Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (druk nr 254).


Poseł Tomasz Lenz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Aż chce się przypomnieć słowa przysięgi poselskiej: czynić wszystko dla dobra i pomyślności ojczyzny i dobra obywateli. Widzę jednak, że na tej sali rozumienie czynienia tego wszystkiego dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli jest uzależnione od emocji, a nie od zdrowego rozsądku, popartego danymi i faktycznymi informacjami wynikającymi z badań i diagnoz.

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Panie pośle, jeszcze musi być to poparte konstytucją.)

    Nie będę w stanie wskoczyć na wyższy poziom emocji.

    (Głos z sali: Na wyższy poziom merytoryczny.)

    Pewnie tym rozczarowuję, ale nie dam rady, naprawdę. Wydaje mi się, że pani poseł zdobyła złoty medal w dniu dzisiejszym.

    (Głos z sali: Trzeba czytać konstytucję.)

    Szanowni Państwo! Przypomnę to, co wielokrotnie dzisiaj mówiono ? propos tych emocji, z którymi mamy do czynienia, że demografia jest nieubłagana. Mówiliśmy już dzisiaj o tym, że malejąca liczba narodzin oraz coraz dłuższy bieg życia spowodują, że za 30 lat łatwiej, niestety, będzie zapełnić kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku niż przedszkola i szkoły.

    (Głos z sali: A dlaczego?)

    Ktoś może powiedzieć, dlaczego.

    (Poseł Zbigniew Kuźmiuk: Dlaczego za 30 lat?)

    Chcę zwrócić uwagę na jedną kwestię, o czym wielokrotnie mówiliśmy. Radykalnie maleje liczba Polaków w wieku produkcyjnym. Do 2040 r. ubędzie 5 mln osób mogących podejmować pracę.

    (Głos z sali: Do dzieła, panie pośle.)

    Ale słuchajcie państwo, słuchajcie, nie zachowujcie się jak dzieci, którym tłumaczy się podstawowe rzeczy, które nie chcą słuchać tego, co jest ważne. Jeżeli rzeczywiście chcecie czynić wszystko dla dobra ojczyny, to słuchajcie, co dzieje się na tej sali.

    (Głos z sali: Nie da się słuchać bzdur.)

    Mniej emocji. Wiem, że pani posłanka nakręciła spiralę tych emocji, ale sądzę, że należy się uspokoić i posłuchać.

    Szanowni państwo, nawet gdyby trwale wzrosła liczba urodzeń, to efekty tego będą widoczne na rynku pracy dopiero po 2040 r. Chociaż chcielibyśmy przyjąć projekt i program działania na rzecz wzrostu demograficznego, to efekty będą znacznie później, niż tego oczekiwalibyśmy. Za 10 lat 600 tys. obecnych pięćdziesięciopięciolatków przechodzących na emeryturę zastąpi jedynie 300 tys. obecnych dziesięciolatków. Takie mamy, niestety, dane, które powodują takie, a nie inne decyzje. Co to oznacza? Obecnie na jednego emeryta pracują 4 osoby, za 30 lat będą pracowały już tylko 2 osoby, a 10 lat później na każdych 2 emerytów przypadać będzie tylko 3 pracujących Polaków. Ale to nie koniec.

    (Poseł Zbigniew Kuźmiuk: Jeżeli nie zacznie się nas więcej rodzić, to tak.)

    Panie pośle, proszę.

    Już teraz czas, w którym pracujemy, jest krótszy niż lata uczenia się oraz emerytury razem wzięte. Skutek jest taki, że na każdy rok emerytury mężczyźni pracują zaledwie 2,5 roku, a kobiety tylko 1,5 roku. Jesteśmy więc w sytuacji, w której obecny system emerytalny jest nie do utrzymania. Dziś przeciętna emerytura wynosi zaledwie plus minus 50% wynagrodzenia. Przy obecnym systemie za 30 lat będzie wynosić mniej niż 40% w przypadku mężczyzn i zaledwie głodowe 25% w przypadku kobiet, a o kobietach tyle tu przecież mówimy. Stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego pozwoli nam zwiększyć wysokość emerytur o 20% w przypadku mężczyzn i aż o 70% w przypadku kobiet, a chcemy dokonać tego stopniowo, szanując obawy Polek i Polaków. Pierwsza kobieta, która osiągnie wiek emerytalny 67 lat w roku 2040, ma dzisiaj zaledwie 38 lat. Możemy też pozostawić obecny system bez zmian, możemy nic nie robić, ale z pełną świadomością tego, że emerytów czeka bardzo ubogie życie, albo obciążyć dzisiejszych dwudziestolatków, trzydziestolatków konsekwencjami utrzymania kosztów emerytur w postaci na przykład 30-procentowego podatku VAT oraz innych podatków, które mogą załamać gospodarkę, a na pewno spowodują bezrobocie. Jesteśmy w sytuacji lekarza, który albo natychmiast rozpocznie bolesne leczenie, albo będzie pocieszał pacjenta, patrząc z uśmiechem, jak cierpi.

    Szanowni Państwo! Byłbym za referendum, w którym zapytalibyśmy Polaków: czy jesteś za utrzymaniem obecnego systemu emerytalnego, co oznaczałoby głodowe emerytury.

    (Poseł Jerzy Materna: To zróbcie.)

    Byłbym za referendum, w którym zapytalibyśmy Polaków, czy są za utrzymaniem obecnego systemu emerytalnego, w wyniku czego dzisiejsi 20-, 30-latkowie ponieśliby koszty utrzymania wieku emerytalnego w postaci niższych zarobków oraz wyższych podatków, rozwoju szarej strefy i spowolnienia gospodarczego. Byłbym za referendum, w którym postawilibyśmy sprawę serio, pytając o zgodę na konsekwencje braku reform, a nie tylko oferując to, co lekkie, łatwe i przyjemne. Byłbym za takim referendum, bo wiem, że za ścianami tego budynku, za ścianami Sejmu są ludzie nieoczekujący od swoich przedstawicieli wyłącznie organizacji happeningu i chowania głowy w piasek, ale oczekujący umiejętności sprostania wyzwaniom i wzięcia odpowiedzialności za ich przyszłość.

    Szanowni państwo, jeszcze jedna ważna rzecz. Zgodnie z założeniami reformy emerytalnej prezes Jarosław Kaczyński będzie mógł przejść na emeryturę w grudniu 2014 r., czyli już niedługo.

    (Głos z sali: Daj, Panie Boże.)

    (Głos z sali: A Żelichowski?)

    Jestem ciekawy, czy on sam będzie chciał powiedzieć o sobie to, co próbuje wmówić Polakom - że jest zbyt zmęczony i niezdolny do pracy w tym wieku. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Dobrowolność.)



Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 30 marca 2012 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Lenz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy