Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne (druk nr 306).


Poseł Adam Abramowicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

    Przed chwilą usłyszeliśmy uzasadnienie tej zmiany. Jest ona argumentowana dobrem obywatela oraz tym, żeby nie stwarzać możliwości inwigilowania w nadmierny sposób Polaków, i to uzasadnienie oparte jest o błędne, naszym zdaniem, założenia, dlatego że dzisiaj Polacy rzeczywiście są inwigilowani, i to w bardzo dużym stopniu. Ukazują się dosyć alarmistyczne artykułu w prasie, np. w ˝Polska The Times˝: ˝Coraz więcej podsłuchów w Polsce˝. Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnim okresie. Przypomnę sprawę dziennikarzy Bogdana Rymanowskiego i Cezarego Gmyza, którzy byli inwigilowani wbrew prawu. Jeśli się spojrzy na to, jak nasze organy, Policja i inne instytucje wykonują tę ustawę, też można mieć do tego wiele zastrzeżeń.

    Ale czy zagrożeniem jest na pewno długość okresu przechowywania danych? - trzeba by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dyrektywa unijna mówi o tym, że trzeba przechowywać te dane od pół roku do 24 miesięcy. Czy przez pół roku nie można, zakładając złą wolę służb i złe prawo, które reguluje ich pracę, dokładnie wykonać tych wszystkich złych dla obywatela rzeczy, które można zrobić w ciągu dwóch lat? Jeżeli się zgadzamy na to, żeby przechowywać te dane pół roku, to trzeba się zastanowić, czy dwa lata coś w tej kwestii zmienią. Proszę państwa - nie zmienią. Dlatego trzeba się pochylić nad praktyką wykonywania tej ustawy przez nasze służby. A przypomnę, że dyrektywa mówiła, iż można te dane gromadzić i przetrzymywać przez pewien czas, który państwo określało, jak tutaj mówiono, na 6 do 24 miesięcy - i rzeczywiście, w kilku państwach europejskich trwa to 24 miesiące, w kilku innych - 12 miesięcy - ale tylko i wyłącznie w celu dochodzenia, wykrywania i ścigania poważnych przestępstw.

    Tymczasem w polskim prawie istnieje ustawa o Policji, która daje naszym organom możliwość sięgania po te dane nie tylko w wypadku wykrywania i ścigania poważnych przestępstw, ale np. prewencyjnie, co jest zupełnym zaprzeczeniem i tej ustawy, i dyrektywy Unii Europejskiej. Trzeba się zastanowić, czy danie właśnie takich dużych możliwości w ustawie o Policji nie zagraża prawom i wolnościom obywatelskim, i czy nie tu leży problem. Przywoływany tutaj rzecznik praw obywatelskich w swoim wniosku idzie dokładnie w tym kierunku, o którym ja mówię - zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego te przepisy, które umożliwiają bez kontroli sądu wykorzystywanie danych gromadzonych przez operatorów telekomunikacyjnych. Zaskarżył właśnie to, a nie czas przechowywania tych danych.

    Proszę państwa, zobaczmy, jak przez błędne zapisy zawarte w ustawie o Policji, o których mówiłem, wykonanie tego prawa wygląda w Polsce. Statystyka zapytań o dane: w Polsce - 1060 tys. zapytań na 38,4 mln mieszkańców, co daje wskaźnik 2760; Francja - 538 437, ale np. Niemcy - 13 348, co daje współczynnik 16. Dlaczego tak jest? Proszę państwa, wystarczy porównać prawo polskie i prawo niemieckie. W Polsce Policja może uzyskiwać dane o ruchu i dane lokalizacyjne bez jakiejkolwiek kontroli, a w Niemczech zasadą jest kontrola sądowa. (Dzwonek) Wyjątkowo w przypadkach niecierpiących zwłoki postanowienie prokuratora w ciągu trzech dni podlega zatwierdzeniu przez sąd. Po analizie tej statystyki widać wyraźnie, dlaczego w Polsce jest taka duża ilość zapytań, a w Niemczech nie. Trzeba zmienić, proszę państwa, ustawę o Policji w tym zakresie. Nie iść w tym kierunku, w którym państwo idziecie, tylko zabezpieczyć się w ten sposób, żeby te dane nie mogły być wykorzystywane bez kontroli sądu.

    Dlatego my, jako klub Prawa i Sprawiedliwości, wnosimy o to, aby tę ustawę przesłać do Komisji Infrastruktury. Będziemy nad nią dalej pracować. Myślę, że będzie posłom bardzo przydatna ekspertyza, jak ta ustawa jest dzisiaj wykonywana przez polskie służby - Policję i służby specjalne. To może nam wiele powiedzieć, czy warto zmieniać ten okres czy może warto zmienić ustawę o Policji, a okres zostawić, aby można było skutecznie ścigać przestępców, a zwłaszcza przestępców zorganizowanych i terrorystów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 25 kwietnia 2012 roku.


314 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy