Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druki nr 206 i 233).


Poseł Stanisława Prządka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, druki nr 206 i 233.

    Polska została zobowiązana do wdrożenia postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady z 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich i dyrektywy Rady z 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. W czerwcu 2011 r. upłynął termin wdrożenia dyrektywy i postanowień Parlamentu Europejskiego i Rady. Rząd nie dopełnił tego obowiązku. Dzisiaj omawiamy już drugą dyrektywę, która nie została wdrożona w wymaganym i ustalonym czasie.

    Komisja Europejska zagroziła Polsce skierowaniem wniosku do Trybunału Sprawiedliwości. Mając wizję kar, jakie Polska może otrzymać z powodu opóźnień, rząd przyspiesza działania legislacyjne. Przedłożony Sejmowi projekt ustawy jest fragmentem opracowywanej ustawy o cudzoziemcach, o czym pan minister informował nas na posiedzeniu komisji. Projekt ten siłą rzeczy nie był poddawany konsultacjom społecznym, konsultowane były jedynie założenia do tego projektu. Wdrożenie tej dyrektywy do polskiego porządku prawnego następuje poprzez dodanie rozdziału 4a, który reguluje warunki, na jakich udzielone będzie zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia w Rzeczypospolitej Polskiej pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Wojewoda będzie badał, czy zachodzą w stosunku do cudzoziemca przesłanki do udzielenia mu w Polsce zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i zezwolenia na pracę. Będzie też brał po uwagę okoliczności, czy podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonanie pracy ma możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych na rynku lokalnym. Omawiany projekt nakłada też na wojewodę obowiązek ustalenia, czy cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie mu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia w Polsce pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji posiada odpowiednie kwalifikacje oraz czy spełnia kryterium progu wynagrodzenia, a zwłaszcza czy proponowane przez firmę wynagrodzenie nie będzie niższe niż minimalne wynagrodzenie określone w przepisach.

    Projektowane przepisy zakładają uproszczenie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Art. 13 dyrektywy Rady i omawiane przepisy wprowadzają możliwość pozostania na terytorium Polski cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w przypadku czasowego braku zatrudnienia, o którym to fakcie cudzoziemiec ma obowiązek powiadomić właściwy organ - o utracie pracy, a także o zmianie pracodawcy, zmianie stanowiska czy wynagrodzenia. Zgodnie z dyrektywą zdefiniowano nowe pojęcia: doświadczenie zawodowe, kwalifikacje uzyskane w ramach kształcenia na poziomie studiów wyższych, wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji i wyższe kwalifikacje zawodowe.

    Wdrożenie dyrektywy niesie konieczność zmiany ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ta zmiana ma na celu uregulowanie sytuacji cudzoziemców, którzy posiadają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji tak, aby nie musieli się ubiegać o zezwolenie na pracę. Proponowana zmiana ustawy o cudzoziemcach (Dzwonek), zwłaszcza rozdziału...

    Za chwilę kończę, pani marszałek.

    ...dotyczącego wydalenia cudzoziemców i zobowiązania ich do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wynikająca z dyrektywy, zmienia sposób podejścia państw członkowskich do problematyki wydaleń i kładzie nacisk na dobrowolny powrót do krajów pochodzenia nielegalnie przebywających w Unii Europejskiej obywateli państw trzecich.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Konsekwencje prawne omawianej regulacji transpozycji przepisów do prawa polskiego dotyczyć będą niewielu osób. Mamy świadomość opóźnień, jakie rząd w tej sprawie ma, niemniej jednak mając na uwadze potrzebę uchronienia Polski od konsekwencji finansowych, a także usprawnienia zatrudniania osób o wysokich kwalifikacjach na wymaganych stanowiskach, Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej poprze w głosowaniu ten projekt ustawy. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 14 marca 2012 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy