Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (druk nr 254).


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dziś wreszcie debatujemy o przyszłości Polski, o tym, w którą stronę ma zmierzać: czy ma rozwijać się, jak inne kraje Europy, które już wydłużyły wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, czy też ma stanąć w miejscu, bo tego tak naprawdę chcą wnioskodawcy. Chcą stagnacji, a nawet idą jeszcze dalej, bo zadając pytanie: czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, oczekują zapewne odpowiedzi ˝tak˝.

    Jako socjolog potwierdzam, taka będzie odpowiedź. Ale to oznacza, że poważnie się cofniemy, bo już za niespełna 10 lat będzie nas mniej o ok. 2 mln. Oznacza to oczywiście wyższe koszty pracy albo niższe emerytury, albo w ogóle niewydolność całego systemu emerytalnego.

    To referendum byłoby po prostu nieuczciwe, dyskryminowałoby szczególnie nas, kobiety. Pozostawiając obecny system zgodnie z propozycją pytania referendalnego, odbieracie nam państwo szansę na wyższe emerytury...

    (Poseł Anna Zalewska: Ale zaraz możemy to zmienić.)

    ...szansę na równość kobiet i mężczyzn. Zaraz o tym powiem, pani poseł. W podejściu wnioskodawców i opozycji widoczny jest stereotyp kobiety - dlatego rozumiem reakcję - słabej, bezwolnej, niezasługującej na...

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Proszę mówić w swoim imieniu.)

    ...samodzielność i swoje wyższe świadczenie emerytalne. O taką kobietę walczy opozycja, o taką właśnie kobietę, bo opozycja bazuje na stereotypach od wielu lat. Jej liderzy, lider PiS-u mówi, że zmuszanie kobiet, by pracowały do 67. roku życia, to pomysł nikczemny.

    Po pierwsze, dlaczego zakładają, że to pomysł nikczemny? Czy my, kobiety, nie jesteśmy pracowite? Czy uważają... (Gwar na sali)

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Oby pani przed emeryturą trafiła do supermarketu.)

    Jestem kobietą, chcę mieć godną emeryturę, być może...


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    ...taką emeryturę, jaką już niedługo będzie miał pan prezes PiS. On jest spokojny, dlatego może się burzyć i protestować. (Oklaski) Ja nie jestem spokojna...


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Jako czterdziestoletnia kobieta nie jestem spokojna o swoją emeryturę i miliony kobiet też nie będą, jeśli tego systemu nie zmienimy. Wszyscy to wiemy. Jednak ostatnio na scenie politycznej pojawiło się wielu specjalistów od potrzeb kobiecych. Ja państwu powiem, czego potrzebuje polska kobieta: rodziny i pracy, warunków do godzenia obowiązków rodzinnych z obowiązkami zawodowymi. Cieszę się, że tu się zgadzamy. (Gwar na sali) Obecny rząd doskonale to rozumie. Myślę, że większość z nas zasiadała w Sejmie VI kadencji, a więc pozwolą państwo, że przypomnę. To my wydłużyliśmy urlopy macierzyńskie i uelastyczniliśmy je. Dziś kobieta może na części urlopu macierzyńskiego nawet wykonywać część pracy zawodowej i ten urlop sobie automatycznie wydłuża.

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Ale potrzebuje też pracy po 50. roku życia, a nie ma jej.)

    To my pierwsi łamiemy rodzinne stereotypy, wprowadziliśmy urlop ojcowski. W roku 2011 z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 15 tys. mężczyzn. Mało tego, wprowadziliśmy ustawę żłobkową. Dzięki tej ustawie...

    (Poseł Anna Zalewska: Katastrofa.)

    Katastrofa? Odpowiem pani poseł. Dzięki tej ustawie...


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Ale akurat mogę, bo mam...


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Dzięki tej...


Poseł Marzena Okła-Drewnowicz:

    Okej.

    Dzięki tej ustawie, zgodnie z danymi z marca 2012 r., budżet państwa płaci składki społeczne za 7 tys. zatrudnionych niań, ale to jeszcze mało.

    (Poseł Anna Zalewska: Ale jakie to ma znaczenie?)

    Żłobki, o które wszyscy się dopominamy, których wszyscy chcemy - na koniec 2010 r. mieliśmy 392 żłobki, a już po półroczu funkcjonowania tej ustawy mamy ich 571. Oczywiście było to możliwe dzięki programowi ˝Maluch˝, a przypominam, bo być może pamięć znowu krótka, że pieniądze na program ˝Maluch˝ pochodziły z obciętych subwencji dla partii politycznych. I znowu: przypomnę, kto głosował przeciwko obcięciu subwencji - głównie Prawo i Sprawiedliwość i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tego państwo nie pamiętacie.

    (Poseł Anna Zalewska: Wystarczy tylko na czynsz.)

    To ma ogromne znaczenie, bo to są pieniądze na politykę prorodzinną.

    (Głos z sali: A gabinety polityczne?)

    W poprzedniej kadencji, mimo że nie była łatwa, bo był kryzys, jednak udało nam się zrobić pierwszy krok, żeby tworzyć te warunki dla kobiet do godzenia pracy z obowiązkami rodzinnymi. Ja wiem, że to jeszcze mało, ale jednak to już dużo, dużo więcej niż było. Dlatego chcę podkreślić: kobiety potrzebują przede wszystkim rodziny i pracy - młode kobiety polityki prorodzinnej, starsze kobiety potrzebują trochę innej pomocy i dlatego właśnie dla nich głównie jest ta oferta dotycząca emerytur częściowych.

    Przeprowadzenie referendum z pytaniem proponowanym przez wnioskodawców pozbawi nas jakiejkolwiek perspektywy wyższej emerytury i jeszcze bardziej pogłębi nierówność kobiet i mężczyzn, bo to my żyjemy dłużej, więc krócej pracując, zawsze będziemy miały niższą emeryturę przy obecnym systemie. Apeluję więc o podejmowanie odpowiedzialnych decyzji.

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Czyli głodowa.)

    Pięknie by było, gdyby w tej ważnej sprawie zarówno koalicja, jak i opozycja stanęły ponad podziałami i, tak jak u naszego zachodniego sąsiada, wspólnie podjęły decyzję o wydłużeniu wieku. Ale wiem, że to niemożliwe - po tej debacie już w ogóle mam taką pewność - bo wtedy nawet, gdy państwo rządziliście, do tych odpowiedzialnych decyzji nie byliście zdolni. I przypomnę: w 2003 r. ówczesny premier Leszek Miller uprzywilejował służby mundurowe. W efekcie dziś budżet państwa kosztuje to rocznie prawie 15 mld zł. A co zrobił albo czego nie zrobił prezes Jarosław Kaczyński, ówczesny premier?

    (Głos z sali: Zrobił wszystko.)

    Nie zlikwidował wcześniejszych emerytur, mimo że miały funkcjonować do końca 2007 r. Zbliżały się wybory w 2007 r., więc wydłużył ich funkcjonowanie jeszcze o rok, do końca 2008 r. A jednak Polacy dostrzegli to, podziękowali i swój mandat zaufania przekazali Platformie Obywatelskiej i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu.

    (Poseł Marzena Dorota Wróbel: Wam też podziękują.)

    Mieliśmy odwagę, dlatego też zlikwidowaliśmy wcześniejsze emerytury, natomiast przywileje dla służb mundurowych będą ograniczone i będą procedowane równocześnie z ustawą wydłużającą wiek emerytalny.

    (Głos z sali: Niech pani już się odczepi.)

    Trzeba powiedzieć jasno i konkretnie, polska polityka społeczna wymaga radykalnych zmian, już nie może czekać, trzeba działać. Mamy odwagę, by podjąć wielkie wyzwanie, bo walczymy o bezpieczeństwo własne, bezpieczeństwo naszych dzieci...

    (Poseł Anna Zalewska: Tylko o własne bezpieczeństwo.)

    ...walczymy o przyszłość Polski, o przyszłość polskich obywateli...

    (Poseł Anna Zalewska: 600 zł co miesiąc. Nie starczy nawet na czynsz.)

    ... i los polskich kobiet. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 30 marca 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marzena Okła-Drewnowicz - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy