Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec byłych posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej skazanych w procesie brzeskim za działalność na rzecz demokratycznego Państwa Polskiego.


Poseł Leszek Aleksandrzak:

    Pani Marszałek! Panie Premierze! Panie i Panowie Posłowie! Wczoraj odbyła się debata nad tą ustawą. Rzeczywiście, była bardzo żywa, nawet bardziej żywa niż dzisiaj. Przypomnę tylko dwie zasadnicze rzeczy dotyczące tej ustawy.

    Po pierwsze, celem ustawy jest pełne przywrócenie czci i godności posłom na Sejm II Rzeczypospolitej, represjonowanym za działalność na rzecz demokratycznej Polski przez obóz sanacyjny. To jest pierwsze stwierdzenie i to jest cel tej ustawy.

    Projektowana ustawa nie jest precedensem w najnowszej historii Rzeczypospolitej Polskiej. Poprzedziła ją ustawa z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych. Więc nie jest to nic nowego. Czyli zarzucanie dzisiaj tej ustawie, że nie jest zgodna z konstytucją, że łamie prawo... W takim razie w 1991 r. nie łamała, a dzisiaj łamie? Dzisiaj łamie dlatego, że mówimy o działaczach Centrolewu. To cały czas przewijało się w wystąpieniach PiS. Przecież to nie była kwestia tego, że jest zła ustawa, tylko tego, że tam są działacze lewicy. Przecież lewica ma być zakopana, ma nie istnieć, bo bohaterowie są tylko po prawej stronie. W związku z tym nie możemy się zgodzić z takim działaniem PiS.

    Dalej, pytania, które dzisiaj padły. Pan poseł Terlecki oczywiście próbuje znowu wszystkim zrobić zamęt, czyli powiedzieć: upamiętnijmy działaczy PSL, a lewicy nie. To jest rewelacyjne podejście do posłów II Rzeczypospolitej. To wczorajsze wystąpienia pana posła, dzisiejsze z pana strony są identyczne.

    Następna rzecz, pytanie, czy rzeczywiście z 9 na 10 września ci posłowie zostali aresztowani, a następnie osadzeni. Tak, w sposób brutalny zostali aresztowani, pobici, nie mieli żadnych praw obywatelskich. Nie mówiąc już o tym, że byli to posłowie, którzy posiadali wtedy również immunitet poselski.

    (Poseł Ryszard Terlecki: Nieprawda, byli już po rozwiązaniu Sejmu.)

    Obowiązywał jeszcze, proszę spojrzeć w historię.

    Następna sprawa, następne pytania. Powiem tak. Chcę zaapelować w tym miejscu do koleżanek i kolegów z Platformy Obywatelskiej, bo wczoraj - nie wiem, może nieopatrznie - referujący ze strony Platformy wniósł o odrzucenie tego projektu. W związku z tym bardzo proszę, żeby nie podtrzymywać wczorajszego zdania. Nie będę zwracał się do kolegów z PiS i Solidarnej Polski, bo jest to niepotrzebne, ale, szanowne panie i panowie posłowie z Platformy, będziemy nad tym procedowali w komisji. Bardzo serdecznie proszę o poparcie tego wniosku i odrzucenie wniosku o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 11 maja 2012 roku.


100 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kształtowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Leszek Aleksandrzak - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy