Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Informacja Rady Ministrów o realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015 w roku 2010 (druk nr 50) wraz ze stanowiskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (druk nr 154).


Poseł Piotr Zgorzelski:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę przedstawić nasze stanowisko wobec sprawozdania Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na temat informacji o realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015 w roku 2010, przedstawionej w druku nr 50.

    Opracowano ją na podstawie danych nadesłanych przez poszczególne resorty zaangażowane we wdrażanie celów i programów operacyjnych, również z budżetu państwa, i realizujących cele Strategii Rozwoju Kraju na lata 2007-2015. Część finansowa została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów na podstawie danych dotyczących planu wydatków w układzie zadaniowym w roku 2010. Wobec powyższych Klub Parlamentarny PSL informację przyjmie.

    Ponadto, jeśli chodzi o rok 2010, Strategia Rozwoju Kraju została zrealizowana zgodnie z planem. Pomimo kryzysu finansowo-gospodarczego zasadnicze wskaźniki, jeżeli chodzi o realizację głównego celu, były bliskie zakładanych. Przykładowo wzrost PKB wyniósł 3,9%, szacunkowa wartość wynosiła 2,8%.

    Uważam, że w ramach polityki spójności na lata 2014-2020 powinno się ustalić tzw. regiony przejściowe. Takie stanowisko prezentuje też polski rząd oraz Unia Europejska. W zależności od PKB regiony do 75% średniej unijnej będą traktowane jako regiony słabiej rozwinięte. Od 75% PKB do 90% będzie kolejna kategoria regionów, a powyżej 90% znajdą się regiony lepiej rozwinięte. Te trzy kategorie będą różnicowały poziom współfinansowania z różnych funduszy. W przyjętych stanowiskach słusznie rząd opowiada się za większą elastycznością, tak aby poszczególne państwa członkowskie mogły samodzielnie decydować o wysokości tych proporcji, uwzględniając specyfikacje regionalne czy też krajowe. Przykładem takiej polityki jest Program Operacyjny ˝Rozwój Polski Wschodniej˝. Jego wpływ na regiony i województwa Polski Wschodniej jest, moim zdaniem, pozytywny. Potwierdzają to przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego badania ewaluacyjne, które każdy może znaleźć w Internecie. Wskazują one jednoznacznie, że w tych regionach wzrost był większy niż w regionach, które nie były objęte programem.

    Cieszy fakt, że nastąpiło zwiększenie dostępu do Internetu. Przede wszystkim myślę o tych danych na terenach wiejskich: poziom wykształcenia, lepszy dostęp do edukacji przedszkolnej. W raporcie wskazano także bariery, że nie osiągnięto planowanych nakładów na sektor badań i rozwoju w poziomie infrastruktury technicznej oraz społecznej.

    W 2010 r. celem uproszczenia procedury wykorzystania środków unijnych wprowadzono szereg zmian do wdrażania funduszy strukturalnych oraz środków na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Zajmował się tym Zespół do spraw uproszczeń systemu wykorzystania środków funduszy Unii Europejskiej. Przeprowadził on analizy, a następnie wprowadzał nowe rozwiązania celem lepszego i sprawniejszego pozyskiwania, wdrażania i realizowania programów unijnych.

    Wprowadzono liczne zmiany związane z finansowaniem wspólnej polityki rolnej, a przede wszystkim uruchomiono zaliczki na finansowanie niektórych działań PROW na lata 2007-2013. Nowa ustawa pozwala otrzymać zaliczkę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na operacje w ramach EFRROW oraz działań osi Leader objętych PROW. Poza tym wprowadzono pakiet zmian PROW na lata 2007-2013 w związku z sytuacją popowodziową, na co przeznaczono kwotę 100 mln euro.

    W 2010 r. wszystkie wskaźniki ekonomiczne w Polsce, po okresie kryzysu oraz powodzi, zaczęły ponownie wzrastać. Pod względem PKB Polska znalazła się wśród krajów o najszybszym tempie wzrostu spośród krajów europejskich. Generalnie pozycja Polski na świecie ulegała i ulega umocnieniu, chociaż istnieją obszary, które powodują opóźnianie i utrudnianie tego procesu. Najbardziej bolesnym jest brak równowagi finansów publicznych wynikający z pogarszającej się relacji wydatków publicznych do dochodów, a w 2010 r. szczególnie dochody podatkowe niestety spadły. Mimo wszystko nawet ranking globalnej konkurencyjności publikowany przez ˝World Economic Forum˝ wskazuje na rosnącą pozycję Polski w świecie, co stanowi najlepszy dowód na efektywne realizowanie Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015. Wobec czego Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego w głosowaniu opowie się za przyjęciem informacji w tej sprawie, dotyczącej roku 2010. (Oklaski)



Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 28 lutego 2012 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy