Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Wybór członków Trybunału Stanu (druk nr 6).


Poseł Stanisław Piotrowicz:

    Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt zaprezentować pięciu kandydatów na członków Trybunału Stanu, w tym na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje na stanowisko wiceprzewodniczącego Trybunału Stanu pana Karola Adama Karskiego.

    Pan Karol Adam Karski urodził się 13 maja 1966 r. w Warszawie. W 1990 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1991 r. studia z zakresu nauk politycznych o specjalności stosunki międzynarodowe na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, a w 2011 r. doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa.Ukończył także kursy w Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego i w Akademii Prawa Europejskiego przy Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Od 1990 r. jest pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W różnych okresach wykładał równolegle także na innych uczelniach, w tym m.in. na wydziale prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa oraz na wydziale prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest członkiem Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, wchodzi w skład komitetu naukowego tego stowarzyszenia.

    Równolegle z prowadzeniem pracy naukowej pracował także w administracji samorządowej i państwowej. Był m.in. wiceministrem spraw zagranicznych oraz radnym samorządu warszawskiego. Pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Rady m.st. Warszawy, był członkiem Zespołu ds. Polityki Europejskiej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także wiceprzewodniczącym Forum Zrównoważonego Rozwoju Rady Europejskich Gmin i Regionów oraz wiceprezydentem Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Był posłem na Sejm V i VI kadencji, gdzie pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

    Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa międzynarodowego, prawa Unii Europejskiej oraz ochrony praw człowieka.

    Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem ˝Za Zasługi dla Policji˝, Srebrnym Medalem ˝Za Zasługi dla Obronności Kraju˝ oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis.

    Na członka Trybunału Stanu w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość rekomenduję pana Piotra Łukasza Andrzejewskiego.

    Piotr Łukasz Andrzejewski urodził się 2 stycznia 1942 r. w Warszawie. W 1964 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Na tej samej uczelni otrzymał absolutorium z historii sztuki. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej i złożeniu egzaminu sędziowskiego rozpoczął aplikację adwokacką. W 1971 r. rozpoczął praktykę adwokacką.

    Był związany z opozycją demokratyczną. Na przełomie sierpnia i września 1980 r. był pierwszym konsultantem prawnym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Hucie Katowice. Jako pełnomocnik tego komitetu był autorem pierwszego wniosku o rejestrację NSZZ ˝Solidarność˝ w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

    Po wprowadzeniu stanu wojennego był obrońcą w licznych procesach politycznych działaczy NSZZ ˝Solidarność˝, w tym w pierwszym procesie stanu wojennego pracowników Instytutu Badań Jądrowych z warszawskiego Żerania. Na I Krajowym Zjeździe Adwokatury w 1983 r. publicznie potępił łamanie praw człowieka w okresie stanu wojennego. Na polecenie ówczesnych władz wytoczono mu 8 spraw dyscyplinarnych pod pozorem naruszenia wolności słowa. W wyniku jednej z nich, po rewizji nadzwyczajnej wniesionej do Sądu Najwyższego przez ministra sprawiedliwości, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu przez rok. Był jednym z inicjatorów powtórnej rejestracji zakładowych komitetów założycielskich NSZZ ˝Solidarność˝ i reprezentował w sądach ok. 40 takich komitetów.

    W wyborach 1989 r. był członkiem Państwowej Komisji Wyborczej jako przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.

    Od 1983 r. był członkiem konspiracyjno-dokumentacyjnej struktury Komitetu Helsińskiego, a następnie członkiem założycielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 1988 r. otrzymał nagrodę duńskiej Fundacji Paula Lauritzena za działalność w obronie praw człowieka.

    Od 15 grudnia 1991 r. do 6 września 1992 r. pełnił funkcję dyrektora generalnego - likwidatora dotychczasowych struktur państwowej jednostki organizacyjnej ˝Polskie Radio i Telewizja˝. Autor ustawy o zwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa oraz reprezentant NSZZ ˝Solidarność˝ w procesach wytoczonych na jej podstawie.

    Był członkiem Komisji Konstytucyjnej NSZZ ˝Solidarność˝ i ugrupowań centroprawicowych. Był współautorem obywatelskiego projektu konstytucji. Był też członkiem i przewodniczącym wielu komisji senackich w trakcie sprawowania mandatu senatora. Przypomnę, że jako jeden z nielicznych był senatorem I, II, III, IV, VI i VII kadencji.

    Na członka Trybunału Stanu Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość rekomenduje również pana Zbigniewa Jana Cichonia.

    Pan Zbigniew Jan Cichoń urodził się 21 grudnia 1952 r. w Częstochowie. W 1975 r. został magistrem administracji, a w 1976 r. magistrem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach został zatrudniony na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego jako asystent. W 1976 r. po zatrzymaniu przez Służbę Bezpieczeństwa pod zarzutem działalności przeciwko ustrojowi PRL został zwolniony ze stanowiska asystenta. Ukończył aplikację sądową, radcowską i adwokacką. W latach 1982-1989 był obrońcą osób dotkniętych represjami reżimu komunistycznego. Do 1982 r. był radcą prawnym, a po ukończeniu aplikacji adwokackiej w 1982 r. został adwokatem. W latach 1997-2001, a następnie 2005-2007 był sędzią Trybunału Stanu. Sprawował też mandat senatora VII kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

    Od 1998 r. do 2010 r. był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. W latach 1993-2009 był przewodniczącym Komisji Praw Człowieka w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, a w latach 1996-2010 wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

    W 1991 r. był stypendystą Rady Europy w Strasburgu, a w 1992 r. był na stypendium na DePaul University w Chicago na Wydziale Prawa. Był również praktykantem w amerykańskich kancelariach adwokackich. Jest absolwentem szkolenia obrońców przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze zorganizowanego w Europäische Rechtsakademie w Trewirze.

    Wykładał na konferencjach Rady Europy w Kijowie, Lwowie, Wilnie, Użgorodzie, Mińsku, Krakowie, Opolu i Warszawie. Jest autorem licznych publikacji dotyczących praw człowieka w czasopismach i periodykach polskich i zagranicznych, współautorem wydań książkowych poświęconych tej tematyce. Organizował międzynarodowe konferencje dotyczące praw człowieka, w tym m.in. w 2005 r. na temat ˝Nowe wyzwania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka pochodzące z byłych krajów komunistycznych˝.

    Występował w pierwszej polskiej sprawie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu w 1997 r. oraz w innych sprawach, w tym w wygranej sprawie o mienie zabużańskie zakończonej sukcesem zmieniającym sytuację prawną 80 tys. Zabużan.

    Jest prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Krakowie, doradcą ˝Solidarności˝ Regionu Małopolska (od powstania związku), ˝Solidarności˝ Rolników Indywidualnych, ˝Solidarności˝ Rzemieślników. Jest też doradcą adwokatem Komisji Zakładowej NSZZ ˝Solidarność˝ Politechniki Krakowskiej od 1980 r. do chwili obecnej. Doradza pro publico bono w poradniach charytatywnych. Jest autorem ekspertyz i opracowań programowych dla AWS, Zarządu Regionu NSZZ ˝Solidarność˝ Małopolska, a także dla Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

    Kolejnym kandydatem na członka Trybunału Stanu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości jest pan Grzegorz Górski.

    Pan Grzegorz Górski urodził się 14 grudnia 1961 r. w Toruniu. W 1985 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tym wydziale doktoryzował się w 1988 r. Habilitację uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1996 r.

    W latach 1988-1992 pracował w zakładzie historii Pomorza Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od 1997 r. jest kierownikiem Katedry Historii Państwa i Prawa na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie pracuje od 1994 r. Od 1998 r. jest dyrektorem Centrum Prawa Amerykańskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, utworzonego wspólnie z Chicago-Kent College of Law. W latach 2001-2005 był kierownikiem sekcji ogólnych nauk o prawie na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2004-2007 był rektorem dawnej Szkoły Wyższej Warszawskiej - Collegium Varsoviense. W latach 2006-2008 był dyrektorem Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle w Warszawie.

    Jest promotorem czternastu obronionych prac doktorskich, uczestniczył w wielu przewodach doktorskich i habilitacyjnych jako recenzent. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu i Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także członkiem Rady Fundacji Archiwum Pomorskie Armii Krajowej. Był współzałożycielem i przez wiele lat wiceprzewodniczącym kolegium redakcyjnego półrocznika historycznego ˝Czasy Nowożytne˝. Obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego ˝Studiów Prawniczych KUL˝. Zorganizował ponad 20 konferencji naukowych, w tym międzynarodową konferencję historyków prawa w Lublinie w 1999 r., oraz dwie konferencje naukowe w Chicago (USA), wspólnie z Chicago-Kent College of Law, poświęcone przemianom ustrojowym w Polsce i problematyce budowy państwa prawa w Polsce. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski oraz w historii ustroju i prawa Polski po 1918 r., a także w historii ustroju i prawa USA i Wielkiej Brytanii. Jest autorem ponad 150 monografii i artykułów naukowych.

    Kolejnym kandydatem na członka Trybunału Stanu z ramienia Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość jest pan Mariusz Muszyński.

    Pan Mariusz Muszyński ma 47 lat. W 1991 r. ukończył studia prawnicze, a w latach 1991-1992 odbył aplikację w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu. W 1993 r. został stypendystą uniwersytetu w Wiedniu. W latach 1995-1998 pracował na stanowisku starszego eksperta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Prawno-Traktatowym. Następnie do 2002 r. pełnił funkcję kierownika działu prawnego i pierwszego sekretarza ambasady w wydziale konsularnym ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie. W latach 2002-2005 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Prawno-Traktatowym jako radca, a następnie jako kierownik zespołu prawa krajowego i międzynarodowego prywatnego. W tym samym czasie pracował również jako adiunkt na wydziale prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w katedrze prawa międzynarodowego i prawa europejskiego. W 2005 r. został profesorem uniwersyteckim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie objął stanowisko kierownika katedry. W latach 2006-2007 sprawował funkcję przewodniczącego zarządu Fundacji ˝Polsko-Niemieckie Pojednanie˝. W latach 2007-2009 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.

    Jest doktorem habilitowanym prawa. Obecnie wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Od 2007 r. pełni funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorem i współautorem ponad dwustu publikacji, w tym około 120 naukowych i około 100 artykułów publicystycznych. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym publicznym, prawie Unii Europejskiej, polskim i niemieckim prawie konstytucyjnym oraz stosunkach międzynarodowych.

    Panie i Panowie Posłowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość rekomenduję kandydatów na członków Trybunału Stanu, w tym na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu. Wszyscy zaprezentowani przeze mnie kandydaci, jak wynika z przedstawionych biografii, spełniają wymogi określone w przepisach ustawy. Dotychczasowy tryb życia, dorobek naukowy, działalność publiczna, wiedza, jak również doświadczenie życiowe predestynują ich do objęcia proponowanych funkcji. Dziękuję państwu za uwagę. (Oklaski)

    (Poseł Ryszard Kalisz: Brawo!)



Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 17 listopada 2011 roku.


261 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 10 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja Prokuratora Generalnego dotycząca upublicznienia akt...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisław Piotrowicz - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy