Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Paluch:

    Dziękuję bardzo.

    Wysoka Izbo! 27 lutego tego roku przypadnie 25. rocznica śmierci sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego, wybitnego kapłana polskiego Kościoła, człowieka wielkiego ducha i mocnej wiary. Z perspektywy tych 25 lat, które upłynęły od jego śmierci, coraz lepiej widać tę wspaniałą postać i ogromny wpływ, jaki wywarł na kształt polskiego Kościoła, polskiego katolicyzmu, a także na polskie życie społeczne. Dla bardzo wielu polskich katolików spotkanie z księdzem Franciszkiem Blachnickim było niezmiernie ważnym doświadczeniem w życiu, wielką inspiracją i wielkim przeżyciem.

    Ksiądz Franciszek Blachnicki pozostawił dziedzictwo duchowej odnowy człowieka, metody ewangelizacyjnej, duszpasterskiej, opartej na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, konsekwentnej wiary, która przemieniała życie bardzo wielkiej, licznej grupy ludzi w Polsce i poza jej granicami.

    Swoją gorącą wiarą i heroicznym przykładem pociągał świeckich i duchownych do Boga. Przemieniał życie kapłanów, kleryków, osób konsekrowanych, ale także dzieci, młodzieży, całych rodzin. W ramach oaz przekazywał inspiracje nauczaniem Soboru Watykańskiego, odnowionej liturgii, pojmowania Kościoła jako wspólnoty.

    Mieszkańcy Krościenka nad Dunajcem, do których mam honor się zaliczać, doskonale pamiętają początki ruchu oazowego w połowie lat 60: pierwsze działania księdza Franciszka Blachnickiego, założenie Ruchu Światło-Życie, pierwsze oazy, które z Krościenka promieniowały na całą Polskę i poza jej granice. Trudno w tym oświadczeniu nie zawrzeć osobistego akcentu i osobistego mojego wspomnienia. Ksiądz Blachnicki wspominał doświadczenie obozu koncentracyjnego i doświadczenie ponadrocznego więzienia, które pozwoliło mu usystematyzować i zapisać swoje przemyślenia. Stworzył oazę - ten właśnie sposób oddziaływania na wiernych.

    Jego dorobek naukowy, zwłaszcza w zakresie teologii pastoralnej, liturgiki, katechetyki, kształtował świadomość całego pokolenia kapłanów i polskich katolików.

    Ksiądz Franciszek Blachnicki, sługa Boży, założył Ruch Światło-Życie i stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie, Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, stowarzyszenie Unia Kapłanów Chrystusa Sługi, Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Te wszystkie jego dzieła stanowią oblicze współczesnego polskiego Kościoła. Ogromną radością i wzruszeniem napawa mnie fakt, że w przeddzień 25. rocznicy śmierci sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego w Krościenku nad Dunajcem, w miejscu jego wiecznego spoczynku, między 25 a 27 lutego odbędą się uroczystości, które upamiętnią tę wielką postać. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Anna Paluch - Oświadczenie z dnia 16 lutego 2012 roku.


169 wyświetleń
Zobacz także:

Poseł Anna Paluch - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Anna Paluch - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Anna Paluch - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 prawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy