miastach gospodarzach, co pozwoli komfortowo i bezpiecznie obsłużyć wzmożony ruch lotniczy w Polsce w trakcie turnieju.

    Na obecnym etapie konieczna jest pełna integracja na poziomie operacyjnym wszystkich podmiotów zaangażowanych w przeprowadzenie turnieju. Do ostatecznej fazy dostosowana została formuła przygotowań. Za osiągnięcie gotowości operacyjnej kraju do przeprowadzenia turnieju odpowiada powołany 10 lutego przez premiera Komitet do spraw Koordynacji Organizacji Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, na którego czele stoi minister sportu i turystyki.

    W przygotowaniu operacyjnym Polski do przeprowadzenia turnieju bierze udział 240 instytucji publicznych. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiednią ilość obsługi i jakość obsługi, konieczne jest zintegrowanie planów operacyjnych oraz procesów zarządczych, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie w każdych warunkach - na poziomie poszczególnych obszarów merytorycznych, na poziomie miast oraz całego kraju.

    Głównym celem integracji planów operacyjnych w trakcie mistrzostw jest uspójnienie i standaryzacja założeń operacyjnych wszystkich instytucji i organów zaangażowanych w przeprowadzenie turnieju. Marzec był okresem intensywnych prac wszystkich zaangażowanych instytucji nad stworzeniem szczegółowych planów operacyjnych organizacji turnieju. Powstało 117 planów operacyjnych, z czego za przygotowanie 113 odpowiedzialna była administracja publiczna, a 4 pozostałe przygotowywała UEFA, bo były to plany stadionowe. Były one do 15 maja kompleksowo testowane, czyli do chwili osiągnięcia pełnej, zintegrowanej gotowości operacyjnej, którą osiągnęliśmy 15 maja i raportowaliśmy panu premierowi 17 maja.

    O wysokiej jakości oferty przygotowanej przez Polskę na UEFA Euro 2012 świadczy fakt, że 13 drużyn wybrało na swoje centrum pobytowe w trakcie turnieju Polskę, a 3 Ukrainę. O sukcesie polskiej oferty świadczy również fakt, że 3 zespoły: Anglia, Holandia i Włochy, wybrały na swoją bazę Kraków, który nie znalazł się w gronie miast gospodarzy.

    Jeśli chodzi o najważniejsze projekty infrastrukturalne realizowane w związku z Euro 2012, w ramach przygotowań zrealizowane zostały 83 projekty - są to te najważniejsze inwestycje infrastrukturalne - o łącznej wartości 95 mld zł. Są to inwestycje takie jak stadiony, lotniska, ważne połączenia komunikacyjne w miastach gospodarzach, autostrady, drogi szybkiego ruchu, dworce kolejowe. Najważniejsze z punktu przeprowadzenia mistrzostw inwestycje, czyli stadiony i lotniska, zostały już z powodzeniem zakończone.

    Precyzyjnie realizowany w oparciu o mapę drogową plan przygotowań, przejrzysty i pozwalający osiągnąć zintegrowaną gotowość operacyjną model przygotowań w ostatniej ich fazie, wysoki stopień zaawansowania realizacji projektów infrastrukturalnych i organizacyjnych pozwalają UEFA wydać wysokie oceny dla instytucji odpowiedzialnych w Polsce za przygotowania do mistrzostw. Ostatnim przykładem pozytywnych ocen ze strony UEFA była wizyta pana Michela Platiniego 12 kwietnia 2012 r. Tak jak państwu wtedy o tym mówiłam, podsumował naszą pracę dwoma słowami: bien faire, czyli dobra robota.

    Teraz przedstawię państwu informacje szczegółowe. Najpierw stadiony. W marcu 2011 r., na początku okresu sprawozdawczego - jeszcze raz podkreślam: to sprawozdanie dotyczy okresu od marca 2011 r. do marca 2012 r., więc w tej chwili mówię o początku okresu sprawozdawczego. W marcu 2011 r. - na początku tego okresu - Polska dysponowała jedną gotową areną piłkarską na Euro 2012 - był to stadion w Poznaniu. W marcu 2012 r. gotowe i funkcjonujące były już wszystkie cztery stadiony. Obecnie Polska dysponuje pełną gotowością do przeprowadzenia rozgrywek w ramach mistrzostw na stadionach budowanych na Euro 2012.

    Na każdym z obiektów zostały przeprowadzone imprezy testowe, niezbędne z punktu widzenia wymagań UEFA oraz bezpieczeństwa i jakości organizowanych rozgrywek piłkarskich w ramach mistrzostw. Wydarzenia te miały nie tylko charakter piłkarski, lecz także szeroko rozumiany charakter sportowy, jak np. walki bokserskie czy widowiskowe pokazy motocyklowe, a także charakter kulturalno-rozrywkowy, np. koncerty gwiazd światowego formatu. Każdorazowo uczestniczyła w nich kilkudziesięciotysięczna publiczność, co pozwoliło potwierdzić wielofunkcyjność polskich aren budowanych na Euro 2012 oraz w pełni przetestować obiekty pod względem bezpieczeństwa i jakości, zgodnie z wymaganiami UEFA.

    Na stadionie w Gdańsku przeprowadzono do tej pory łącznie 14 imprez, w których wzięło udział 300 tys. osób. W Poznaniu od września 2010 r. odbyły się łącznie 54 imprezy - uczestniczyło w nich 860 tys. osób. Na stadionie we Wrocławiu regularnie rozgrywane są mecze Śląska Wrocław. Zorganizowano tam również koncert George˝a Michaela, walkę bokserską Adamek - Kliczko, a 11 listopada został rozegrany międzynarodowy mecz Polska - Włochy. W zorganizowanych dotychczas na stadionie we Wrocławiu imprezach wzięło udział łącznie kilkaset tysięcy osób. Pierwszy mecz na Stadionie Narodowym został rozegrany 29 lutego 2012 r. Był to mecz reprezentacji Polski z reprezentacją Portugalii. Kolejnym meczem było spotkanie Legii z Sevillą, rozegrane 17 kwietnia 2012 r., a 29 kwietnia został rozegrany na stadionie mecz towarzyski artystów ukraińskich i polskich.

    Weryfikacja przygotowania stadionów na czas turnieju jest obecnie jednym z najważniejszych elementów przygotowania stadionów do przeprowadzenia łącznie 15 meczów w ramach Euro 2012 w Polsce. Proces ten jest realizowany w ramach projektu ˝Venue management˝ wspólnie z UEFA. Przygotowanie dodatkowej infrastruktury tymczasowej na potrzeby UEFA Euro 2012 jest w bardzo zaawansowanej fazie realizacji. UEFA na czas turnieju przejmuje stadiony, dlatego jest również odpowiedzialna za dostarczenie infrastruktury tymczasowej, tzw. overlay, która nie jest potrzebna do bieżącej działalności stadionów, w związku z czym po turnieju zostanie zdemontowana.

    W związku z rozmowami prowadzonymi z UEFA na temat przekazania stadionów na czas turnieju organizatorowi spółka PL.2012 razem z czterema miastami gospodarzami w ramach tzw. grupy G5 zainicjowała proces negocjacji z UEFA, ze spółką Euro 2012 Polska i z PZPN. Celem negocjacji było opracowanie i omówienie formalnych kwestii przekazania stadionów organizatorowi, zatwierdzenie podziału ról i obowiązków między stroną publiczną a organizatorem na stadionach oraz kosztów wynikających z tego podziału. Muszę powiedzieć, że te negocjacje były wyjątkowo owocne i przyniosły stronie publicznej znaczne oszczędności.

    Przed Euro 2012 na wszystkich polskich arenach zostanie wymieniona murawa. Ten proces jest w trakcie realizacji, właściwie na większości aren już się kończy. Jest to proces zaplanowany, wynikający z zapewnienia przez Polskę najwyższej jakości warunków do rozgrywania meczów turniejowych oraz najwyższej jakości widowisk sportowych w trakcie Euro 2012. 12 maja wszystkie cztery areny zostały przekazane w użytkowanie UEFA.

    Lotniska. Wyniki losowania w znacznym stopniu zdecydowały, że kibice i turyści przybędą do Polski na Euro 2012 przede wszystkim drogą lotniczą. Transport lotniczy będzie kluczowy w całym procesie logistyki. Szacuje się, że 40-50% kibiców dotrze do Polski drogą powietrzną. Obecnie wszystkie lotniska w miastach gospodarzach są przygotowane do obsługi wzmożonego ruchu lotniczego w związku z turniejem. Zakończona jest również rozbudowa lotniska w Gdańsku. 31 marca otwarto nowy terminal, a 6 kwietnia zostali w nim odprawieni pierwsi pasażerowie. We Wrocławiu 28 lutego nowy terminal uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a w połowie marca zostali w nim odprawieni nowi pasażerowie. W Poznaniu rozbudowany terminal pasażerski uzyskał pozwolenie na użytkowanie 28 marca i w kwietniu zostali w nim odprawieni pierwsi pasażerowie. Ruch lotniczy związany z Euro 2012 będzie obsługiwany przez 4 lotniska główne w miastach gospodarzach oraz przez wspomagające porty lotnicze, odpowiedzialne głównie za obsługę ruchu General Aviation oraz czarterowego. Dla Warszawy lotniskiem wspomagającym będzie Łódź Lublinek oraz Modlin, dla Poznania - Zielona Góra Babimost, dla Wrocławia - Katowice Pyrzowice, w przypadku Gdańska będzie to Bydgoszcz.

    Ze względu na wybór Krakowa na centrum pobytowe przez drużyny Holandii, Włoch i Anglii, a także w związku ze spodziewaną większą liczbą kibiców i fanów, którzy przyjadą za swoimi drużynami, 24 lutego 2012 r. podjęto decyzję o wpisaniu portu lotniczego w Krakowie na listę portów głównych obsługujących ruch lotniczy związany z Euro 2012. Ze względu na wzmożony ruch lotniczy w trakcie turnieju na lotniskach w polskich miastach gospodarzach zostanie wprowadzona koordynacja rozkładów lotów, co gwarantuje maksymalnie efektywne wykorzystanie przepustowości portów. W Warszawie, ze względu na specyfikę lotniska, koordynacja rozkładów lotów została wprowadzona na stałe od marca 2012 r. Duże znaczenie dla sprawności obsługi lotniczej w trakcie turnieju będzie miało umożliwienie lotów nocnych, szczególnie w dniach meczowych, po meczach. 18 kwietnia prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM, pozwalającą na czasowe umożliwienie lotów nocnych w wybranych portach lotniczych.

    Transport lądowy. W omawianym okresie sprawozdawczym, czyli w roku 2011 oraz do końca marca 2012 r., spośród zrealizowanych w związku z Euro 2012 inwestycji w autostrady i drogi ekspresowe do użytku oddano 288 km autostrad i dróg ekspresowych. Dla porównania - w roku 2010 były to 74 km. Wśród najważniejszych odcinków autostrad i dróg ekspresowych oddanych do użytku w 2011 r. i w I kwartale 2012 r. znajduje się autostrada A1 odcinek Toruń - Nowe Marzy, oddana w październiku 2011 r., oraz autostrada A2 odcinek Nowy Tomyśl - Świecko, oddany w grudniu 2011 r., który pozwolił na autostradowe połączenie z zachodnią granicą kraju oraz włączył autostradę A2 do sieci europejskich autostrad.

    Po losowaniu grup turniejowych w Kijowie 2 grudnia 2011 r. i poznaniu kalendarza rozgrywek w Polsce w trakcie Euro 2012 oraz krajów, z których przybędą kibice i turyści zagraniczni, kluczową kwestią jest stworzenie koncepcji obsługi transportowej, tzw. mobility concept, w wymiarze krajowym i miejskim. W ramach mobility concept opracowanego przez spółkę PL.2012 i kluczowych partnerów przygotowań Polski do turnieju w tym zakresie, takich jak miasta gospodarze, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przygotowane są rozwiązania dotyczące - to jest akurat istotny punkt, o który bardzo często organizatorzy są pytani - po pierwsze, optymalnych z punktu widzenia transportu związanego z Euro 2012 tras przejazdu (w miastach gospodarzach i na szczeblu krajowym), po drugie, zwiększenia płynności ruchu (w terenie zabudowanym i w obszarach tzw. wąskich gardeł). To zwiększenie płynności będziemy chcieli osiągnąć poprzez trzy różne typy działań: tymczasowe zakazy ruchu pojazdów ciężarowych, które będą dotyczyły dni meczowych, kilka godzin przed i po meczu, ręczne (przez Policję) sterowanie ruchem w newralgicznych miejscach, czyli na terenach zabudowanych i w tzw. wąskich gardłach, oraz sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej, pozwalające na zwiększenie płynności ruchu, co oznacza dłużej trwające światła zielone na głównych szlakach drogowych na terenie zabudowanym.

    Trzecia część tego mobility concept to parkingi park and ride na obrzeżach miast gospodarzy połączone z komunikacją miejską i centrami miast oraz stadionami.

    Czwarty zakres to specjalne oznakowanie dróg na czas turnieju. Znaki UEFA będą dostosowane do potrzeb polskiego turnieju. Chodzi o znaki na drogach pomiędzy miastami gospodarzami rekomendujące trasy przejazdu oraz znaki w samych miastach gospodarzach, wskazujące drogę na stadion, na lotnisko, do strefy kibica, na parkingi park and ride, zunifikowane w każdym z miast i w całym kraju.

    W trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 kluczowe będzie zapewnienie maksymalnej jakości oraz dostępności usług w zakresie transportu kolejowego. Niezbędne jest dostosowanie do potrzeb wzmożonego ruchu kibiców i turystów organizacji pracy kolei. Finalizowane projekty inwestycyjne zapewnią podróżującym koleją maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz skrócenie czasu podróży pomiędzy miastami gospodarzami do maksymalnie pięciu godzin.

    Oprócz tego podejmowane są dodatkowe działania w tym zakresie. Po pierwsze, zwiększenie liczby otwartych kas biletowych na dworcach. Po drugie, zwiększenie liczby punktów informacyjnych na dworcach. Po trzecie, obsługa znająca język angielski i będąca po szkoleniach w ramach Akademii Euro. O Akademii Euro za chwilę będę jeszcze mówiła. Na dworcach i w pociągach będą przeszkoleni funkcjonariusze publiczni.

    Kolejny punkt: dodatkowa informacja, wolontariusze projektu ˝Wolontariat miast gospodarzy˝, łącznie 3 tys. osób w czterech miastach gospodarzach, pracujących między innymi na dworcach kolejowych, i specjalnie oddelegowani pracownicy kolei. O projekcie ˝Wolontariatu miast gospodarzy˝ również będę mówiła w dalszej części mojego wystąpienia.

    Kolejny punkt, jeśli chodzi o kolej, to 24-godzinna praca dworców. Następny punkt to specjalne oznakowanie turniejowe, zwiększona częstotliwość sprzątania, dodatkowe pociągi - być może to jest kluczowy punkt - czyli o 106 więcej pociągów PKP InterCity, o 133 więcej pociągów Przewozów Regionalnych, SKM w Warszawie - 23 więcej, Koleje Mazowieckie - 20 więcej, PKP SKM w Trójmieście - 179 więcej. Opcjonalnie będzie 12 dodatkowych pociągów w połączeniach ze Szwecją i Chorwacją oraz zapewnienie tzw. pociągów w gotowości na wypadek sytuacji nieprzewidzianych.

    Bezpieczeństwo. W związku z dostosowaniem struktury przygotowań do ich finalnej fazy, osiągnięcia zintegrowanej gotowości operacyjnej, 10 lutego, o czym już mówiłam, pan premier powołał Komitet ds. Koordynacji i Organizacji Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W ramach komitetu za kwestię przygotowań w zakresie bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa w trakcie turnieju odpowiedzialny jest minister spraw wewnętrznych pan Jacek Cichocki. Obecnie wszelkie działania związane z przygotowaniami w obszarze bezpieczeństwa zmierzają do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej 15 maja. Tak jak powiedziałam, ta gotowość została osiągnięta.

    W dniu 31 sierpnia 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych innych ustaw, gwarantującą odpowiednie podstawy legislacyjne do zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie Euro 2012 w Polsce.

    W dniach 27-29 czerwca w Warszawie oraz 16 lutego w Kijowie przeprowadzono dwie międzynarodowe konferencje uzgodnieniowe, mające na celu wzmocnienie współpracy oraz wymianę doświadczeń w kontekście Euro 2012 służb policyjnych krajów organizujących turniej, krajów biorących udział w mistrzostwach, państw tranzytowych oraz państw sąsiadujących z krajami gospodarzami turnieju.

    Zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie mistrzostw będzie w dużym stopniu zależało od bezpieczeństwa granic Polski. W okresie wrzesień-grudzień 2011 r. przeprowadzane były ćwiczenia na największych przejściach na granicy z Ukrainą z zakresu prowadzenia kontroli granicznej i celnej przez służby polskie i ukraińskie w jednym miejscu. W grudniu 2011 r. przeprowadzono również ćwiczenia dotyczące przywrócenia kontroli granicznej na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Opracowane zostały także założenia wspólnej operacji Eurocup 2012 z Europejską Agencją Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej, czyli Frontex. W lutym 2012 r. zakończono istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa w trakcie turnieju inwestycję w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie zlokalizowane zostanie w trakcie Euro 2012 Policyjne Centrum Dowodzenia Operacją. Na mocy decyzji ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego z 23 kwietnia w trakcie Euro 2012 w Polsce przywrócona zostanie częściowa kontrola graniczna na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

    Bardzo przepraszam, ale jestem dopiero w połowie, więc muszę się wspomóc, napić wody.

    (Poseł Roman Jacek Kosecki: Dużo zrobiliśmy.)

    Dużo zrobiliśmy.

    Opieka medyczna. Polska osiągnęła gotowość w zakresie opieki medycznej dla kibiców turystów, którzy odwiedzą nasz kraj w trakcie Euro 2012. Wyznaczone zostały wszystkie szpitale referencyjne do obsługi medycznej turnieju, przygotowane plany zarządzania kryzysowego szpitali oraz przeprowadzone ćwiczenia z zakresu szpitalnego zarządzania kryzysowego. Gotowe są już również plany zabezpieczenia medycznego stadionów i stref kibica. Wdrożone zostały także międzynarodowe regulacje i standardy WHO na lotniskach. Gotowe są też plany operacyjne obsługi medycznej w miastach gospodarzach.

    Jeśli chodzi o obsługę gości i kibiców, to zrealizowanych zostało wiele projektów. Wspomnę o tych, które są najistotniejsze.

    Pierwszy z nich do wolontariat miast gospodarzy UEFA Euro 2012. W maju 2011 r. uruchomiony został specjalny portal poświęcony wolontariatowi miast gospodarzy www.wolontariatmiejski2012.pl. Portal początkowo był wykorzystywany do informowania i edukowania w zakresie wolontariatu oraz budowania społeczności w Polsce wokół tego zjawiska. W okresie od 19 października 2011 r. do 22 stycznia bieżącego roku za pośrednictwem portalu przeprowadzony był pierwszy etap rekrutacji wolontariuszy miejskich. Do udziału w projekcie zgłosiło się blisko 7 tys. osób, spośród których wybrana została grupa 3 tys. wolontariuszy. 21 marca zaprezentowane zostały stroje wolontariuszy miejskich, jednakowe w każdym z miast gospodarzy. Obecnie trwają rozmowy rekrutacyjne z kandydatami. Te rozmowy w tej chwili się właśnie zakończyły, czyli drugi etap rekrutacji jest już zakończony. Na początku maja 3 tys. wolontariuszy miejskich zostało wybranych z grupy 7 tys. i od połowy maja do 7 czerwca w czterech miastach gospodarzach prowadzone są szkolenia wolontariuszy miejskich przygotowujące ich do pracy w trakcie turnieju.

    Akademia Euro to projekt, o którym już wspominałam. W ramach tego projektu zostały zaproponowane i przeprowadzone szkolenia dla 2,5 tys. osób, które z racji zawodu mają kontakt z turystami. Są to takie osoby, jak: pracownicy kolei oraz transportu miejskiego, obsługi lotnisk, pracownicy gastronomii, ratownicy medyczni, pracownicy handlu oraz punktów turystycznych. Projekt realizowany jest przez spółkę PL.2012, finansowany ze środków unijnych w 85% oraz dotacji celowych urzędów marszałkowskich w 15%. Łączny budżet tego projektu to 10 mln zł. W sumie w poszczególnych zajęciach akademii wzięło do tej pory udział 2124 uczestników i uczestniczek, wydano 1975 dyplomów cząstkowych ukończenia poszczególnych zajęć. Zakończona została też rekrutacja , tak jak powiedziałam wcześniej, szkolenia będą trwały do czerwca 2012 r., czyli zakończą się tuż przed turniejem.

    Kolejny projekty to Polish Guide i Polish Pass, dwa nowe narzędzia zaproponowane przez Polskę uczestnikom i kibicom, które wcześniej nie były wykorzystywane w organizacji imprez sportowych. Tuż po losowaniu grup turniejowych Polska 5 grudnia zaoferowała turystom i kibicom zagranicznym wyjątkową, pierwszą tego typu w historii dużych międzynarodowych imprez sportowych, ofertę Polish Guide i Polish Pass. Polish Guide to nowoczesny, bezpłatny, dostępny w sześciu językach przewodnik zawierający w jednym miejscu, w Internecie, najważniejsze z punktu widzenia zagranicznych turystów i kibiców informacje na temat Polski, polskich miast gospodarzy, stadionów, transportu publicznego, atrakcji turystycznych, kuchni i zwyczajów regionalnych. Na miesiąc przed turniejem Polish Guide został uzupełniony o dwie dodatkowe, niespotykane wcześniej w przypadku żadnej z dużych międzynarodowych imprez sportowych, funkcje: My Trip, czyli elektroniczny kalendarz pozwalający precyzyjnie zaplanować wizytę w Polsce, oraz wersję mobilną, która umożliwi korzystanie z przewodnika w smartfonach i telefonach komórkowych.

    Polish Pass to z kolei zintegrowany produkt łączący w sobie bilet na komunikację miejską we wszystkich czterech miastach gospodarzach, bilet kolejowy umożliwiający transport na terenie całego kraju, ubezpieczenie zdrowotne oraz potwierdzenie rezerwacji noclegowej. Polish Pass jest dystrybuowany drogą internetową przez trzech operatorów. Istnieje możliwość zakupienia dowolnych elementów składowych produktu. Ceny biletów i ubezpieczenia w ramach Polish Pass są konkurencyjne wobec porównywalnych ofert z innych krajów europejskich.

    Współpraca z Ukrainą odbywa się w ramach ośmiu stałych, międzynarodowych grup roboczych. Najistotniejsze z punktu widzenia zapewnienia najwyższej jakości turnieju są cztery grupy. Pierwsza z nich to grupa do spraw organizacji międzynarodowych połączeń komunikacyjnych, druga - grupa do spraw koordynacji, bezpieczeństwa podczas UEFA Euro 2012; trzecia - grupa do spraw koordynacji i obsługi medycznej podczas turnieju; czwarta - grupa do spraw współpracy w sferze informacji. Pozostałe grupy robocze to: grupa do spraw współpracy w dziedzinie odpowiedzialności społecznej, współpracy z kibicami i wolontariatu; grupa do spraw współpracy w sferze wizerunku, reklamy, turystyki i rekreacji; grupa do spraw współpracy w dziedzinie gospodarki i inwestycji (ten projekt został już zakończony) i ostatnia - grupa do spraw współpracy w dziedzinie telekomunikacji (ten projekt również został już zakończony).

    30 września 2010 r. przyjęto ˝Plan wspólnych działań Polski i Ukrainy (mapa drogowa) w procesie przygotowań i przeprowadzenia finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012˝. Na mocy tego dokumentu każdej grupie roboczej zostały przypisane projekty i tzw. kamienie milowe, które są w większości realizowane zgodnie z założonym planem. Obecnie realizacja mapy drogowej jest na poziomie 83%, przypomnę, że to są dane na koniec marca 2012 r., a osiągnięcie jej najważniejszych celów jest niezagrożone. Zostały zrealizowane między innymi kluczowe zadania dotyczące współpracy w obszarach bezpieczeństwa, opieki medycznej czy transportu. Obecnie, zgodnie z planem, pozostały do realizacji kwestie związane z komunikacją ogólną, strategia wymiany informacji okołoturniejowej i wymiana informacji w sytuacji kryzysowej, oraz kwestie komunikacji związane z bezpieczeństwem - wymiana informacji pomiędzy Policją a milicją ukraińską czy podział kompetencji w zakresie informowania społeczeństwa o stanie bezpieczeństwa.

    Podsumowując, jak zostało to przedstawione panu premierowi 17 maja, Polska jest dzisiaj w 100% przygotowana do przeprowadzenia turnieju. Prace, które obecnie trwają, to prace, które były założone na ten czas, czyli to są ostatnie szkolenia wolontariuszy i Akademii Euro. To są prace związane z infrastrukturą dodatkową UEFA, którymi UEFA zajmuje się już we własnym zakresie. Natomiast te przygotowania, którymi miała za zadanie zająć się administracja publiczna, są zakończone w 100%.

    Proszę państwa, wiele razy podkreślałam, że turniej UEFA 2012 to największa szansa promocyjna Polski, jaka się zdarza w ostatnim czasie. Dlatego jesteśmy przygotowani do tego, żeby ten turniej odbył się w Polsce bez żadnych przeszkód, żeby zapewnić kibicom i drużynom komfort na najwyższym poziomie. Jesteśmy przekonani, że ci kibice wrócą do nas w kolejnych latach jako turyści. Dodam też, że dzisiaj rozpoczyna się akcja wizerunkowa skierowana do wewnątrz kraju, akcja promocyjna turnieju pod hasłem: Wszyscy jesteśmy gospodarzami. Mam nadzieję, że wszyscy poczujemy się gospodarzami tego turnieju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Roman Jacek Kosecki: Brawo!)



Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 25 maja 2012 roku.


70 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy