Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 318).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Niewątpliwie problem jest i bardzo dobrze, że został on podniesiony przez Klub Parlamentarny Solidarna Polska. Natomiast to nie jest taka prosta sprawa załatwić to jednym zakazem w nowelizacji Kodeksu wyborczego, to znaczy że pomiędzy pierwszą a drugą turą poza mieszkańcami danej gminy zameldowanymi na stałe, kończącymi 18. rok życia, nikt nie może być dopisany. To jest problem. I na pewno w trakcie pracy - też mój klub skłania się do tego, żeby popracowała nad tym fragmentem Kodeksu wyborczego komisja samorządu terytorialnego - pojawi się taki problem. A jeżeli rzeczywiście los sprawi, że osoba przybywa na teren danej gminy w okresie między pierwszą a drugą turą wyborczą i ma czynne prawo wyborcze, obawiam się, że wtedy też, jeśli wprowadzimy taki zakaz, będzie można zaskarżyć taki przepis do Trybunału Konstytucyjnego i kto wie, czy nie uzyska on akceptacji Trybunału Konstytucyjnego. Mówiąc szczerze i bezpiecznie, należałoby pójść dalej i zmienić w tym fragmencie konstytucję. Ale zostawmy to na razie. Rzeczywiście popracujmy nad tym, o czym tutaj jest mowa.

    Natomiast nawiązując do wypowiedzi pana posła Schreibera, chcę powiedzieć: Otóż, panie pośle, nie, komisja samorządu terytorialnego czy powołana przez nią podkomisja nie może wyjść w swojej pracy poza zakres i materię tego projektu. Może coś zrobić komisja samorządu terytorialnego, może to zrobić również grupa 15 posłów - przygotować nowy, szeroki projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zgadzam się bowiem z panem posłem, nie ulega dla mnie wątpliwości, że przez te nieszczęsne kilka wrzutek w końcówce tamtej kadencji trochę nam spaprano Kodeks wyborczy. Nie do końca, bo pracowaliśmy trzy lata nad tym kodeksem, również koledzy z pańskiego klubu bardzo aktywnie w tym uczestniczyli, ale kilka wrzutek na koniec rzeczywiście trochę nam ten kodeks spaprało. To prawda. I gdyby rzeczywiście pojawiła się propozycja przejrzenia czy szerokiej nowelizacji - bo również jest kwestia tych zaświadczeń, zawiadomień o tym, że wójt wie nieraz dużo więcej, niż ma prawo wiedzieć, jeśli chodzi o tajność wyborów - to wszystko skłaniałoby być może nas wszystkich wtedy do powołania komisji nadzwyczajnej, tak jak to było w poprzedniej kadencji, i niechby ona to przejrzała i popracowała nad szeroką nowelizacją. Ale póki co chodzi o to, żeby nie zagmatwać ważnego problemu. Być może aż w tak wielkiej skali to nie występuje, ale wystarczy jeden taki przypadek udowodniony i już wiemy, że jest luka, którą trzeba po prostu uszczelnić. Raz jeszcze jednak podkreślam: warto w trakcie dalszych prac przedyskutować problem ewentualnego pozbawienia przez taki zakaz nawet jednej osoby, która wcale nie miała zamiaru oszukiwać, czynnego prawa wyborczego. Jest to problem.

    Na razie, tak jak już wcześniej powiedziałem, panie marszałku, mój klub również jest za tym, opowiada się za tym, aby ten projekt został skierowany do komisji samorządu terytorialnego. Dziękuję za uwagę.

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich)



Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


83 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Eugeniusz Kłopotek - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy