Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druki nr 204 i 211).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawię stanowisko odnośnie do sprawozdania komisji edukacji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

    Na wstępie chciałbym podkreślić pewien istotny fakt, który pojawił się już w wystąpieniach moich przedmówców. Chodzi o wysokość środków finansowych z budżetu państwa przeznaczanych na zadania oświatowe. Coraz więcej samorządów krzyczy, alarmuje, wskazuje problem, iż tych środków jest za mało i w związku z tym zamykane są szkoły. Są to małe szkoły, w małych miejscowościach, w gminach wiejskich. Tych środków jest za mało z uwagi również na to, że pojawiły się nowe zadania związane z oświatą, między innymi obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, jaki został nałożony na gminę, którym objęto wszystkie dzieci pięcioletnie. Natomiast nie naliczono na dzieci pięcioletnie subwencji z budżetu państwa. Co prawda jest taka subwencja przeznaczona na każdego sześciolatka, mimo przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego, ale jeśli chodzi o dzieci pięcioletnie, takich środków z budżetu państwa gminy nie otrzymują.

    Tu pojawia się projekt ustawy dotyczący rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Zgodnie z ustawą z 2007 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego od 1 stycznia 2012 r. dokonano zmniejszenia rezerwy z 0,6% do 0,25%. Pojawiły się głosy ze strony samorządów, aby podnieść ten wskaźnik, aby przyjąć nowe rozwiązanie. Dzisiaj procedujemy nad takim właśnie projektem.

    Jaki jest cel, jakie jest przeznaczenie tej rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej? Z tej rezerwy ma być sfinansowany między innymi szereg ważnych zadań. Chodzi o wzrost zadań szkolnych i pozaszkolnych związanych ze zwiększeniem się liczby uczniów, pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w remontach obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych, wyposażenie w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne nowych pomieszczeń do nauki, koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli oraz różne inne zadania, oświatowe, które pojawiły się lub pojawią się w bieżącym roku. Tutaj pojawił się wątek, który dotyczy uznaniowości czy też relacji politycznych, i pewne podejrzenie, czy pieniądze z tej rezerwy, która została zwiększona z 0,25 do 0,4, nie będą przeznaczane dla gmin, w których wójtami, burmistrzami lub prezydentami miast są przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Takie przedstawiono tutaj przypuszczenie.

    Chciałbym zapytać pana ministra: Jakie są doświadczenia z tą rezerwą? Czy może pan minister podać przykłady na poparcie tego projektu ustawy, przykłady, które pokazują, że cel, która ta ustawa sobie zakłada, był w przeszłości realizowany i że pomagano różnym gminom, bez względu na to, jaką mają barwę polityczną? Prosiłbym pana ministra o odpowiedź na to pytanie.

    Chciałbym też zapytać pana ministra o to, jaki będzie tryb przyjmowania wniosków przez ministra finansów, po opinii ministra edukacji, ze strony różnych samorządów lokalnych. Moim zdaniem, to jest rezerwa, która ma służyć w szczególnych sytuacjach pomocą gminom. Jeśli przejdzie przez gminę Gorzkowice w powiecie piotrkowskim huragan, a przechodziły tam huragany, i zniszczy budynek szkoły, zerwie dach, to jestem przekonany, że rezerwa, która tu jest przewidziana, będzie służyła do wsparcia, do udzielenia pomocy samorządowi (Dzwonek), dyrektorowi szkoły, uczniom i nauczycielom, że oni, zwracając się do rządu, będą mogli liczyć na to, że otrzymają odpowiednie środki finansowe na remont budynku szkoły, tak jak w innych losowych sytuacjach, że samorząd, gmina, burmistrz, prezydent, wójt nie zostaną pozostawieni sami sobie, ale będą mogli skorzystać z rezerwy, którą dzisiaj omawiamy.

    W związku z tym klub Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za przyjęciem tego projektu ustawy. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 29 lutego 2012 roku.


135 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy