Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (druk nr 254).


Poseł Cezary Tomczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W pierwszej kolejności chciałbym zwrócić się do związkowców, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum. Wiem, że wielu z was debatę ogląda przed Sejmem kilkaset metrów stąd. Ponad 2 mln waszych podpisów budzi ogromny szacunek. Bez wątpienia. I dziękuję za to, że mieliście chęć i odwagę, aby zabrać głos w tej dyskusji. Dziękuję w imieniu swoim i Platformy Obywatelskiej za każdy z nich. Wiemy, że wielu ludzi w Polsce boi się nowych rozwiązań emerytalnych.

    Jednocześnie trudno nie stracić szacunku dla tych, którzy tak zmanipulowane pytanie wymyślili i teraz chcą zrobić z tego polityczny użytek. Powinniście się wstydzić, bo po prostu wciskacie państwo ludziom kit. Żerujecie na tym, że ludzie boją się o swoją przyszłość, zamiast odpowiedzialnie wytłumaczyć zmiany, które i tak są konieczne. Pan Duda strzelił sobie dzisiaj w stopę, wyśmiewając dotychczasowe referenda. W tej chwili nie ma go na sali. Sam pan wyśmiał wcześniejsze pytania referendalne, ale sugerując, że wasze pytanie jest podobne. Nie wiem, czy pan to zauważył, ale ludzie i media pewnie tak. Mówił pan o pośpiechu, że 2040 r. to pośpiech. Fakt, może odłożymy reformę emerytalną na XXII w.

    Mam też wątpliwość co do wystąpienia pani poseł Pawłowicz, której też w tej chwili nie ma. Jej wystąpienie to już był czysty populizm, tym bardziej że pani poseł Pawłowicz za dwa tygodnie...

    (Poseł Bolesław Grzegorz Piecha: Młody człowieku, spokojnie.)

    (Poseł Jolanta Szczypińska: Nie ośmieszaj się.)

    Pani poseł, czy mógłbym dokończyć?

    (Głos z sali: Nie.)

    Dziękuję bardzo.


Poseł Cezary Tomczyk:

    Pani poseł Pawłowicz, która...

    (Głos z sali: Kompromitacja.)

    Nie wiedzą państwo, co chcę powiedzieć, więc trudno, żebym kogoś obrażał.

    Pani poseł Pawłowicz za dwa tygodnie kończy 60 lat. Życzę jej wszystkiego najlepszego. (Poruszenie na sali)

    (Poseł Elżbieta Rafalska: Pan chyba upadł na mózg.)

    Chyba nie sądzi, że za te dwa tygodnie nie będzie w stanie pracować, ale weźmy po uwagę pytanie. Dzisiaj już kilkakrotnie była o tym mowa. Czy jest pan/pani za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? Dzisiaj o tym rozmawiamy. Z sondaży wynika, że 80% osób odpowie twierdząco, zresztą dzisiaj mówił już o tym premier Tusk. Idźmy dalej. Dlaczego nie zrobimy w takim razie referendum z pytaniem: Czy jest pan/pani za ustanowieniem każdego zasiłku w wysokości 15 tys. zł? Tu też byśmy pewnie mieli jeszcze lepszy wskaźnik. Można? Można, tylko że wtedy Polska pewnie by zbankrutowała. Można zrobić hipotetyczne referendum i zadać pytanie: Czy jest pan/pani za tym, żeby Jarosław Kaczyński odszedł z polityki? Ewentualnie może to być inny kontrowersyjny polityk, na przykład z Platformy albo z Ruchu Palikota. Możemy założyć, że ten wynik byłby wyższy niż 50%.

    (Głos z sali: Kompromitacja.)

    Pamiętam państwa oburzenie, zresztą takie jak dzisiaj, kiedy pojawił się sondaż, czy Jarosław Kaczyński powinien zostać przebadany psychiatrycznie. Pamiętają państwo?

    (Głos z sali: Panie marszałku, tak nie można.)

    (Poseł Anna Fotyga: Panie marszałku, proszę zareagować.)

    Momencik, ja też byłem oburzony.


Poseł Cezary Tomczyk:

    Ja też byłem oburzony tym sondażem i absolutnie się z państwem zgadzam, że takie sondaże nie powinny być robione, zresztą prezes Jarosław Kaczyński wygrał proces z rozgłośnią radiową, która o tym mówiła, i właśnie o tym mówię.

    (Głos z sali: Gdzie robiono te sondaże?)

    Wiemy, jakie były wyniki tego sondażu.

    (Głos z sali: Mówimy o emeryturach.)

    Kilka dni temu w innym sondażu, mówię już tutaj o pytaniu referendalnym, zadano pytanie podobne do tego, które jest zawarte we wniosku.

    (Poseł Marek Matuszewski: Nie kompromituj się.)

    Czy jest pan/pani za obniżeniem wysokości emerytur, tak aby utrzymać wiek emerytalny na obecnym poziomie? Wysoka Izbo, 72% ludzi było na nie.

    (Głos z sali: W jakiej gminie robili ten sondaż?)

    SMG/KRC.

    (Głos z sali: W jakiej gminie?)

    Według tego sondażu tylko dla 22% ludzi najważniejsze jest to, żeby przejść na emeryturę jak najwcześniej. Reszta chce pewności emerytury oraz tego, żeby ta emerytura była godna w przypadku kogoś, kto kilkadziesiąt lat pracował dla tego kraju. Jesteśmy ludziom winni pewność i pewnie się państwo ze mną zgodzą.

    Kolejna kwestia dotyczy młodego pokolenia. Dzisiaj państwo tutaj krzyczą, ale to właśnie następne pokolenie, młode pokolenie Polaków, poniesie koszty ewentualnego braku reform.

    (Głos z sali: Już ponosi.)

    Dziś słyszę, że we wszystkich mediach wypowiadają się głównie ci, których ta reforma nie będzie dotyczyła. Jeśli nie przeprowadzimy tych trudnych zmian, to kiedyś zapłacą za to nasze dzieci, a w przypadku niektórych z państwa pewnie i wnuki.

    (Głos z sali: Myślenie boli, co?)

    Ja mam dwumiesięcznego syna Adasia.

    (Głos z sali: Biedne dziecko.)

    (Głos z sali: Do rzeczy.)

    Zrobiłbym dla niego wszystko, podobnie jak państwo dla swoich dzieci. Chcę, żeby żył w Polsce, z której może być dumny i która każdemu daje szansę na realizację swoich marzeń. Nie dopuścimy do tego, żeby nasz kraj po prostu się zakopał i ugrzązł, jak samochód w błocie. Jednak okazuje się, że w przypadku Prawa i Sprawiedliwości polityka, którą państwo dzisiaj uprawiają, to taka czysta polityka i po prostu hipokryzja, a demografia to nie polityka, prawda?

    (Głos z sali: Podziękują reformom Tuska.)

    Jednak okazuje się, że w przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest inaczej. Poseł Rosati podał doskonały przykład na hipokryzję PiS - sami występowaliście o to, żeby zająć się reformą emerytalną. Dodam jeszcze jeden. Prawo i Sprawiedliwość mówiło...

    (Głos z sali: Wolność wyboru!)

    ...również o uelastycznieniu wieku emerytalnego i zrównaniu wieku kobiet i mężczyzn. W 2008 r. PiS zarzucał Platformie bezczynność rządu przy przygotowywaniu ustaw kończących reformę emerytalną. A teraz, gdy koalicja zajęła się wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, krytyka nie ma końca. A więc sami sobie zaprzeczacie. Liczy się tylko dla was to, co tu i teraz, i wy o tym doskonale wiecie. Krzyczeliście dzisiaj, pół tej sali dzisiaj krzyczało: ˝kłamcy˝, ale krzyczeliście chyba o sobie. Takie mam wrażenie.

    Pytanie, które państwo przygotowali, zwracam się tutaj do wnioskodawców, do zadania w referendum, byłoby największą manipulacją III Rzeczypospolitej. Nie można pozwolić na to, do czego dążycie, i na to, żeby emerytury były głodowe. Przeprowadzimy tę reformę. A o polityce prorodzinnej prezesa Kaczyńskiego, który dzisiaj przemawiał, z oczywistych względów lepiej nie wspominać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Cezary Tomczyk - Wystąpienie z dnia 30 marca 2012 roku.


67 wyświetleń

Zobacz także: