Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7, 8 i 9 punkt porządku dziennego:



  7. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey o wymianie informacji w sprawach podatkowych, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 278 i 308).
   8. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 279 i 309).
  9. Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych, sporządzonej w Londynie dnia 2 grudnia 2011 r. (druki nr 280 i 310).


Poseł Jarosław Charłampowicz:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Przed nami pakiet rządowych projektów ustaw, które mają za zadanie ograniczenie unikania opodatkowania i tym samym ograniczenie skali nadużyć podatkowych mieszkańców Polski i Jersey.

    Pierwszym krokiem w tym kierunku było podpisanie 2 grudnia 2011 r. w ambasadzie polskiej w Londynie trzech umów podatkowych, tj. umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych oraz umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

    Wejście w życie przedmiotowej umowy między Rzecząpospolitą Polską a Jersey spowoduje wykreślenie tego terytorium z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe. Zdaniem resortu finansów wszystkie zawarte umowy spełniają aktualne kryteria OECD.

    Umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych dotyczy w przypadku Polski podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i prawnych oraz podatku od towarów i usług, natomiast w przypadku Jersey - podatku dochodowego oraz podatku od dóbr i usług. Jeśli chodzi o umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne, jest to umowa, która reguluje unikanie podwójnego opodatkowania osób wykonujących pracę na statkach morskich lub powietrznych w transporcie międzynarodowym.

    Zawarte umowy są zgodne z prawem Unii Europejskiej, a także z obowiązującym w Polsce ustawodawstwem. Nad realizacją tych umów będzie sprawował nadzór minister finansów. Przepisy mają zastosowanie do organów polskiej administracji podatkowej, podjęta umowa stanie się częścią funkcjonującego w tym zakresie systemu i nie będzie miała negatywnego skutku dla dochodów sektora finansów publicznych. Wobec powyższych argumentów staje się zasadne podjęcie ustaw o ratyfikacji tych trzech umów między Rzecząpospolitą Polską a Jersey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jarosław Charłampowicz - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: