Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 32 i 42).


Poseł Sprawozdawca Roman Kaczor:

    Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! W imieniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych mam zaszczyt przedstawić państwu sprawozdanie o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 32).

    W dniu 7 grudnia br. po przeprowadzeniu pierwszego czytania odbyło się posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, na którym przedstawiono wyżej wymieniony projekt ustawy. Przeprowadzono dyskusję oraz wprowadzono jedną poprawkę.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przygotowanie projektu ustawy podyktowane jest przede wszystkim koniecznością zagwarantowania podstawy prawnej obsługi zgłoszeń alarmowych wobec wygaśnięcia w dniu 31 grudnia 2011 r. mocy art. 7 i 9-11 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw stanowiących podstawę prawną obsługi zgłoszeń alarmowych przez inne podmioty niż centra powiadamiania ratunkowego. W związku z powyższym na mocy wprowadzonych zmian art. 7 oraz art. 9 stanowią, iż wojewoda w drodze porozumienia może powierzyć wykonanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r., jednostkom samorządu terytorialnego, a w szczególności Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, na terenie nieobsługiwanym przez wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego. Na podkreślenie w tym miejscu zasługuje fakt, iż wskazany termin przejściowy jest terminem maksymalnym, w związku z czym do 31 grudnia 2013 r. działalność centrum powiadamiania ratunkowego będzie się sukcesywnie rozszerzać o kolejne powiaty.

    Art. 10 i art. 11 stanowią, iż dostawca usług telekomunikacyjnych jest zobowiązany zapewnić kierowanie połączeń do podmiotów, którym wojewoda powierzył wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego, że liczba lekarzy koordynatorów centrum zarządzania kryzysowego do czasu utworzenia wojewódzkiego centrum powiadamiania ratunkowego będzie optymalna do zapewnienia całodobowej realizacji zadań wynikających z ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych po wnikliwym przeanalizowaniu noweli wnosi do projektu ustawy jedną poprawkę dotyczącą zmiany wejścia w życie noweli - z dnia 1 stycznia 2012 r. na dzień 31 grudnia 2011 r. Proponowana przez komisję zmiana podyktowana jest przede wszystkim koniecznością zapewnienia optymalnego rozwiązania zabezpieczającego podstawy prawne funkcjonowania tymczasowej organizacji powiadamiania ratunkowego. W związku z powyższym Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wnosi o uchwalenie projektu noweli, uwzględniając wyżej wymienioną poprawkę. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Roman Kaczor - Wystąpienie z dnia 14 grudnia 2011 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także: