Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego (druki nr 406 i 414).


Poseł Wojciech Penkalski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota przedstawiam stanowisko w sprawie poprawek Senatu do ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, w skrócie zwanej ustawą o SDE. Klub, w imieniu którego zabieram głos, w całości popiera przedstawioną ustawę wraz z wniesionymi do niej senackimi poprawkami.

    Ustawa uchwalona w dniu 7 września 2007 r. miała być ustawą o charakterze pilotażowym. Była swojego rodzaju novum w polskim systemie prawa karnego, jednak praktyka wykazała powodzenie jej funkcjonowania. Ten akt prawny ma coraz większy zakres oddziaływania. Dokonuje zrównania uprawnień związanych z odbywaną karą pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego i w zakładzie karnym. Ustawa o SDE jest instytucją nową, w związku z czym zachodzi potrzeba podjęcia działań mających na celu jej modyfikację. Proponowane zmiany mają także swe pozytywne konsekwencje finansowe. Miesięczny koszt wykonywania tej kary w systemie dozoru elektronicznego kształtuje jednostkowy wydatek na poziomie ok. 570 zł, więc jest to, jeżeli chodzi o relacje, około czterokrotnie mniej niż w przypadku miesięcznych nakładów poniesionych na utrzymanie skazanego w warunkach izolacji więziennej. Stanowi to niewątpliwie istotny argument potwierdzający potrzebę utrzymania i rozszerzenia sprawnie funkcjonującego systemu dozoru elektronicznego, jakim jest system SDE.

    Wysoka Izbo! Ustawa wzmacnia i uaktywnia rolę zawodowego kuratora sądowego. Pociąga to za sobą podjęcie działań na rzecz wzmocnienia etatowego tej służby, a to z uwagi na nowe zadania, które zostaną nań nałożone. Doniosła rola kuratora w organizowaniu i kontrolowaniu systemu powoduje, że powinny zostać przyznane mu odpowiednio większe uprawnienia, takie jak prawo do złożenia wniosku o uchylenie zezwolenia na odbywanie kary w systemie SDE. Kurator jest osobą, która jako pierwsza bezpośrednio dysponuje wiedzą na temat sytuacji i środowiska skazanego.

    Wysoka Izbo! Planowane rozwiązania prawne służą promocji kary ograniczenia wolności w miejsce powszechnie dzisiaj stosowanej kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Ten sposób odbywania kary, mający konkretne, wymierne korzyści finansowe, ma też swój aspekt socjologiczny. Nie wpływa to na dezintegrację rodzin skazanych, jak i przyczyni się w sposób niekwestionowany do szybszej resocjalizacji samych skazanych. (Dzwonek) Ta nowatorska regulacja prawna jest właśnie wyrazem poszukiwania alternatywnych form skutecznej resocjalizacji i ma stanowić panaceum na przeludnienie w jednostkach penitencjarnych.

    Klub Poselski Ruch Palikota popiera w całości wniesione przez Senat poprawki. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Wojciech Penkalski - Wystąpienie z dnia 24 maja 2012 roku.


63 wyświetleń