Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Chcę zająć się problemem bezrobocia, które jest zjawiskiem bardzo trudnym dla ludzi młodych, ale również dla osób starszych, które tracą pracę. Proszę sobie wyobrazić, że według Głównego Urzędu Statystycznego ponad 411 tys. osób w wieku 50+ pozostaje bez pracy, bezrobocie w tej grupie wzrosło o 6% w bieżącym roku. Przyczyną tego jest między innymi likwidacja prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę. To, co stało się zbawienne dla finansów, stało się bardzo przykrym zjawiskiem dla ludzi, dla rynku pracy. Praktyka daje prawo zakładać, że z tych 411 tys. osób większość mająca 20-letni, 30-letni okres ubezpieczenia pozostanie bez źródła stałych dochodów do czasu przejścia na emeryturę, czyli przez kilka lat. To jest straszne.

    Dlatego pytam: Jakie, pani minister, są waszym zdaniem przyczyny tak znaczącego wzrostu bezrobocia wśród osób po 50. roku życia? Jakie działania zrealizowano w 2010 r. i 2011 r. w ramach rządowego programu ˝Solidarność pokoleń. 50+˝, bo naszym zdaniem efekty są bardzo mierne. Ile osób w związku z realizacją tego programu rzeczywiście znalazło pracę? Jakie środki finansowe z Funduszu Pracy przeznaczono na realizację programu ˝Solidarność pokoleń. 50+˝ w bieżącym roku i co planuje się na 2012 r., żeby realnie poprawić sytuację tych osób? Dziękuję.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    W moim przekonaniu - i nie tylko moim, ale i mojego klubu - efekty programu 50+ są słabe, żeby nie powiedzieć żadne. A teraz zanosi się na to, że sytuacja będzie jeszcze trudniejsza po podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat, jeśli te bariery będą nadal funkcjonowały. W związku z tym pytam: Na ile podwyższenie wieku emerytalnego wpłynie negatywnie na sytuację na rynku pracy osób w wieku 50+ pozostających bez pracy? Co rząd zamierza zrobić, aby okres oczekiwania na świadczenie, teraz wynoszący kilka lat w przypadku tych osób, nie wynosił kilkunastu lat? Jak rząd chce autentycznie pomóc tym ludziom przez kilka lat pozostającym bez pracy w zdobyciu środków na utrzymanie? Czy wraz z podwyższeniem wieku emerytalnego rząd przewiduje intensywniejsze działania dające szansę na pracę osobom bezrobotnym w wieku powyżej 50. roku życia? (Dzwonek)

    W moim przekonaniu program dotyczący podwyższania wieku emerytalnego musi iść w parze z rozeznaniem, jak jesteśmy w stanie pomóc w zdobyciu pracy ludziom w wieku powyżej 50. roku życia. Bo w przeciwnym wypadku rząd nie może być bezradny, z czegoś ci ludzie muszą żyć. Jeśli teraz to jest 411 tys., a podwyższenie wieku emerytalnego siłą rzeczy spowoduje dłuższe oczekiwanie na emeryturę, to nie możemy być tu bezradni. A na to się zanosi.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Anna Bańkowska:

    W pierwszej części, panie marszałku, nie wykorzystałam czasu, tak że przepraszam, zapewnię...



Poseł Anna Bańkowska - Zapytanie z dnia 16 grudnia 2011 roku.


87 wyświetleń